Triky pre tých, ktorí chcú ušetriť na spotrebe pitnej vody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zistenie, že bežné zdroje k zabezpečeniu plnohodnotného života na zemi sú obmedzené a nie tak samozrejmé, sa stáva v poslednej dobe pravidlom. Núti nás to nielen hovoriť, ale aj konať v prospech uvedomelého správania, ktoré smeruje k našej lepšej budúcnosti. A jedným z takýchto zdrojov je aj pitná voda, o ktorej spotrebe a úspore si v našom článku to najdôležitejšie povieme.

Voda, najmä pitná, je vzácna komodita, a preto je absolútne nevyhnutné používať ju zodpovedne a šetrne. Veľká časť pitnej vody sa pred použitím na sprchovanie, kúpanie či čistenie ohrieva, a preto stúpa nielen spotreba vody, ale aj energie. A tá je v dnešnej dobe veľmi vzácna.

Pre vás ako jednotlivca však existujú jednoduché spôsoby, ako šetriť vodou a chrániť tak nielen životné prostredie, ale aj vašu peňaženku. Poďme sa spoločne na ne pozrieť a naučiť sa s vodou šetriť.

 

Prečo je dôležité šetriť vodou?

Premýšľate, že pre nespokojnosť s cenami z ročného vyúčtovania a so službami požiadate o zmenu správcu bytového domu? Je to vaše právo a možnosť, no niekedy je lepšie zamyslieť sa nad tým, či nie je chyba vo vás. A platí to aj pri hospodárení s pitnou vodou.
Len 2,5 percenta svetových zásob vody tvorí sladká voda, z ktorej ľudia majú prístup len k 0,3 percentám. Suché a horúce letá s malým množstvom zrážok v dôsledku klimatických zmien spôsobujú pokles hladín podzemných vôd, čo vedie k úhynu rastlín a horším pôdnym podmienkam.

Zároveň sa zvyšuje dopyt po pitnej vode. V mnohých krajinách veľa ľudí nemá prístup k čistej pitnej vode, pretože je kontaminovaná baktériami a museli by sa najskôr vyčistiť v čistiarňach odpadových vôd.
Dosť závažný fakt je aj to, že každý človek spotrebuje denne okolo 125 litrov vody, z toho najmenší podiel ide na pitie. Preto je šetrenie vodou nesmierne dôležité.

sušička alebo sušiakPrečítajte si tiež
Sušička alebo bežný sušiak? Čo sa oplatí viac?

 

Kde môžete šetriť vodou?

Zoznam miest, kde môžete šetriť vodou, je dlhý. Úspora vody v domácnosti je možná bez väčšej námahy napríklad v kúpeľni, v kuchyni a na záhrade. Existujú dokonca užitočné tipy, ako šetriť vodou na dovolenke.

Vždy musíte zvážiť, ktoré opatrenia sú pre vás najvhodnejšie. V priemere sa najviac vody spotrebuje v kúpeľni a v kvalitnom nerezovom dreze. Začnite tam a jednotlivé tipy postupne začleňte do svojej každodennej rutiny tak, aby sa z nich rýchlo stal zvyk. Budete prekvapení, že mnohé tipy na šetrenie vodou nezahŕňajú zásadnú zmenu.

 

Ako môžete šetriť na spotrebe vody bez straty komfortu?

Zníženie spotreby pitnej vody nemusí byť zložité ani prinášať obete. Ako však efektívne šetriť vodou? Samozrejme, najzrejmejším spôsobom je používať menej, napríklad kratším alebo menej častým sprchovaním. Nie je to však jediný spôsob, ako ušetriť vodu pri sprchovaní.

Malé technické zariadenia vo vašej domácnosti vám môžu pomôcť znížiť spotrebu bez toho, aby ste si to všimli – bez straty komfortu. Či už ide o opravu netesniaceho kohútika alebo stlačenie menšieho splachovacieho tlačidla, existuje veľa spôsobov, ako ušetriť vodu!

Môžete tiež znížiť spotrebu potravín, ktorých výroba vyžaduje veľa vody. Patria sem napríklad kakao, mäso, pražená káva a avokádo. Tak na to myslite a určite si na šetrné používanie tejto vzácnej komodity urobíte zvyk.

— PR článok —
Foto: Chinnapong/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.