Prečo sú deti také závislé od rodičov? Učíme ich to a sami im škodíme!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnešné deti sú neraz veľmi závislé od rodičov – citovo, finančne, očakávajú od nich pomoc a podporu. Domnievajú sa, že majú na to nárok, že im to prislúcha a rodičia sú tu jednoducho pre nich. Pravdou je, že sme ich to sami naučili svojím ochranárskym správaním a výchovou. Veľmi zaujímavo píše argentínsky spisovateľ a lekár Jorge Bucay práve o vzťahu rodičov k deťom, o výchove. O tom, čo všetko im odovzdávame a ako ich pripravujeme na budúcnosť…

Deti závislé od rodičov

Naše deti budú mať problémy, ktoré sme my nikdy nemali, tvrdí Bucay v knihe Cesta samostatnosti. Neschopnosť rodičov naučiť svoje deti riešiť problémy, s ktorými sa budú stretávať, sa vo svete objavila v 20. storočí a spôsobila veľa problémov vo vzťahu rodič – dieťa.

Na kongrese o pedagogike a manželstve, ktorý sa konal vo Francúzsku v roku 1894, jeden z prednášajúcich uviedol, že koncom 19. storočia boli páry s deťmi také neisté samy sebou a žili v takom strachu z budúcnosti, že mali tendenciu chrániť svoje deti pred akýmikoľvek problémami, ktoré môžu nastať.

Táto tendencia je však veľmi nebezpečná, pretože ak to rodičia robia, ak chránia svoje deti pred všetkými nebezpečenstvami, deti sa nikdy nenaučia riešiť problémy samy. „Ak to bude takto pokračovať,“ uzatvára pedagóg, „do konca 20. storočia budeme mať veľa dospelých s nádherným detstvom a dospievaním, ale bolestivou a hroznou dospelosťou.“

Táto predpoveď spred viac ako sto rokov je presná. Naplnila sa.

cesta samostatnosti

Sme príliš ochranárski

Rodičia, najmä tí z druhej polovice 20. storočia, vyvinuli voči svojim deťom správanie, ktoré je pre ne príliš opatrné a ochranárske. Toto správanie ani zďaleka deťom neumožňuje riešiť konflikty a ťažkosti, ale vedie k detstvu a dospievaniu plných úľav, čo im však nevyhnutne nemusí pomôcť naučiť sa riešiť svoje problémy.

„Okrem všetkých chýb máme my, ktorí máme po štyridsiatke, zásluhu na tom, že sme našim deťom dali niečo nové: dovolili sme im vzdorovať. Väčšinou totiž pochádzame z rodinného usporiadania, kde nebolo dovolené vzdorovať,“ píše Bucay v knihe.

Príbeh o vytváraní nekonečnej závislosti je hrozivý a podľa neho je najvyšší čas vrátiť deťom zodpovednosť, ktorú majú za svoj vlastný život. Musíte ich pozorovať zvonka a pomáhať, ak naozaj treba. Niekedy nie je vhodné pomáhať so všetkým, na maximum, ničiť si vlastný život, aby ste im pomohli.
„Rád by som vedel, že moje deti si poradia samy, keď tu nebudem. A preto chcem, aby to urobili ešte pred mojou smrťou, aby som to mohol vidieť. Aby som mohol v každom prípade zomrieť pokojne a s pocitom splnenej úlohy,“ dodáva.

deti závislé od rodičov

Prestaňte kontrolovať ich život

Rodičia by mali dávať deťom viac slobody, nerozhodovať za ne, netlačiť ich do vecí, ale jemne usmerňovať. Mali by im posúvať konštruktívne vety typu:

  • „Môžeš byť tým, kým si.“
  • „Môžeš si myslieť, čo si myslíš“.
  • „Môžeš cítiť, čo chceš cítiť.“
  • „Môžeš riskovať.“
  • „Mal by si sa snažiť získať to, čo potrebuješ, pretože to znamená dospieť, byť zrelý a samostatný.“

Títo privilegovaní jednotlivci skočia zo skokanského mostíka a vrhnú sa do života zo šťastného miesta. Ale samozrejme, nie každý má také šťastie.
A toto je presne téma večných detí.
Tých detí, ktoré sa nikdy nerozhodnú prestať byť závislé od svojich rodičov.

Je síce pravda, že je veľa rodičov, ktorí zotročujú svoje deti, aby nevyrástli a mohli tak naďalej kontrolovať ich život. Je však aj veľa detí, ktoré zotročujú svojich rodičov a nútia ich, aby naďalej rozhodovali za nich, aby neniesli zodpovednosť, pretože je ľahšie a menej nebezpečné, aby znášali riziká iní, aby náklady platili iní.

ako vychovať úspešné detiPrečítajte si tiež
9 osvedčených rád, ako vychovať úspešné deti.

Cesta samostatnosti

Jorge Bucay tvrdí, že sa treba vydať na cestu samostatnosti, ako nazval aj svoju knihu. Je to cesta prevzatia zodpovednosti za seba samého. Je nevyhnutným východiskom na dosiahnutie sebarealizácie a osobným receptom na úspech.

Kniha Cesta samostatnosti vás navedie tým správnym smerom. Neobsahuje konkrétne tipy a kroky, ktoré treba urobiť. Skôr ukazuje, kadiaľ sa vybrať, nad čím premýšľať, aby ste to zmenili v sebe a nielen sa dostali niekam za pomoci druhého. Pretože keď sa zmeníte vy, je  to trvácnejšie.

Pozrite si video Jorge Bucaya:

 

Foto: LepšíDeň.sk, pexels.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.