Čipovanie zvierat. Ako sa robí, kde a za koľko?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Váš domáci miláčik už nebude iba „vec“, ale živá bytosť. S tým prichádza aj povinné čipovanie, ktoré bolo a ešte chvíľu bude dobrovoľné. Povinne musia byť čipované iba tie psy, mačky a fretky, ktoré cestujú mimo SR. Od septembra sa však veci zmenia  a začipovať musíte svoje zviera povinne. Inak vám hrozí pokuta. Ako sa čipujú zvieratá? Koľko to stojí a kde to treba urobiť? Všetko vám popíšeme v článku v spolupráci s magazínom PC Revue.

Treba si uvedomiť, že čipovanie je nezameniteľné označenie zvierat pomocou mikročipu trochu väčšieho ako je zrnko ryže. Aplikuje sa do podkožia na ľavú stranu krku zvieraťa. Každý čip má unikátne identifikačné číslo, ktoré slúži na identifikáciu daného zvieraťa.
Povinným čipovaním od septembra chce vláda dosiahnuť viacero vecí, okrem iného aj to, aby neboli preplnené útulky a psy sa vrátili rýchlo k majiteľom.
V prípade, že nemáte psa začipovaného a následne zaregistrovaného, môžete dostať pokutu do 800€, u právnických osôb až do 3500€.

 

Ako sa robí čipovanie?

Označenie zvieraťa mikročipom môže vykonať iba veterinárny lekár, ktorý je zodpovedný za správnosť aplikácie mikročipu.
Mikročip sa pod kožu zvieraťa zavedie pomocou aplikátora, ktorý sa podobá väčšej ihle.
Čip má priemer 2,12 mm a dĺžku 12 mm. Jeho povrch je zdrsnený, aby v tele zvieraťa neputoval.
Aplikácia čipu je rýchla, jednoduchá, takmer nebolestivá.

Materiál, z ktorého je čip vyrobený, je nedráždivý, je to biokompatibilné sklo so zdrsneným povrchom, umožňujúcim jeho prichytenie v mieste aplikácie. Putovanie čipu v podkoží je zriedkavé, ale nie vylúčené.

Psa musíte priniesť na začipovanie najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia.
Pri zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník psa nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi do 21 dní prostredníctvom veterinárneho lekára. Rovnako má postupovať aj pri úhyne psa.

Čipovanie šteniat
Chovatelia šteniat budú musieť pri povinnej registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky. V prípade plánovaného rozmnožovania musí dať majiteľ suku zaregistrovať ešte pred pripustením. V prípade neplánovaného otehotnenia ju musí dať čipovať bezodkladne.
čipovanie aplikátor

Aplikátor s čipom v sterilnom balení.

 

Cena čipovania

Cena čipovania je u jednotlivých veterinárnych lekárov rôzna a závisí najmä od ceny mikročipu, prevádzkových nákladov pracoviska, ako aj od ponuky a dopytu trhu. Za čipovanie a registráciu psíkov zaplatíte niekde 10€, inde to môže byť aj trojnásobok.
„Niektoré čipy sú veľmi malé, tie sú trochu drahšie. Rozdiel bude asi aj v tom, či ste v Bratislave, alebo niekde na dedine,“ domnieva sa veterinárny lekár Karol Baránek.
Podľa neho by mal štát určiť cenu, aby sa predišlo veľkým rozdielom, čo však Komora veterinárnych lekárov odmieta. Nechce totiž zasahovať do cenotvorby za vykonávanie súkromných činností.

Cena za čipovanie v sebe zahŕňa predchádzajúce vyšetrenie zvieraťa, kontrolu a aplikáciu čipu. Tiež následnú registráciu údajov o zvierati a majiteľovi do CRSZ, do zdravotnej dokumentácie zvieraťa a do vlastnej evidencie veterinárneho lekára.

 

Nasleduje registrácia zvieraťa

Po aplikácii čipu je veterinár povinný zaregistrovať zviera s mikročipom do Centrálneho registra spoločenských zvierat (CRSZ). Tento register bol zriadený podľa zákona o veterinárnej starostlivosti Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky.
Počítačovú databázu pre CRSZ prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.

Pri registrácii sa do databázy uložia základné údaje o zvierati: druh zvieraťa, meno, vek,  pohlavie, plemeno, farba srsti. Takisto sa uložia údaje o majiteľovi: meno, adresa a kontaktné údaje. Ukladajú sa aj údaje o očkovaní a ošetrení zvieraťa proti vonkajším a vnútorným parazitom. Registráciu svojho zvieraťa si môžete overiť na webe CRSZ.
Keďže CRSZ je pripojený aj na medzinárodné vyhľadávače stratených zvierat, ktoré po zadaní čísla čipu nájdeného zvieraťa prehľadávajú databázy zvierat jednotlivých štátov, možno zistiť majitelia zvieraťa strateného aj v zahraničí.

Identifikačné číslo Animal ID má 15 číslic.

Štruktúra identifikátora je ХХХ 0 YYY ZZZZZZZZ, kde:

  • ХХХ – kód výrobcu, ak je číslo väčšie ako 900, alebo identifikačné číslo krajiny podľa ISO 3166
  • 0 – separátor
  • YYY – kód produktu alebo kód výrobcu v prípade, ak prvé trojčíslie je kód krajiny
  • ZZZZZZZZ – individuálny kód mikročipu

 

Čítačka mikročipov

Na čítanie informácií z čipu sa využíva technológia RFID (Radio Frequency IDentification) na frekvencii 134,2 kHz. Princíp rádiofrekvenčnej identifikácie je pomerne jednoduchý.
Implantát je pasívny, obsahuje mikročip a anténu vo forme miniatúrnej cievky. Aktívny prvok je čítačka, ktorá elektromagneticky ožiari priestor, kde sa predpokladá prítomnosť implantátu, čiže priloží sa ku krku zvieraťa na ľavej strane.

Takto získaná energia sa krátkodobo akumuluje v miniatúrnom kondenzátore v implantáte. Následne sa Identifikačný čip touto energiou aktivuje a vyšle svoje identifikačné údaje. Použitá frekvencia 134,2 kHz má dosah menej ako 50 cm a dá sa preniesť malý objem dát pri nízkej rýchlosti snímania.

pes je guruPrečítajte si tiež
Váš pes vás naučí, ako môžete žiť ešte lepšie.

Ak je potrebné overiť totožnosť zvieraťa, čítačkou sa zosníma číslo mikročipu, ktoré sa vyhľadá v registri zvierat. Čítačku mikročipov majú veterinárni lekári, útulky, karanténne stanice pre zvieratá, niekde aj mestská polícia.
Majú ich aj organizátori medzinárodných súťaží psov a mačiek. Vzhľadom na špecifický štandard sa vyžaduje špeciálna čítačka na frekvencii 134,2 kHz. Nedajú sa použiť lacné čítačky.

Výhodou označenia zvieraťa mikročipom a jeho registrácie v CRSZ je jeho rýchla a jedinečná identifikácia, ktorá pri strate a nájdení zvieraťa umožní zistenie údajov o zvierati a jeho majiteľovi. Nálezca alebo útulok tak budú môcť kontaktovať majiteľa a vrátiť mu zvieratko.

V spolupráci s PC Revue, napísal Ľuboslav Lacko
Foto: PC Revue, Pixabay.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.