Niekto nedá dopustiť na prirodzené sušenie bielizne – ak navyše býva v dome, niet nad sušenie na vzduchu, prípadne ak ide o bielu bielizeň, ešte lepšie na slniečku, ktorá vytiahne bielu farbu. V bytoch je to zložitejšie a niektorí nemajú ani balkón, kam by bielizeň zavesili. A vnútri na sušiakoch vzniká veľká vlhkosť, kvôli ktorej sa v niektorých bytoch objaví pleseň na stenách a v rohoch.
Takže otázka je – sušička alebo bežný sušiak? Čo je lepšie a kedy siahnuť po ktorej možnosti?
Sušička sa vyplatí, keď…
Najmä v rodinách, kde majú viac detí, perie sa niekoľkokrát týždenne a potrebujú bielizeň rýchlejšie vysušiť. Nielenže takto rýchlejšie uschne, ale má to aj ďalšie výhody:
Ušetríte miesto a nemusíte rozvešiavať bielizeň po balkónoch, v izbách, po celom byte. Môžete využi samostatnú sušičku alebo kombináciu 2 v 1, čiže práčku so zabudovanou sušičkou.
Ušetríte avivážny prostriedok, pretože bielizeň sušené v sušičke je mäkšie a príjemnejšie na dotyk. Netreba pridávať do prania aviváž. Ak dávate aviváž aj kvôli vôni, môžete vložiť do sušičky vreckovku s kvapkou obľúbeného éterického oleja, napríklad levanduľa, nejaký citrus, či ruža.
Netreba žehliť a to je pre mnohé gazdinky obrovské plus. Nesmiete však sušičku naplniť do prasknutia a musíte vybrať ten správny program.
Sušičku ocenia aj alergici, ktorým prekáža peľ či prach. Ak by sušili bielizeň vonku, isto by sa na ňu prichytili malé čiastočky, ktoré sa potom pri nosení uvoľňujú.
Ventilačné sušičky sú samozrejme lacnejšie, ale menej kvalitné a nie až tak efektívne. Horúci vzduch odvádza z domu trubica vedúca do otvoru v stene alebo do okna.
Radšej siahnite po kondenzačnej sušičke, ktorá má tepelné čerpadlo alebo vykurovacie čerpadlo.
Kombinácia práčky so sušičkou usporí miesto aj náklady. Plusmi je teda úspora miesta a automatický odtok vody do odpadu. Nevýhodou býva nižšia kapacita pre sušenie ako pre pranie (čiže plná práčka = sušenie na dvakrát). Kým sušíte, nemôžete prať ďalšiu várku a tiež máte menej programov sušenia ako u samostatných sušičiek.
Niekoľko dobrých tipov:
- Pri vkladaní do sušičky sa riaďte symbolmi umiestnenými na štítku daného oblečenia. Niekedy tam je symbol so zákazom sušenia v sušičke. Ďalšie symboly označujú maximálnu teplotu sušenia (do 60, do 80 a viac ako 80 stupňov).
- Do sušičky nedávajte elastickú bielizeň, pretože vysoká teplota poškodzuje vlákna. Oblečenie tak stratí tvar aj pružnosť.
- Nedávajte do sušičky ani oblečenie z vlny a hodvábu, prípadne kúsky s čipkou. Môže dôjsť k poškodeniu, natrhnutiu, či zrazeniu.
- Do sušičky nepatria ani kúsky s nažehľovacími textami a obrázkami, či s plastovými zipsami.
- Starajte sa pravidelne o sušičku, najmä o filtre, ktoré treba vyčistiť.
- Opakujeme, že pri praní nepoužívajte aviváž, pretože tá následne v sušičke upcháva filtre a sušička sa zanáša.
Bežný sušiak sa vyplatí keď…
V prvom rade vtedy, keď nechcete kupovať sušičku, nemáte na to peniaze alebo máte radšej prirodzené sušenie. Na sušiaku sušíte de facto zadarmo a nespotrebovávate energiu.
Ako sme vyššie spomínali, sušenie na slnku vám navyše bielizeň vybieli. Prirodzene, ide o biele tričká, košele a blúzky, nohavice, spodnú bielizeň ap. Bielizeň sušená vonku v prírode, na dvore naviac vonia inak, príjemnejšie 🙂
Na sušiaku môžete bielizeň čiastočne vytvarovať do požadovanej podoby. Napríklad tričko sa zvykne skrátiť alebo natiahnuť do strany, ktorú nechcete. Po vybratí z práčky ho natiahnete požadovaným smerom a potom zavesíte. Tak viete mierne ovplyvniť vytvarovanie, v akom uschne.
Prečítajte si tiež
8 tipov, ako dosiahnuť žiarivo bielu bielizeň.
Niekoľko dobrých tipov:
- Neumiestňujte sušiak do spálne či obývačky, pretože dlhodobejšie odparovanie pracieho prostriedku a aviváže môže spôsobiť respiračné ťažkosti
- Bielizeň po vybratí z práčky poriadne vyžmýkajte. Slabšie odstredená bielizeň môže obsahovať po vytiahnutí z práčky až dva litre vody.
- Sušiak umiestnite na miesto, kde je dostatočne teplo a vetrá sa tam. Čerstvý vzduch vie urobiť s bielizňou divy.
- Nezabúdajte, že dlhodobá vlhkosť zo sušiaka môže v danej izbe spôsobiť vznik plesní na stenách a nepríjemného zápachu.
Foto: Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com