Poznáte ten luxusný pocit, keď večer vkĺznete do sviežich obliečok alebo keď sa po kúpeli zabalíte do mäkkého voňavého uteráka? 🙂
Existuje množstvo reklám, ktoré ukazujú, ako dokáže obyčajný prášok alebo aviváž prevoňať bielizeň na celé týždne. Realita domáceho prania však býva oveľa menej kvetnatá ako zábery v reklame. Však ste to už zažili aj vy? Možno sa vám nedarí dosiahnuť efekt dlhotrvajúcej vône vypratej bielizne. Existujú však užitočné tipy a triky, ako dosiahnuť, aby vaša vypratá bielizeň skutočne voňala.
Starostlivosť o práčku
Práčka je vynikajúcim pomocníkom v domácnosti. Aj ona však potrebuje pravidelnú údržbu a čistenie. V opačnom prípade sa na nej postupne vytvoria slizké usadeniny s prímesou plesne a začne nepríjemne zapáchať. Iste uznáte, že to nie je dobrý základ pre sviežu voňavú bielizeň.
Pravidelné čistenie práčky
Odporúča sa po každom praní vyčistiť dostupné časti práčky. Dôkladne poumývajte a vysušte zásobník pracieho prášku a umyte všetky tesnenia, v ktorých sa mohli usadiť nečistoty.
Okrem toho je vhodné minimálne jedenkrát za mesiac spustiť takzvaný čistiaci program bez bielizne. Ak ho práčka v ponuke nemá, vyberte dlhý program prania pri teplote minimálne 60 ˚C. Použiť môžete chemické čističe práčky bežne dostupné v drogérii, sódu bikarbónu alebo ocot. Nielenže tým predĺžite životnosť svojej práčky, ale predídete tiež nepríjemnému zápachu vedúcemu k zatuchnutej bielizni.
Výber a dávkovanie pracích prostriedkov
Voňať môže len čistá bielizeň. Pracie prostriedky sú dnes dostupné v rôznych formách. Okrem bežného prášku na pranie nájdete v drogérii aj tekuté prostriedky a pracie prostriedky vo forme kapsúl. Nie každá forma vyhovuje každej práčke a každému praniu.
V niektorých práčkach zostáva prášok v zásobníku a nedokáže sa úplne rozpustiť. V dôsledku toho sa vytvárajú usadeniny a bielizeň sa dobre nevyperie. Vtedy je vhodné zvoliť tekutý prací prostriedok alebo kapsulu, ktorá sa vkladá priamo do bubna. Kapsule však nie sú vhodnou voľbou na veľmi krátke programy, počas ktorých sa nedokážu dokonale rozpustiť a ich zvyšky zostávajú na bielizni.
Pri dávkovaní pracieho prostriedku sa riaďte pokynmi výrobcu. Ak budete pracím prostriedkom šetriť, bielizeň sa dobre nevyperie. Keď naopak pridáte prášku viac, nerozpustí sa a vzniknú usadeniny.
Výber avivážnych prostriedkov
Aviváž sa pod vôňu bielizne podpisuje najzásadnejšie. Okrem bežnej tekutej aviváže už dnes na pultoch drogérií nájdete aj iné formy voňavých prostriedkov, napríklad vonné perličky alebo parfumy na pranie. V zásade však nie je tak dôležitý výber formy ako koncentrácia avivážneho prostriedku. Viaceré značky v súčasnosti ponúkajú okrem bežných aviváží aj vysoko koncentrované produkty. Hoci ich ceny bývajú vyššie, efekt je neporovnateľný.
Lepšou voľbou ako investovať do zriedenej aviváže za nízku cenu je počkať si na akciovú cenu kvalitného produktu. V súvislosti s tým vám radíme prezrieť si Teta drogérie leták, v ktorom sa často objavujú zľavnené produkty tohto druhu. Jedným z nich je Lenor Fresh Air, ktorý tu nájdete za zníženú cenu pomerne často. Jeho vôňa je v porovnaní s klasickou avivážou Lenor oveľa intenzívnejšia.
Sušenie bielizne
Neraz sa stane, že z práčky vyberiete sviežu vôňavú bielizeň a po usušení akoby sa vôňa vytratila. Vaším nepriateľom môže byť sušička alebo príliš dlhé sušenie vonku. Ak sušíte bielizeň v sušičke, podporte jej vôňu vlhčenými voňavými obrúskami, ktoré dostanete v každej drogérii. Jednoducho ich vložíte s bielizňou do bubna. Druhou možnosťou sú bavlnené guľôčky do sušičky, ktoré zakaždým pokvapkáte obľúbeným esenciálnym olejom. Ak sušíte bielizeň vonku, dbajte na to, aby sa vysušila čo najrýchlejšie. Najlepšie urobíte, ak ju vyvesíte dopoludnia na slnečné, dobre vetrané miesto.
TS, foto: Pixabay.com, Freepik.com