Upratovanie v kúpeľni. Vodný kameň, pleseň a čistenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Málokto to má rád, ale upratovanie v kúpeľni proste treba robiť, ideálne priebežne, aby sa toho príliš veľa nenakopilo. Ak to budete odkladať, záchodová misa či sprchovací kút budú vyzerať naozaj zúfalo. Treba myslieť aj na odtoky, batérie, kachličky…tu je prehľadný postup, na čo všetko myslieť, keď sa pustíte do upratovania kúpeľne a toalety. Čo a ako očistiť. Ako sa zbaviť vodného kameňa a začínajúcich plesní. Ako čistiť škáry a ťažšie prístupné miesta.

Upratovanie v kúpeľni

V tejto miestnosti sme každý deň, aj niekoľkokrát a viacero členov rodiny, čiže vyžaduje si častejšie upratovanie a čistenie. Najmä deti, prípadne chlapi nezvyknú po sebe dôkladne opláchnuť umývadlo alebo vyčistiť záchod.
Skúste si však určiť pravidlá, nejaký systém, aby ste vždy najbližší víkend nestrávili hodinu-dve čistením týchto dvoch malých miestností. Uľahčíte tým život sebe, aj ostatných členov rodiny.

Práce pri veľkom upratovaní

 • Odstránenie nečistôt a vodného kameňa z obkladačiek a dlaždíc.
 • Čistenie závesu sprchovacieho kúta, alebo samotnej konštrukcie + odstránenie vodného kameňa.
 • Umývanie okna v kúpeľni, ak máte záclonu, tak aj pranie záclony.
 • Čistenie odtokov, odstránenie vlasov, chlpov, usadenín a nečistôt.
 • Odstránenie nečistoty usadenej na elektrickom vypínači, okolo neho, prípadne na sete.
 • Odstránenie prachu zo svetiel – stropná lampa, lampa nad umývadlom, či zrkadlom ap.
 • Vyloženie vecí zo skriniek a vyčistenie poličiek čističom. To je dobrá príležitosť vyhodiť kozmetické prípravky, ktoré sú už staré a nepoužívate ich.

sóda bikarbónaVyskúšajte prírodné triky:
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 • Skontrolujte tesnenie medzu vaňou/sprchou a obkladačkami, aby vám nezačalo zatekať za stenu.
 • Utrite rúry radiátora alebo iného vykurovacieho telesa.
 • Univerzálnym čistiacim prostriedkom umyte sušiak na uteráky a osušky.
 • Ak máte v kúpeľni kvety, urobte im občas vodnú sprchu, Dajte ich do vane a slabým prúdom vody zmyte prach z listov. Misky pod kvetináčmi môžu byť vo vlhšom prostredí zájdené vodným kameňom – odstráňte ho octom, alebo prostriedkom na vodný kameň.
 • Myslite na to, že ventilátor je lapačom prachu a špiny, preto ho občas umyte horúcou mydlovou vodou.

upratovanie v kúpeľni

Každé tri až štyri mesiace si vymeňte zubné kefky. Tie opotrebované si môžete odložiť na čistenie menších plôch, ktoré sú navyše ťažšie prístupné. Tiež poslúžia na vyčistenie blata zo záhybov na podošve topánok, alebo na odstránenie nečistôt, ktoré sa usadili v sifóne umývadla.

ako vybrať zubnú kefkuPrečítajte si tiež
Ako si správne vybrať zubnú kefku a ako často ju vymieňať?

Ďalšie tipy a triky

ikona zdvihnutý palecUpchatý odtokový otvor. Ak nechcete kupovať drahý čistiaci prostriedok na čistenie sifónov alebo odtokov, pomôžte si osvedčenými ľudovými radami. Nasypte do odtoku 3 lyžice prášku do pečiva a zalejte polovicou pohára octu. Otvor zazátkujte a nechajte pôsobiť. Zmes začne bublať, takže počkajte a keď už prestane bublať, sifón(odtok opláchnite horúcou vodou.

ikona zdvihnutý palecPríjemná vôňa. Položte niekde do kúpeľne (pod okno, k zrkadlu ap.) malú nádobku, do nej vložte chumáčik vaty alebo kúsok špongie a na to nakvapkajte obľúbenú vôňu (esenciálny olej). Môžete po čase meniť – vyhodíte vatu a dáte novú.

ikona zdvihnutý palecAko bojovať s plesňami? V kúpeľni majú plesne výborné podmienky – vlhko a teplo. Priebežne používajte preto pohlcovače vlhkosti a dobre vetrajte. Ak už sa vytvorila pleseň, použite prípravok ako je Savo či Sanytol. Likvidujú 99,9% škodlivých látok, čiže baktérií, vírusov, plesní a kvasiniek, ako aj mikroskopických húb.

pleseň v kúpeľniPrečítajte si tiež
Pleseň v kúpeľni. 7 tipov, ako sa jej zbabiť.

ikona zdvihnutý palecVyčistite záchodovú dosku. Najskôr vnútro záchodovej misy posypte hrnčekom jedlej sódy, nechajte pôsobiť pár minút a potom vydrhnite záchodovou kefou. Opláchnite.
Nezabúdajte na záchodovú misu a jej záhyby: namočte starú zubnú kefku do zmesi vody a octu, a vyčistite dôkladne všetky miesta. Spodnú stranu záchodovej misy, bočné strany ap. Potom umyte a vytrite mokrou handričkou.

ikona zdvihnutý palecAko odstrániť vodný kameň? Na nerezové a keramické povrchy môžete použiť prostriedky na báze kyseliny. V drogérii kúpite účinné čističe, prípadne môžete vyskúšať ručný parný čistič, ktorý si poradí s vodným kameňom, aj ďalšími nečistotami. Jednoduchší čistič (nádobka 0,35 l, tlak pary 3 bary, príkon 1000W) kúpite už za cca 30€.

ikona zdvihnutý palecZahmlievanie skla. Zrkadlo v kúpeľni, prípadne aj okno, ak ho tam máte, sa zvykne po horúcej sprche zahmlievať. Jednoduchý trik hovorí, že ak napustíte do vane najskôr studenú vodu, až potom teplú, nebudú sa zrkadlá zahmlievať.

upratovanie v kúpeľni

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.