Užitočné tipy a základné výhody stavebného sporenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čoraz častejšie sa hovorí o vysokej miere zadlženia a nízkej finančnej gramotnosti. Ako správne narábať s financiami – nielen vtedy, keď ich máme, ale zvlášť vtedy, keď ich je málo – sa v minulosti v školách veľmi neučilo.
Dnes už existujú projekty, v rámci ktorých si aj deti môžu pomaly uvedomovať hodnotu peňazí a vytvoriť si k nim aj za pomoci rodičov správny prístup. Rodičia a ostatní „dospeláci“ svoje finančné vedomosti väčšinou nadobudli praxou, neraz metódou pokus – omyl. Takéto ponaučenie asi aj niečo stálo… na druhej strane, človek si vlastné chyby asi najlepšie zapamätá.
Ani dnes nie je situácia s výučbou finančných zručností ideálna, to sa však dá zmeniť a ešte pritom aj získať. Poznatky i financie. Napríklad prostredníctvom stavebného sporenia.

Manažovanie vlastných financií či plánovanie finančného zabezpečenia vlastného bývania je od istého veku nevyhnutnosť, na ktorú však mnohí nie sú dostatočne pripravení. A tak sa stáva, že sú „zrazu“ postavení pred hotovú vec – chcú bývať vo vlastnom, potrebujú financie a sú nútení čerpať a splácať úver. Zaviazať sa finančne na dlhú dobu bez akejkoľvek prípravy je risk, ktorý nemusí vždy priniesť zisk.

 

stavebné sporenieVýhody stavebného sporenia

Vhodným riešením môže byť stavebné sporenie. V súčasnosti je predmetom rôznych diskusií, a to podstatné sa niekedy „stratí“ v množstve informácií.
Pre začiatok je dôležité vedieť, že je to finančný produkt, ktorý popri hlavných – finančných benefitoch, poskytuje aj prirodzenú edukáciu. Nenútenou formou vedie sporiteľa k postupnému vytváraniu finančnej rezervy. K prevzatiu zodpovednosti za vlastnú finančnú situáciu či rodinný rozpočet, aj za svoje bývanie.
Pomáha vytvárať zdravý prístup k hospodáreniu s disponibilnými zdrojmi. Pretože ani výhra v lotérii nikomu nezaručí, že má po starostiach. Neraz práve naopak, s majetkom a financiami treba vedieť zaobchádzať, aby  sa príliš rýchlo nerozkotúľali do nenávratna.

 

stavebné sporeniePraktická skúška

Stavebný sporiteľ má tú výhodu, že si môže včas vyskúšať, aký vplyv bude mať na jeho bežný život pravidelné odkladanie určitej sumy z mesačného rozpočtu. Má tak šancu zistiť praktický dosah prípadného finančného záväzku skôr, než naozaj požiada napríklad o úver na bývanie, ktorý už bude musieť povinne a pravidelne splácať.
Takáto skúsenosť je pridanou hodnotou, ktorú klient získa popri ostatných výhodách stavebného sporenia. Napokon, v súčasnosti, keď sa pri žiadosti o úver na bývanie stále viac prihliada aj na vlastné zdroje klienta, môže byť stavebné sporenie podstatným prvkom pre získanie očakávaného bývania.

 

stavebné sporeniePre nováčikov ešte výhodnejšie

Noví sporitelia majú teraz možnosť uzavrieť si zmluvu s cieľovou sumou 12 tisíc eur len za symbolických 12 eur.
Princíp sporenia ako takého spočíva v tom, že treba efektívne pracovať už s malými čiastkami, aby sme sa úspešne dopracovali k tým vyšším sumám. Pokiaľ niekto šetrí s  menšími vkladmi, ale pravidelne, postupne môže dosiahnuť zaujímavú nasporenú sumu. Aj vďaka zvolenému spôsobu sporenia. Pomôcť na ceste k cieľu môže výhodná úroková sadzba.

Z uvedeného je už zrejmé, že sporiť doma do prasiatka nebude ten najlepší spôsob. Obavy, že najlepšie zhodnotenie peňazí a vyšší zisk je možné dosiahnuť len s vysokým počiatočným vkladom alebo pri vysokej miere rizika, sú zbytočné.
Existuje aj iná možnosť – stavebné sporenie. Poskytuje atraktívne zhodnotenie vlastných úspor, a to úplne bez rizika.

 

stavebné sporenieVýnos bez rizika

Vždy existuje viacero ponúk a situácia sa v priebehu času môže meniť. Základ je zistiť si, aké sú na trhu možnosti a čo mi konkrétny produkt prinesie. Pýtať sa na všetko, čo nie je jasné a zrozumiteľné, prípadne si nechať poradiť od niekoho finančne skúsenejšieho. Ak hľadáte možnosť vyššieho výnosu než na bežnom účte, ale nechcete ísť do rizika, stavebné sporenie je spoľahlivá voľba.
Ponúka ojedinelú príležitosť zúročenia vkladov 1 % p.a. (až na 6 rokov) plus úrokový bonus 2 % na prvých 12 mesiacov sporenia.
Uvedené 3 % na vklady aktuálne poskytuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa. Spolu so štátnou prémiou 5 % z vkladov uskutočnených v roku 2018 (max. 66,39 €/osobu) tak zhodnotenie vkladov dosiahne v prvom roku až 8 %.
Riziko je pritom nulové.

Stavebné sporenie je sporenie, ktoré sa oplatí. A má i ďalšie výhody. Klient si sporením vytvára aj právny nárok na výhodný stavebný úver s garanciou nízkeho úroku na celú dobu splácania. To je výnimočný benefit, ktorý na finančnom trhu iný úverový produkt neposkytuje. Umožňuje prehľadne plánovať rodinné financie, a tiež kvalitne a spokojne bývať.

 

stavebné sporenieStavebné sporenie pre deti

Prednosti stavebného sporenia sa tým stále nekončia. Pre rodinu s deťmi je prospešné uzavrieť detské sporenie Krôčik s benefitmi navyše. Súčasťou je balík poistenia zdarma, ktorý zahŕňa úrazové poistenie dieťaťa (až do 3 500 €). A tiež poistenie zákonného zástupcu pre prípad úmrtia s dosporením pre dieťa až do výšky ročného vkladu na získanie plnej štátnej prémie.
Dieťa je takto poistené počas celej doby trvania sporenia, max. do veku 18 rokov, pritom rodič s tým nemá žiadne výdavky. Detské sporenie je okrem toho zvýhodnené aj poplatkovo.

 

Výhody stavebného sporenia v skratke:

 • nenútenou formou učí správne narábať s financiami
 • umožní včas vyskúšať vplyv pravidelného výdavku na rodinný rozpočet
 • stavebné sporenie s cieľovou sumou 12 000 € je dostupné len za 12 €
 • je to príležitosť na atraktívne zhodnotenie vkladov úplne bez rizika
 • úročenie vkladov v prvom roku sporenia dosahuje až 8 %
 • vkladový úrok 1 % p.a. s garanciou na 6 rokov
 • úrokový bonus 2 % na prvých 12 mesiacov sporenia
 • štátna prémia 5 % z ročných vkladov (max. 66,39 €/osobu)
 • sporením si klient vytvára právny nárok na výhodný stavebný úver s garanciou nízkeho úroku na celú dobu splácania
 • detské sporenie Krôčik poskytuje zdarma balík poistenia
 • trvalých následkov úrazu dieťaťa
 • zákonného zástupcu dieťaťa pre prípad úmrtia (s dosporením pre dieťa)
 

zľavy pre dôchodcovPrečítajte si tiež
Zľavy pre dôchodcov. Kde všade môžu ušetriť?

Kto rieši otázku vlastného bývania a o výhodách stavebného sporenia sa dozvedel trochu neskoro, má aj inú možnosť. Chýbajúce finančné prostriedky mu pokryje okamžitý úver na bývanie. Mnohí automaticky uprednostňujú hypotekárny úver. To však neznamená, že neexistuje aj iné a vo viacerých smeroch ešte výhodnejšie riešenie.

 

stavebné sporenieNízke úroky, vysoké garancie

Wüstenrot poskytuje úvery na bývanie aj bez predchádzajúceho sporenia až do 200 000 € na osobu, resp. 400 000 € na manželský pár, so zabezpečením nehnuteľnosťou, zvýhodneným úrokom na celú výšku úveru a splatnosťou až 30 rokov.

Aktuálna (časovo limitovaná) úverová ponuka na bývanie začína na 1,39 % p.a. s fixáciou na 3 roky alebo 1,49 % p.a. s fixáciou až na 5 rokov, pri vinkulácii preferovaného životného poistenia. Nízke úročenie je dostupné aj pre žiadateľov nad 35 rokov. Čím skôr túto ponuku využijete, tým skôr môžete bývať vo vlastnom, podľa svojich potrieb a predstáv.
Ide o prehľadné financovanie bývania s vopred jasnými úverovými podmienkami aj po skončení fixácie, čo klientovi šetrí starosti i financie. Je totiž dôležité byť schopný úver splácať nielen dnes, ale dlhodobo.

Z úveru môžete financovať nové, komfortnejšie, bezpečnejšie či energeticky úspornejšie bývanie. Wüstenrot ponúka dostupné finančné riešenie, či už potrebujete primárne alebo doplnkové zdroje na vlastný byt či dom. V článku uvedené výhody stavebného sporenia platia počas celého roka 2018 bez vplyvu avizovaných legislatívnych zmien.

Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite si na www.wuestenrot.sk, alebo zavolajte na *6060 (0850 60 60 60).

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.