Droždie a jeho využitie v domácnosti, záhrade, kozmetike, aj pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite poznáte droždie, či kvasnice. Ich účinky sú ľudstvu známe už tisícky rokov. Pri výrobe piva ich používali už starovekí Sumeri. Poznala ich aj egyptská civilizácia na výrobu nielen piva a vína, ale aj prvého chleba – v podobe chlebových placiek. Naši predkovia používali kvasnice v podobe kvásku. Kvások a droždie sú však dva rozličné pojmy – nižšie si povieme aký. Tiež vám dáme tipy, ako využiť droždie v domácnosti, záhradke, kozmetike. Pridáme aj recepty na drožďovú nátierku, hnojivo z droždia alebo masku na vlasu, či tvár.

Kvások a droždie

Kvások (prezývaný aj „divoké kvasnice“) tvorí voda a múka. Je to živý organizmus s miliónmi baktérií asi 40 druhov, ktoré sa nachádzajú v zrne. Pridaním vody k pomletej múke sa baktérie prebudia k životu. Vznikne tak kvások. Pri živote ho udržujeme pridávaním múky a vody.

Droždie je živý organizmus tvorený kmeňom kvasiniek Saccharomyces cerevisiae – kvasinka pivná. Radíme ju medzi huby. Kvasinka je jednobunkový organizmus guľovitého tvaru. Tento kmeň kvasiniek sa živí cukrami prítomnými v ceste, pričom sa pri tomto procese uvoľňujú oxid uhličitý a etanol. V ceste vznikajú bublinky a cesto vďaka oxidu uhličitému naberá na svojom objeme. Tento proces sa nazýva fermentácia. V jedinom grame droždia sa nachádza približne 10 miliárd živých buniek kvasinky pivnej.

História droždia, ako samostatného produktu sa začala písať až niekedy v 18.storočí. Prvé droždie sa získavalo ako odpad pri výrobe piva.
Droždiarenský priemysel začal svoj rozmach v 19. storočí. Boli založené prvé závody na priemyselnú výrobu droždia. Dopyt po droždí bol totiž veľký. Oproti kvásku, ktorý bol v tom čase používaný pri pečení, malo droždie obrovskú výhodu, a tou bol čas kysnutia. Kým kvásku trvalo kysnutie niekoľko hodín, ba aj celý deň, droždie potrebovalo na kysnutie jednu hodinu. A to bola doslova revolúcia. Prvé droždie sa predávalo v tekutom stave, neskôr lisované a dnes aj sušené.

ako využiť droždie

6 tipov, ako využiť droždie

Z vyššie napísaného vyplýva, že droždie tvorí zmes množstva bakteriálnych mikroorganizmov, kvasiniek, ktoré môžu poslúžiť v každodennom živote.  Pozrime sa aspoň na pár benefitov a využití.

1. V kuchyni, pri pečení a varení

Využitie kvasiniek je najmä v pekárenskom priemysle pri výrobe chleba a pekárenských výrobkov. Dnes nájdeme v obchodoch buď čerstvé  chladené droždie, vo forme kociek alebo sušené droždie. Proces kvasenia sa aktivuje teplom a pridaním cukru. Už za niekoľko minút kvasinky ožívajú a množia sa. Soľ proces kvasenia spomaľuje, až zastavuje.
Nie každý si však trúfne na prípravu domáceho chleba…no také pečené buchty, šišky alebo knedľu, si pomocou droždia vyčaríme raz-dva.

Z droždia si vieme pripraviť aj chutnú drožďovú nátierku, ktorú si mnohí pamätáme ešte zo škôlky, alebo drožďové knedličky či polievku.

Recept na drožďovú nátierku
Na 1 PL bravčovej masti si opečieme menšiu cibuľu nakrájanú na kocky. Keď je cibuľa opečená, rozmrvíme k nej 2 kocky droždia. Pridáme 1 lyžičku soli, podľa chuti mletú rascu a mleté čierne korenie. Opekáme asi 3 minúty na stíšenom plameni. Postupne pridáme 2 vajcia a miešame. Po asi 2 minútach vypneme. Na záver môžeme pridať nasekanú petržlenovú vňať a 1 lyžičku horčice.
Podávame s čerstvým pečivom. Vynikajúco chutí teplá i studená.

V súčasnosti sa do popredia opäť dostáva kváskovanie chleba a príprava domáceho kvásku. Kvások sa považuje za zdravšiu alternatívu. Výrobky pripravené s kváskom sú pre telo ľahšie stráviteľné a lepšie ho tolerujú aj alergici či celiatici. Jeho nevýhodou je čas prípravy, aj cena kvalitných surovín. Kváskové chlebíky začali ponúkať mnohé menšie pekárne či bio obchody. Môžete ich ochutnať a sami posúdiť, ktorý chlebík vám chutí viac:)

ako oživiť kvásokPrečítajte si tiež
Ako oživiť kvások? Podrobný popis.

2. Liek, prospešný pre zdravie

Konzumácia kvasníc je zdraviu mimoriadne prospešná. Pivné kvasinky sa využívajú pri liečbe nervových, kožných zápalových chorobách, pri poruchách trávenia a na zmiernenie nežiadúcich účinkov pri onkologickej liečbe. Majú priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru a posilňujú tým imunitu. Určite ste už počuli výrok: “Imunita je v črevách.“

Používajú sa na prípravu probiotík, používaných pri liečbe hnačky, zápchy alebo ako prevencia na ochranu črevnej mikroflóry pri užívaní antibiotík. Dlhodobé užívanie zlepšuje odolnosť voči vírusom a baktériám.

Ďalším liečivom, ktoré sa pripravuje z kvasinky pivnej je B-komplex, teda súbor vitamínov skupiny B.  Nachádza sa v nich B1, B2, B3, B6 a B12. „Béčko“ je dôležité pre správne fungovanie metabolizmu,  ako prevencia svalových kŕčov, ochrana slizníc a dodáva organizmu energiu.
Vedeli ste, že kvasnice sa používajú aj pri príprave očkovacích látok?

3. Krmivo pre hydinu, dobytok či domácich miláčikov

V jesennom a zimnom období sa sušené kvasnice pridávajú ku krmivu hydine. U dobytka zlepšuje príjem kvasníc kvalitu kože a srsti. Zároveň obsah vitamínov skupiny B pôsobí ako repelent a odpudzuje hmyz – najmä kliešte a ovady.

Sušené kvasnice môžeme pridať do stravy aj domácim miláčikom, a to v období záťaže, pri chorobe, v čase rekonvalescencie. Urýchľujú proces zotavenia a zlepšujú kvalitu srsti.
Zakúpiť ich môžete v chovateľských predajniach.

4. Hnojivo pre kvety a plodovú zeleninu

Určite ste už počuli o hnojive z droždia. Naše babičky používali staré kvasnice na prípravu bio hnojiva. Dobre vedeli prečo… Obsahuje totiž vysoký obsah vápnika, draslíka, fosforu, horčíka, železa a medi. Vyskúšajte a uvidíte účinok 🙂

Hnojivo z droždia
1 balenie sušeného droždia (alebo 1 kocku staršieho droždia) rozpustíme v 500 ml teplej vody. Pridáme 2 PL kryštálového cukru a necháme niekoľko hodín pracovať. Toto množstvo rozriedime s 10 až 15 litrami vody.
Večer roztokom zalejeme kvety, plodovú či koreňovú zeleninu. U kvetov stimuluje tvorbu súkvetí a u zeleniny tvorbu plodov. Táto zálievka je vhodná pre  paradajky, papriky, uhorky, cukety, kaleráby, zeler či bylinky.

droždie ako hnojivo

5. Kozmetika

Kvasinky majú antibakteriálne a protizápalové účinky. Sú účinné pri liečbe suchej, svrbivej či aknóznej pleti. Vyskúšajte masku na tvár: vymiešajte 1 bielok s 1 kockou droždia, pridajte 1 lyžičku medu a zopár kvapiek citrónovej šťavy. Poriadne vypracujte a naneste na tvár. Po 15 minútach tvár opláchnite vlažnou vodou.

Vedeli ste, že droždie urýchľuje rast vlasov? Bolo vedecky dokázané, že aplikácia droždia na vlasy urýchľuje nielen ich rast, ale zároveň aj zlepšuje kvalitu vlasov, obnovuje ich štruktúru a vyživuje ich.

Maska na vlasy
1 kocku droždia vypracujte s 3 Pl vlažného mlieka, pridajte 1 lyžičku cukru a 2 Pl argánového (alebo olivového) oleja. Nechajte chvíľku pracovať, kým sa kvasinky aktivujú.
Masku naneste na vlasy. Po 15 minútach opláchnite a vlasy dôkladne umyte šampónom.

6. Urýchľovač kompostu

Ak už pre droždie nemáte žiadne využitie, tak ho určite nevyhadzujte do koša. Radšej ho vyhoďte do kompostu. Zmiešajte ho s trochou cukru a zalejte teplou vodou. Po 20 minútach vylejte do kompostu. Táto zmes aktivuje procesy a kompost začne pracovať. Kvalitný kompost tak môžete zapracovať do pôdy v záhrade.

Pozrite si video, ako sa vyrába droždie:

 

Foto: wikimedia/Hellahulla, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.