Ak nemáte dobrú náladu, možno za to môže počasie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte dnes náladu pod psa? Možno na vás pôsobí sezónna emocionálna porucha. Mnoho ľudí je meteosenzitívnych, čiže výraznejšie zmeny počasia sa na nich odrazia. Či už na fyzickej pohode, alebo na psychike.  O tom, že aktuálne počasie nejakým spôsobom  na nás vplýva – na našu náladu, pocity, vnútornú pohodu – ste už asi počuli. Je to naozaj pravda, alebo sa nám iba hodí, že sa máme na čo vyhovárať?

Vplyv počasia na náladu človeka a jeho psychickú vyrovnanosť môže byť skutočne veľký. Odborníci zaoberajúci sa touto témou dokonca majú pre tento jav pomenovanie:
 „Sezónna emocionálna porucha“ (Seasonal Affective Disorder – SAD).
Pri tomto jave sa opierajú najmä o sledovaný syndróm, ktorý je charakteristický depresívnymi stavmi v zimných mesiacoch. Syndróm sa prejavuje najmä smútkom, zvýšenou únavou, problémami s ranným vstávaním, letargiou, nevoľnosťami. Ale tiež stratou chuti do jedla či naopak sústavným prejedaním sa.

 

Môže za to počasie?

Mnohí ľudia reagujú na chladné a zachmúrené počasie smútkom, zlou náladou alebo akousi apatiu. Naopak v teplejších slnečných dňoch zvykne byť naša nálada neporovnateľne lepšia.
Prečo je to tak?
Za zmeny nálad vplyvom počasia môžu najmä hormóny. Množstvo vitamínu D ktoré naše telo prijíma zo slnečného žiarenia ovplyvňuje hladinu serotonínu v našom mozgu. Práve hormón serotonín a jeho množstvo nachádzajúce sa v organizme hrá dôležitú úlohu v regulácii našej nálady.  V peknom počasí sa hlavne vplyvom slnečného žiarenia vyplavujú do tela hormóny, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a melanchóliu. Ďalšie výskumy zas odkazujú na tvrdenie, že v letnom počasí klesá krvný tlak, vďaka čomu sa cítime uvoľnenejšie.

Ak nemáme práve možnosť vymeniť nepriaznivé počasie za lákavejšie počasie v letoviskách, ostáva nám pravdepodobne len doplniť deficit chýbajúceho slnka inými dostupnými možnosťami. Ak totiž vieme ako na to, počasie Levice, ktoré predpovedá nižšie teploty ako by nám vyhovovalo, počasie Humenné, ktoré ukazuje aj na nasledujúce dni pokračujúci výdatný dážď, alebo počasie Dolný Kubín sľubujúce iba žalostne málo slnečných lúčov, nás natoľko z miery nevyvedie.

počasie a nálada

 

Myslite na déčko

Na prekonanie deficitu slnečnej energie pomáha dostatok kvalitného nočného spánku a veľa tekutín. Ale najmä pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu počas denného svetla tak, aby sme z neho vyťažili čo najviac vitamínu D.
Ak nám toto nie je vzhľadom na extrémne počasie či množstvo pracovných povinnosti umožnené, je dobré počas týchto dní zvýšiť príjem chýbajúceho vitamínu D formou vhodnej stravy (morské ryby, vajcia, treščia pečeň, avokádo atď.), prípadne siahnuť po výživových doplnkoch.
Ďalšou možnosťou je dopomôcť si technikami, ktoré aspoň čiastočne simulujú slnečné žiarenie. Podľa vedcov pomáha napr. podstúpenie kúry ultrafialovým žiarením.

 

Kvalitná predpoveď počasia

Nie je pochýb o tom, že čiastočne pomôže aj kvalitná predpoveď počasia, vďaka ktorej vieme byť vopred dostatočne informovaní a psychicky pripravení.
Aj keď aktuálne počasie nám práve nevyhovuje, tak možno dlhodobá predpoveď počasia  nám konečne zlepší vyhliadku do ďalších dní. Alebo nám aspoň pomôže sa vopred zmieriť s tým, čo nás v nasledujúcich dňoch čaká.

počasie Miriam JarošováPrečítajte si tiež
Ako sa robí televízne počasie?

Nielen príliš nízka teplota, tlak, množstvo slnečného svetla, úhrn zrážok, vietor či rýchle výkyvy počasia pôsobia na našu náladu.
K psychickej pohode napríklad neprospieva ani príliš horúce počasie. Preto sú medzi nami aj takí, ktorých pohľad na predpoveď počasia Dubaj nenadchne a sú spokojní s počasím, pri ktorom sa horúčav obávať vôbec nemusia 🙂

Lekári zistili, že ideálna teplota, pri ktorej náš organizmus nepociťuje žiadnu záťaž je 22,2 stupňa Celzia. Keď začnú teploty stúpať nad túto hranicu, alebo dokonca stúpajú vyššie a prekročia tridsiatku, je náš organizmus v strese. A hoci máme dobrú náladu z pekného slnečného počasia, nášmu organizmu spôsobujú horúčavy malátnosť, únavu a podráždenosť.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.