5 zaujímavostí, na ktoré natrafíte iba v Levoči

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boli ste už niekedy v Levoči? Starobylé historické mesto na Spiši je doslova pokladom medzi slovenskými mestami. Sotva 15-tisícové mestečko však patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské mestá a právom. Pomerne zachované mestské hradby ohraničujú viaceré významné pamiatky. Ale pozor! Nájdete tu aj niekoľko zaujímavostí, na ktoré inde len tak ľahko nenatrafíte.

Určite sa zhodneme, že Levoča je výnimočné mesto, ktoré sa prvý raz spomína v listine z roku 1249 pod názvom Leucha. Bola to osada  na obchodnej ceste Via Magna, neskôr centrum nemeckej kolonizácie na Spiši a napokon sa levoča stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku.
Od roku 2009 je Levoča zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť lokality Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia (pozrite si všetky slovenské klenoty UNESCO).
Aké špeciality si pre vás toto mesto nachystalo? Kam sa oplatí ísť pozrieť?

 

5 zaujímavostí v Levoči

erb LevočeBarokový kostol sv. Ducha a komplex kláštorných budov

Komplex kláštorných objektov v Levoči a kostol sv. Ducha boli postavené v rokoch 1748 – 1755. Nachádzajú sa za Košickou bránou a sú postavené na mieste najstaršieho levočského kostola. Ten po požiari v roku 1747 zbúrali.
Súbor kláštorných objektov je postavený do tvaru písmena U. Nie mnoho barokových kostolov na Spiši sa zachovalo. Kostol sv. Ducha je však zachovalý a na priečelí má nástennú maľbu so symbolmi Viery, Nádeje a Lásky.

Kostol sv. ducha v Levoči

Kostol sv. Ducha v Levoči (zdroj: wikimedia.org)

 

erb LevočeChrám sv. Jakuba

Chrám sv. Jakuba v Levoči je národná kultúrna pamiatka. Je to druhý najväčší kostol na Slovensku. Nachádza sa priamo na námestí, ktoré vám učaruje svojím zachovaným opevnením.
Táto budova má mimoriadny umelecký a historický význam. Zdobí ju totiž najvyšší gotický oltár na svete, dielo Majstra Pavla z Levoče. Okrem neho sa v chráme nachádza niekoľko ďalších stredovekých gotických oltárov. Takáto zbierka sa nenachádza pomaly ani v najväčších svetových galériách.

Tip: Na väčšinu spomínaných dominánt Levoče máte krásny výhľad z hotela U Leva, ktorý sa nachádza priamo na námestí.
A keby vám počas spoznávania Levoče vyhladlo, tak vám odporúčame aj skvelú reštauráciu U Leva.

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Chrám sv. Jakuba v Levoči (zdroj: wikimedia.org)

 

erb LevočeBazilika Navštívenia Panny Márie

Na Mariánskej hore sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá patrí medzi najstaršie pútnické miesta východného Slovenska.
Postupne sa z tohto pútnického miesta pre veriacich zo stredného a východného Slovenska stalo celoslovenské pútnické miesto. Kedysi kostol Navštívenia Panny Márie povýšil pápež Ján Pavol II. na baziliku. Za jeho prítomnosti sa tu v roku 1995 konala obrovská púť, ktorej sa zúčastnilo cez 650 000 ľudí.
Každoročne sa tu v prvý júlový víkend koná hlavná púť. Dostanete sa sem peši, prípadne kyvadlovou autobusovou dopravou. Z centra to máte k bazilike okolo 6 kilometrov.

Bazilika Navštívenia Panny Márie

Bazilika Navštívenia Panny Márie (zdroj: wikipedia.org)

 

erb LevočeKlietka hanby

Táto historicky známa klietka hanby v Levoči stála pôvodne na mieste dnešného evanjelického kostola. Pochádza zo 16. storočia a dnes sa nachádza priamo na námestí pri radnici. Koná sa pri nej predstavenie Levočská Biela Pani.
V minulosti slúžila na vystavovanie ľudí, ktorí sa previnili. Dokonca do nej zatvárali aj dievčatá a ženy, ktoré porušili prísne pravidlá tej doby. Dostať sa tam dalo naozaj ľahko. Ohováranie, cudzoložstvo či opilstvo neboli v tej dobe prípustné.

Klietka hanby v Levoči, v pozadí môžete vidieť Hotel U Leva

Klietka hanby, v pozadí môžete vidieť Hotel U Leva (zdroj: booking.com)

 

erb LevočeBiokúpalisko Levočská dolina

Resort Levočská Dolina sa môže pochváliť biokúpaliskom s rybníkom, kúpacou nádržou a externou biológiou.
Občerstviť sa môžete v dvoch bufetoch, pre deti tam majú pieskovisko a dokonca aj trampolínu. V lete sa tu konajú rôzne hudobné akcie.
Externá biológia má na starosti likvidáciu nečistôt z kúpaliska. Pomocou samočistiaceho filtra a koreňovej sústavy rastlín sa odstránia všetky nečistoty a kúpalisko si tak zachováva svoju kvalitu a čistotu.

V rybníku hlbokom maximálne 3 metre si na svoje prídu nielen skúsení rybári. Uloviť si tu môžete pstruha dúhového, jesetera ruského a sibírskeho či sivoňa amerického.
Ryby sú chované prirodzeným spôsobom a lovia sa na umelé návnady. A ak budete chcieť, môžete si ho tam rovno aj ugrilovať.

Biokúpalisko Levočská Dolina

Biokúpalisko Levočská Dolina.

A čo to spomínané kúpalisko?

Toto biokúpalisko je jedným z najmladších kúpalísk svojho druhu. Na Slovensku, samozrejme. Plavecká zóna dosahuje hĺbku maximálne 220 cm, detská zóna je do 90 cm hlboká. Po okraji nádrže sú štrkové zóny, cez ktoré sa voda prečerpáva do externej biológie. Teplota vody sa pohybuje medzi 22 až 26°C.

Levoča má naozaj čo ponúknuť a aj preto patrí medzi najvyhľadávanejšie loklaity turistov nielen zo Slovenska.
Ktorá z týchto zaujímavostí vás zaujala najviac?
Áno, do Levoče sa naozaj oplatí prísť pozrieť. A ponúka toho ešte oveľa viac.
Príjemnú návštevu 🙂

— PR správa —
Foto: Wikimedia, Booking.com, Pixabay.com, Levočskádolina.sk

 

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.