6 pravidiel, ktoré pomáhajú vyhnúť sa vo vzťahu rozchodu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci si chceme vybudovať zdravý a šťastný vzťah. Samozrejme, nie vždy to vyjde – niekedy zistíme, že sme rozdielni, že sme si predsa len „nesadli“, že sa naše vnímanie sveta a budúcnosti začalo rozchádzať. Je to prirodzené, sme ľudia, individuality a dokonca sa rokmi meníme. Potom väčšinou dochádza k rozchodu…no často zbytočne. Unáhlime sa, prípadne až neskôr zistíme, že sa ešte čosi dalo urobiť, že ten partner bol pre nás ten pravý.

Páry, ktorým sa podarí vyhnúť rozchodu bez toho, aby obetovali vlastnú sebaúctu, zvyčajne dodržiavajú 6 pravidiel, o ktorých píše mentálny kouč Vex King vo svojej knihe Bližšie k láske. Upozorňuje, že mnohí hľadáme spôsob, ako si predĺžiť vzťah pomocou nesprávnych stratégií. Chceme sa za každú cenu vyhnúť rozchodu a urobíme aj nemožné, aby sme si udržali vzťah, hoci nás ničí.

Ako sa vyhnúť rozchodu?

Bližšie k láske Vex KingJe na to veľa dôvodov a jeden z nich má do činenia s nízkym sebavedomím. „Možno si myslíte, že si nič lepšie nezaslúžite, alebo ste si zvykli robiť kompromisy, aby ste zachovali mier. Môže to prameniť zo skúseností v ranom detstve alebo sa to spája so súčasným vzťahom. Nie je vždy ľahké nájsť príčinu, ale môžete si uvedomiť, ako sa správate teraz, a naučiť sa reagovať spôsobom, ktorý je lepší pre vašu emocionálnu pohodu,“ vysvetľuje v spomínanej knihe.

Bojíme sa rozchodu a tak si napríklad idealizujeme partnera, vylučujeme akékoľvek iné alternatívy, prípadne prehliadame partnerovo zlé správanie. Ak sa nad tým zamyslíte, obetujete pri tom svoje vlastné hodnoty. Znižujete svoju sebahodnotu.

Ako píše Vex King, „ak chcete pestovať pravý vzťah v láskyplnom priestore, musíte byť najprv verní sebe. V opačnom prípade vysielate nesprávne signály o tom, kto ste a čo znesiete. To neprospieva vyrovnanému partnerstvu.“ Aj preto je nasledujúcich 6 pravidiel základom v živote párov, ktorým sa podarí vyhnúť rozchodu bez obetovania sebaúcty.

ako sa vyhnúť rozchodu

ikona zdvihnutý palec1. Dobre zvládajú konflikty

Vždy nájdu spôsob, ako priateľsky urovnať svoje nezhody bez toho, aby robili obštrukcie, trucovali alebo vybuchovali. Vytvárajú priestor na spoločnú existenciu pre oboch. Robia kompromisy a hádajú sa spravodlivo.

ikona zdvihnutý palec2. Dodržujú a ctia si hranice

Vášmu partnerovi nemôžete ponúknuť lepšiu príručku než dobre spracovaný zoznam svojich hraníc. Možno mu nevytvoríte prezentáciu v PowerPointe, no keď sa objaví isté správanie, konverzácia, tón alebo fyzická interakcia, ktorá bude neprijateľná pre vás alebo pre neho, jasne dajte najavo svoju hranicu a dôsledky, ak sa prekročí. Napríklad: „Ak na mňa zvýšiš hlas, prestanem s tebou debatovať, kým sa neupokojíš.“

ikona zdvihnutý palec3. Majú ochotu vzdať sa vlastných záujmov

Budú pripravení obetovať sa, ak je to pre ich partnera prínosné, ale vedia, ako udržať rovnováhu a neprehnať to do bodu, keď je to len jednostranné.

mýty o vzťahochPrečítajte si tiež
Mýty vo vzťahoch. Aké máme predstavy a v čom sa mýlime?

ikona zdvihnutý palec4. Pomáhajú partnerovi

Navzájom si pomáhajú pri plánovaní a dosahovaní svojich cieľov bez toho, aby obetovali svoje vlastné potreby a túžby.

ikona zdvihnutý palec5. Nevedú si záznam

Vaša životná láska je stále človek, ktorý sa dopúšťa chýb. Je na vás denne mu odpúšťať a nikdy si neviesť záznam.

ikona zdvihnutý palec6. Zmierňujú si navzájom stres

Páry, ktoré chápu vzájomné reakcie, vedia, ako toho druhého upokojiť spôsobom, ktorý ho podporí, no zároveň neoslabí jeho schopnosť mierniť sa. „Aby ste zachránili svoj vzťah, nemusíte opraviť všetko naraz. Najdôležitejším faktorom je, že ste s partnerom pripravení a ochotní spolupracovať. Toto nezvládnete sami,“ dodáva Vex King v knihe Bližšie k láske.

 

Foto: Freepik.com, Tatran


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.