Lopúch. Ľudové recepty na čaj, olej, masť aj tinktúru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spomínate si na jednu z najlepších československých komédií storočia S tebou mě baví svět? Malý Pepino potreboval v lese na veľkú, no nebolo čím utrieť zadok. Jeho otec sa pýta: „Jenomže, jak tě utřem?“ a Pepino odvetí: „Maminka mě utřela lopuchem, byla tam beruška.“ Viete, ako to skončilo – lopúch tam nebol, smola, poslúžilo aj ihličie 🙂

Podobne sa na lopúch dívajú mnohí ľudia – burina, ktorá sa rozrastá na okrajoch ciest a divokých lúk. Na starých zrúcaninách a rumoviskách. Zbytočná bylina, ktorá vlastne na nič neslúži, akurát tak na…
Omyl.
Podľa starých kroník mal Henrichovi III., cisárovi Svätej ríše rímskej, koreň lopúcha vyliečiť syfilis. V tej dobe sa lopúch spomínal v mnohých herbároch, najmä preto, že podporoval rast vlasov.

Bavorskí sedliaci vešali vysoko nad ohnisko koreň lopúcha a každý večer ho pohladili, aby sa im dostalo blahodarného spánku. Tento zvyk sa rozšíril za Márie Terézie aj na Šumave a v Krušných horách, odkiaľ pochádza aj jeden z ľudových názvov lopúcha, ľudomil. V tridsiatych rokoch minulého storočia zahrnul americký terapeut Harry Hoxsey lopúch väčší, anglicky greater burdock, do svojej protirakovinovej terapie. Lopúchové výťažky sa dodnes používajú pri liečbe nádorov na klinike v mexickej Tijuane, ktorú Hoxsey založil.

 

Lopúch a jeho využitie

Lopúch sa využíva prakticky celý. Koreň aj list. „Po dozretí na konci leta sa zbierajú aj semená, ktoré odporúčal farár Sebastian Kneipp na žalúdočné problémy,“ píšu vo svojej knihe Svet prírodných antibiotík Josef Jonáš a Jiří Kuchař. „Lopúch obsahuje polysacharid inulín, sliz, minerálne látky, silice, triesloviny, kyseliny fosforečnú a trieslovú, mastné a éterické oleje. Antibiotické a antimykotické pôsobenie mu dodávajú polyacetylénové zložky tridekadientetraín a tridecenpentaín.“

Lopúch pôsobí proti stafylokokom vyvolávajúcim infekcie, je skvelým čistiacim prostriedkom pri kožných problémoch, akné, impetingu, plesniach, ekzémoch, lupinách, abscesoch a furunkuloch. Podávaná vnútorne podporuje látkovú výmenu a je veľmi užitočná pri diabete, dne alebo reume.
V posledných rokoch sa užíva ako súčasť detoxikačných kúr, pretože napomáha pri odvodňovaní organizmu.

lopúch

Ľudové recepty

Pri bolestiach v hrdle, zápale ústnej sliznice a paradontóze je lopúch vhodný aj ako čaj na vyplachovanie a kloktanie. Povzbudzuje žlčník, čistí obličky a účinne pôsobí proti plesniam a baktériám.

Väčšina receptov ľudového liečiteľstva sa však zameriava na kožné choroby. Vlažný alebo studený čaj sa odporúča užívať aj na obklady a čiastočné kúpele na ošetrenie už uvedených kožných problémov. Priame prikladanie koreňa rozdrveného na jemný prášok pomáha pri chemických otravách a kožnej tuberkulóze.
Osvedčil sa aj pri vypadávaní vlasov, čo potvrdzuje starú tradíciu jeho užívania.

Lopúchový olej alebo masť sú tiež vynikajúce dermatologiká pri suchých ekzémoch, kožných infekciách a seboroickej dermatitíde.
Lopúchovú tinktúru je možné vyrábať aj z lacnejšieho denaturovaného liehu, pretože má vo všetkých odporučených indikáciách vonkajšie použitie. Ak by ste sa rozhodli pre vnútorné užívanie vo forme kvapiek, je, samozrejme, nutné použiť potravinársky lieh.

 

Vyrobte si z lopúcha

  • Čaj z lopúcha bol obľúbeným prostriedkom liečiteľa Josefa Prouzu pri problémoch s dvanástnikom a najmä so žalúdočnými vredmi. Sám zbieral celú rastlinu v období začínajúceho kvetu. Odporúčal piť denne ráno nalačno nálev, pripravený z lyžice sušenej byliny na šálku vody. Kúra by mala trvať tri týždne.
  • Ako píše Valdemar Grešík v prvej časti svojej trilógie Léčivé rostliny, čaj z lopúchového koreňa je charakteristický tým, že je zakalený slizom a slizovito tiež chutí, pomerne nepríjemne vonia a chuť má mdlú až horkastú. Preto slúži skôr na vonkajšie použitie. Jedna čajová lyžička práškového koreňa sa preleje studenou vodou a nechá sa sedem až osem hodín vylúhovať. Potom sa všetko krátko povarí a scedí.
  • Lopúchový olej, podľa Jiřího Janču tradičný prostriedok moravského ľudového liečiteľstva, sa pripraví najlepšie z arašidového, slnečnicového alebo olivového oleja. Dva diely čerstvého koreňa (alebo jeden diel sušeného) sa nechajú dva týždne vylúhovať v 10 dieloch oleja. Potom sa olej precedí a slúži na vonkajšie použitie.

bazalka posvätná tulsiPrečítajte si tiež
Bazalka. 15 spôsobov jej liečivého využitia.

  • Lopúchový obklad na akné sa pripraví z 50 gramov sušeného drveného koreňa, ktorý sa nechá 20 minút mierne povariť vo vode, potom sa zleje a vlažný obklad sa prikladá na postihnuté miesta.
  • Lopúchovú tinktúru pripravíme zo sušeného koreňa a päťdesiatpercentného liehu v pomere 1:5. Po štrnásťdňovej macerácii zlejeme a užívame až 50 kvapiek trikrát denne podľa stavu choroby.
  • Lopúchovú masť pripravíme z lopúchovej tinktúry rozmiešaním v masťovom základe z lekárne alebo v bravčovom sadle. Zvyčajne sa používa jeden diel tinktúry na desať dielov masťového základu či sadla.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.