Cukor. Kde všade nájdete tento dobre utajený, rafinovaný jed?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite dobre viete, že cukor sa nachádza v mnohých potravinách a výrobkoch. A niekedy je celkom dobre utajený.
Trošku túto informáciu poopravíme: cukor sa v súčasnosti nachádza takmer vo všetkých priemyselne vyrábaných potravinách!
Áno, aj tam, kde by ste to možno nečakali. Cukor je naozaj rafinovaný jed.

 

Cukor – rafinovaný jed

A práve to je na tom tragické – už dávno sme stratili prehľad a kontrolu nad spotrebou cukru. Nejde tu len o kúsok čokolády, ktorú si doprajete. Alebo keksík ku kávičke, či lyžičku cukru do čaju.
„Podľa údajov amerického antropológa Sydney W. Mintza, až 60% všetkých priemyselne vyrábaných potravín obsahuje cukor, aj keď vôbec nemajú sladkú chuť,“ píše sa v knihe Kurta Mosettera Cukor – rafinovaný jed.
Cukor sa nachádza nielen v konzervovaných uhorkách, slaných tyčinkách, obložených chlebíkoch či kečupe, ale aj v rybacích a mäsových konzervách, ktoré si vďaka cukru zachovávajú napríklad lákavú farbu.

Spotrebiteľská organizácia foodwatch 2012 v správe s názvom „Čo sa kupuje deťom“ vyčíta, že takmer tri štvrtiny z 1 514 ňou testovaných potravín obsahovalo priveľa cukru a tuku. „Pri konzumácii ponuky priemyselne vyrábaných potravín pre deti,“ tvrdí foodwatch, „je vyvážené stravovanie prakticky takmer nemožné, lebo sa skladá len zo sladkostí a rýchleho občerstvenia.“

gumené medvedíky

Áno, aj v týchto roztomilých gumených macíkoch nájdete rafinovaný jed – cukor. A dokonca také množstvo, ktoré vás šokuje. Prečítajte si viac nižšie.

 

Aj tu sa nachádza cukor…

Cukor nenájdete iba v sladkostiach, džemoch, sladkých nápojoch, či v ovocných šťavách. V mnohých priemyselne spracúvaných potravinách je neuveriteľne veľké množstvo cukru, čo má poslúžiť najmä na zvýraznenie fádnej chuti základnej suroviny. Alebo v niektorých prípadoch aspoň na dodanie vôbec nejakej chuti.

 

Množstvo cukru sa nachádza napríklad:

* V ovocnom jogurte: 1 téglik (150 g) obsahuje niekedy až 6 kociek cukru. Toľko cukru sa nachádza v rovnako veľkom pohári koly.

* V uhorkách konzervovaných v octovom náleve, hoci v podstate ich konzumujeme pre ich kyslú chuť. V jednom pohári nakladaných uhoriek sa nachádza až 12 gramov cukru.

* V sleďovom šaláte: jedna porcia (200 gramová) skrýva 16 gramov cukru. To je však 5 kociek.

* V kečupe: v 300 gramoch tejto koreniacej omáčky sa nachádza 68 gramov cukru, to znamená, že je sladšia ako cukor. Napokon, aj horčica či jogurtový dresing majú vysoký obsah cukru.

* V jogurtovom dresingu: pokladáme ho za ľahký a dobre stráviteľný. Je pravda, že v jogurtových zmesiach sa nachádzajú aj zdraviu prospešné baktérie mliečneho kvasenia. V 50 gramoch dresingu sú schované takmer 2 kocky cukru (5 gramov).

* V kukuričných lupienkoch (sladených): 30-gramová porcia obsahuje 4 kocky cukru.

* V müsli tyčinkách: toto zdravé rýchle občerstvenie obsahuje 3 kocky cukru.

* V konzervovanom ananáse: malá (570-gramová) plechovka obsahuje 88 gramov cukru – teda až 30 kociek.

* V jablkovej šťave: v jednom litri čistej jablkovej šťavy je 120 gramov cukru, čo je 40 kociek.

* V multivitamínovom nektári: táto zmes vody, trošky šťavy a 35 kociek cukru nasleduje (čo sa obsahu cukru týka) v tesnom závese za jablkovou šťavou.

* V pečeňovke: 250-gramový kúsok obsahuje 3 kocky cukru.

* Mrazené zemiakové hranolčeky, lupienky, krokety, rybie prsty alebo obaľovaný syr na vyprážanie sú cukrom priam posypané, aby po vybratí z rúry alebo fritézy boli úžasne chrumkavé.

* V ovocných gumených cukríkoch: často sú síce „bez tukov“, zato však majú vysoký obsah cukru. V 300-gramovom vrecúšku medvedíkov je, či veríte, alebo nie, 78 kociek cukru.

* V instantnej káve: 100 gramov instantnej kávy obsahuje takmer polovicu cukru (44 gramov).

* V kondenzovanom mlieku: v 340-gramovej plechovke je ukrytých 11 kociek cukru.

* V produktoch označených ako light: v nízkotučných syroch, sušienkach alebo šalátových dresingoch chýba tuk, a tým aj chuť. Ideálnymi náhradami, ktoré zlepšujú ich chuť, sú cukor a soľ a/alebo zvýrazňovače chuti. A to je jeden z dôvodov, prečo sú nízkotučné produkty neveľmi úspešné pri znižovaní hmotnosti.

* V hotových jedlách: koľko cukru jedlo obsahuje, zistíme veľmi jednoducho podľa jeho zloženia: čím vyššie na zozname sa cukor nachádza, tým viac sa ho v jedle nachádza.

* V sladkom ovocí: konzumné jablká v obchodnej sieti vyzerajú v porovnaní so starými odrodami oveľa pôvabnejšie a lákavejšie. Obsahujú však podstatne viac cukru. Mimoriadne veľa hroznového cukru (glukózy) je v hrozne, najmä v novovyšľachtených, bezjadierkových odrodách. Aj sušené ovocie je extrémne bohaté na cukor, pretože procesom sušenia sa v ňom jeho obsah zvyšuje.

* Cestoviny, müsli, ryža, chlieb a zemiaky: aj tieto potraviny sú bohaté na cukor. Telo však potrebuje viac času, aby rozložilo škrob, ktorý obsahujú, preto pocit sýtosti po ich konzumácii vydrží o niečo dlhšie.

Takýto zoznam jedál s vysokým obsahom cukru by sa dal rozširovať donekonečna, napríklad o rýchle občerstvenie, detskú výživu, „potraviny pre deti“ atď.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.