Dá sa nakupovať menej? Žiaľ, zvykli sme si na konzum

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste o tom, že viac ako 60 percent emisií skleníkových plynov vzniká zo spotreby domácností? Že takmer 4/5 pôdy, materiálov a vody spotrebujú domácnosti, pričom najväčšiu zodpovednosť za emisie majú tí najbohatší?
Faktom je, že milujeme pohodlie, oceňujeme nadbytok, podporujeme mamon a nechceme mať niečoho nedostatok… a pritom ignorujeme skutočnosť, že najhoršie dôsledky budú znášať zvieratá a ľudia v nasledujúcich generáciách. Naše deti a vnúčatá.

„Príliš veľa ľudí konzumuje všetkého príliš veľa. Príliš veľa sa plytvá. Majú príliš veľa a príliš bezstarostný život. Tento problém je obzvlášť akútny v Spojených štátoch amerických, kde sú vyššie vzdelanie, zdravotná starostlivosť a starostlivosť o deti mimoriadne drahé, ale veci sú lacné. Priemerná americká domácnosť má za posledné polstoročie trikrát viac vecí a všetkého ako kedysi, hoci rodiny sa zmenšili. Domácnosť v USA v priemere vlastní 300 000 jednotlivých predmetov – niet divu, že každá desiata domácnosť si prenajíma sklad a každý štvrtý človek, ktorý má garáž, tvrdí, že je zaprataná vecami a nezmestí sa do nej auto,“ popisuje novinárka zaoberajúca sa ekonomickou politikou Annie Lowrey vo Veľkej knihe o klíme.

Veľká kniha o klíme Greta Thunberg

SUV autá či rýchla móda

Podiel SUV vozidiel, čiže „požieračov benzínu a nafty“ sa na automobilovom trhu za posledné desaťročie zdvojnásobil len preto, že spotrebiteľ také autá preferuje. Veľkosť rodiny je pritom stabilná, prípadne sa zmenšuje, a podiel pracovníkov v poľnohospodárskych alebo priemyselných profesiách v relevantných krajinách klesá.

Alebo rýchla móda. Výrobcovia odevov v súčasnosti vyrábajú 100 miliárd nových odevov ročne, pričom priemerný človek si kupuje dvakrát viac kusov oblečenia ako generácia predtým. Veľkú časť tohto oblečenia si nikdy neoblečieme alebo si ju oblečieme len zopárkrát. Iba 1 % látok sa nakoniec recykluje – uvádza sa v správe Nadácie Ellen MacArthur. Módny priemysel plní skládky, nie šatníky.

Dá sa nenakupovať?

Áno, dá. Aspoň minimálne – dá sa znížiť počet či intenzita nákupov. A ako tvrdia odborníci, hlavným problémom je impulzívne nakupovanie.
„Väčšina bezmyšlienkovitého konzumu, ktorý najviac ničí planétu, vychádza zo spontánneho impulzu kúpiť. Podľa CNBC priemerný spotrebiteľ v USA minie 5 400 dolárov ročne na impulzívne nákupy,“ tvrdí profesor environmentálneho centra Lancaster University Mike Berners-Lee.

ako nakupovať menej

Spýtajte sa sami seba:

  • Prečo vlastne cítim potrebu niečo kúpiť?
  • Môže byť nutkanie nakupovať znakom toho, že niečo iné v mojom živote nie je v poriadku?
  • Ak áno, dokážem sa s tým vyrovnať inak?
  • Ovplyvnili ma ľudia, reklama alebo médiá, aby som mal pocit, že toto potrebujem – pre istý status alebo pre to, aby som sa cítil dobre?
  • Majú pravdu oni alebo sa rozhodnem sám?

Opravte si veci

Keď si niečo dáte opraviť, prejavíte viac osobnej zodpovednosti a spotrebujete menej zo svetových zdrojov, ako keby ste si kúpili novú vec. Okrem toho peniaze, ktoré za opravu zaplatíte, sa pravdepodobne dostanú k niekomu vo vašom okolí, kto si opravami poctivo zarába na živobytie.

Keď míňate menej, oslobodíte sa od potreby zarábať viac, aby ste si mohli kúpiť viac. Podporíte tak udržateľný ekonomický model a to vám pomôže ponechať si radšej výrobok, ku ktorému už máte vzťah.

triky, ako ušetriť na spotrebePrečítajte si tiež
Triky pre tých, čo chcú ušetriť na spotrebe pitnej vody.

Zdieľajte veci

Ak niečo potrebujete, môžete znížiť zaťaženie sveta tým, že si to požičiate (a pritom spoznáte suseda 🙂 ), alebo si to prenajmete (podporíte udržateľnú ekonomiku), alebo sa zapojíte do systému zdieľania (spoločného využívania). Urobte niečo/improvizujte. Ak ste kreatívny, využívajte to, čo máte.

Ak napríklad potrebujete oblečenie a nemôžete nakupovať z druhej ruky, môže vám rýchlo pomôcť pochopiť, prečo sa radšej vyhnúť Amazonu a Primarku a cítiť sa lepšie v iných značkách. Zvážte kupovanie zo secondhandu, v prvom rade sa vyhnete negatívnemu vplyvu výroby. Keď niečo nepotrebujete, skúste to dostať do secondhandu, predať niekomu alebo darovať.

Pri nákupe potravín platí pár jednoduchých pravidiel – jesť menej mäsa a mliečnych výrobkov (najmä menej hovädzieho a jahňacieho mäsa). Keď jedlo kúpite, treba ho zjesť a nevyhadzovať, vyhýbajte sa letecky prepravovaným potravinám, jedlám v termo obale alebo prebaľovanému mäsu.

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.