Mýty o vzťahoch. Aké máme predstavy a v čom sa mýlime?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci vstupujeme do vzťahu s nejakými predstavami a očakávaniami. Žiaľ, neraz sú úplne rozdielne…alebo pomýlené. Či už vplyvom výchovy, odpozerania alebo v poslednom čase najmä vplyvom sociálnych sietí a bulvárnych médií. Svoju „vinu“ nesú aj rôzne romantické filmy a knihy, no vina je v úvodzovkách – mali by sme vždy myslieť na to, že ide len o fikciu, príbeh na pobavenie a možno inšpiráciu. No málokedy je to skutočný príbeh…
Mnohí máme v sebe zakorenené nejaké mýty o vzťahoch. Veríme rôznym veciam…že len jedna láska je tá pravá. Že manželstvo a deti utužia vzťah. Že nevera zákonite znamená koniec vzťahu.

Pravdou je, že vzťahy a láska sú oveľa zložitejšie, treba na nich neustále pracovať, starať sa o ne. Podľa psychológov a párových terapeutov jedným z najčastejších mýtov je to, že ak sa majú dvaja ľudia radi, musí vzťah fungovať sám od seba. Ako dobre namazané perpetuum mobile, ktoré vlastne ide samo…
Omyl. Máme pre vás 5 mýtov o vzťahoch. Možno sa v niektorom nájdete… a začnete o tom viac uvažovať 🙂

Mýty o vzťahoch…a lepšie zdravie

Áno, toto nie je mýtus, ale fakt: fungujúce vzťahy pozitívne ovplyvňujú naše fyzické a psychické zdravie. Veľmi zaujímavo o tom hovorí napríklad Robert Waldinger na TED konferencii z roku  2015. Nižšie si môžete pozrieť video, aj so slovenskými titulkami, čiže nenechajte sa odradiť, ak neovládate jazyk (po spustení videa si kliknite vpravo dolu na ikonku s tromi bodkami a vyberte si jazyk s titulkami, Slovak).
Dobré vzťahy teda naozaj zlepšujú zdravie a pritom nemáme na mysli len partnerstvo či manželstvo, ale tiež vzťahy s priateľmi, členmi rodiny, deťmi a členmi sociálnych skupín, ktorých sme súčasťou. Potvrdzujú to nielen vedecké zistenia o rôznych biologických a fyziologických ukazovateľoch, ale tiež reálne skúsenosti. Medzi päť najčastejších vecí, ktoré umierajúci ľudia ľutujú, patrí práve to, že sa častejšie nestretávali s priateľmi.

ikona vzťahy pár1. Láska by nemala byť komplikovaná ani spôsobovať bolesť

Mnohí si myslíme, že vo vzťahu založenom na láske to musí fungovať ako švajčiarske hodinky. Bez zádrhov, škrípania, hladko ako po masle. Že ak sú si dvaja ľudia súdení, vznášajú sa predsa na ružovom obláčiku a nemusia riešiť žiadne problémy.
Tieto predstavy sa s realitou úplne rozchádza a spôsobuje to, že je veľa ľudí so svojím manželstvom alebo partnerským vzťahom nespokojných.

Dlhoročné manželstvo alebo partnerský vzťah nie je ako plavba loďkou po prúde na pokojnom mori. Niekedy musíme vziať veslá do rúk a v súlade so svojimi hodnotami sa rozhodnúť, akým smerom sa chceme ďalej plaviť, a podľa toho aj konať. Tieto kroky musíme opakovať. Ak sa necháme väčšinu času len unášať prúdom a nebudeme svoju loďku vedome usmerňovať, môžeme sa dostať niekam, kam sme sa nikdy dostať nechceli. Aj na dobrom vzťahu treba občas pracovať, ako keď prikladáte na oheň – ak nepriložíte včas, alebo vôbec, vyhasne. Treba oheň stále udržiavať, prikladať hoci aj malé polienka…

ikona vzťahy pár2. Je dôležité byť ako jeden a vo všetkom sa zhodnúť

Nie je nič zlé na tom, ak spolu partneri, manželia či priatelia občas nesúhlasia. Nemusíme mať s druhou stranou vo vzťahu na všetko rovnaký názor. Líšime sa predsa v mnohých aspektoch – vyrastali sme v iných rodinách a inom prostredí, obom nám prekáža niečo iné, obaja máme iné skúsenosti, iné potreby a inak riešime problémy. „Ak si s niekým vybudujeme vzťah založený na vzájomnej dôvere, určite si skôr či neskôr všimneme nejaké jeho vlastnosti alebo zvyky, s ktorými sa budeme musieť zmieriť a tolerovať ich, aby tento vzťah vydržal čo najdlhšie,“ tvrdí klinická psychologička Dr. Julie Smithová. Napísala skvelú knihu Prečo mi to nikto nepovedal, ktorá vám môže zmeniť život…a ktorá čoskoro vyjde aj v slovenčine vo vydavateľstve Ikar.

mýty o vzťahoch

ikona vzťahy pár3. Je dôležité byť stále spolu

Nie je nič zlé na tom, ak majú partneri, manželia či priatelia rôzne záľuby a trávia čas aj oddelene. Nemusia byť stále spolu ani robiť všetko spolu. Sú to dve samostatné a jedinečné osobnosti a to, že budú rozvíjať vlastnosti, ktorými sa od seba odlišujú, a venovať sa aktivitám, ktoré druhú stranu nebavia, ich vzťah nemusí ohroziť.

Tento mýtus ešte znásobuje strach z toho, že sa vzťah rozpadne a ostaneme sami, a mnohí ľudia preto svojmu náprotivku alebo sebe bránia v osobnom raste. Keď sme si vzťahom istí a cítime sa v ňom bezpečne, máme väčší priestor na osobný rozvoj a necítime sa ohrození tým, čo nás od druhej strany odlišuje.

ikona vzťahy pár4. …a žili šťastne až naveky…

Rozprávky a hollywoodske filmy sa vždy končia tak, že medzi dvoma ľuďmi vznikne vzťah, akoby bolo hlavným cieľom nájsť spriaznenú dušu a potom bude všetko dokonalé. Vzťah je však cesta s mnohými zákrutami, odbočkami a výmoľmi. Aj v tých najpevnejších vzťahoch nastanú občas ťažšie obdobia, dochádza v nich k nedorozumeniam a partneri, manželia či priatelia sa navzájom odcudzia.

V každom vzťahu sa občas jedna či obe strany musia vyrovnať s neúspechom, veľkou stratou, chorobou alebo bolesťou. V každom vzťahu majú občas jedna či obe strany zmätok v citoch. Z každého vzťahu sa občas vytratí radosť či vášeň. V každom vzťahu sa občas stane, že jedna či obe strany nerozumejú, po čom túži alebo čo potrebuje druhá strana. V každom vzťahu sa občas stane, že jedna strana nepochopí druhú alebo že sa nepochopia navzájom a ublížia si.

Ak veríme na rozprávkové konce a nekonečné šťastie, sme náchylní i pri najmenšom probléme vo vzťahu sami seba presvedčiť, že nám jednoducho nebol súdený, a ukončiť ho bez toho, aby sme si uvedomili, že oblačno je z času na čas v každom vzťahu. Všetko sa dá prekonať a vždy je možné začať nanovo.

ideálny partnerPrečítajte si tiež
Ako by mal vyzerať ideálny partner? Tu je 5 vlastností.

ikona vzťahy pár5. Musíme zostať spolu stoj čo stoj, inak to znamená že sme zlyhali

Vedci už dávno dokázali, že vzťahy zásadne ovplyvňujú zdravie a to, či a do akej miery sme šťastní. No mať s niekým vzťah, to proste nestačí. Ak má mať vzťah na náš život pozitívny vplyv, musíme na ňom neustále pracovať a v každej situácii dobre zvažovať, ako sa zachováme. Každý z nás nesie zodpovednosť sám za seba, druhého človeka k zmene nútiť nemôžeme.
Je úplne v poriadku ukončiť vzťah, ktorý škodí nášmu psychickému alebo fyzickému zdraviu.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.