Ako si správne vybrať zubnú kefku? A ako často ju vymieňať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kedy ste si naposledy menili zubnú kefku? Bolo to len nedávno, či viac ako pred pol rokom? A treba si ju naozaj meniť? Podľa štatistík si kefku meníme trikrát za rok, čo je málo. Malo by to byť aspoň 4x a ideálne, keď si meníte svoj šatník.
Že čo to má spoločné? Lepšie si to tak zapamätáte – vždy so striedaním ročných období si kúpte novú zubnú kefku. Ako si ju vybrať, čo je dôležité a čo naopak nie, to vám poradíme v článku.

Vymeňte si zubnú kefku

Naozaj si ju treba meniť aspoň 4x za rok. Potvrdia vám to odborníci, aj stomatológovia – životnosť správne používanej kefky je totiž 2 až 3 mesiace. Ak ju používate dlhšie, vyskytuje sa na nej viac baktérií. Tie v ústach produkujú kyseliny, ktoré časom narušia zubnú sklovinu a nakoniec vedú k vzniku zubného kazu.

Štetiny dlho používanej kefky sa navyše rozstrapkajú, môžu vám poškodzovať ďasná a zubnú sklovinu pri krčkoch zubov. Spoznáte to tak, že štetinky na hlave kefky vybočia o 1 až 2 milimetre a sú rozstrapatené.
Preto si kefku pravidelne vymieňajte. Zvoľte napríklad ľahko zapamätateľný termín – vždy so zmenou ročného obdobia, v deň rovnodennosti zmeňte aj kefku.
Čiže 21.marca, 21.júna, 23.septembra a 21.decembra. Jednoduché, však? 🙂

Kefku po použití dobre opláchnite a nechajte dôkladne preschnúť. Nedávajte ju do obalov alebo krytiek vhodných na cestovanie. Kefka musí ľahko a rýchlo preschnúť.

 

Akú kefku si vybrať?

ikona zubHlava kefky má mať maximálne 2,5 cm (pre deti do 1,5 cm), husto vysadené štetiny v 4 až 5 radoch.

ikona zubDobrá zubná kefka sa musí dostať aj do ťažšie prístupných miest, takže ideálne by mala mať menšiu hlavu, ktorá sa dostane presne tak, kde treba: aj k zadným sedmičkám a osmičkám.

ikona zubŠtetiny by mali byť zastrihnuté do rovného alebo mierne klenutého tvaru. Pevnosť vlákien by mala byť mäkká alebo stredná, aby boli šetrné voči zubnej sklovine a ďasnám.

ikona zubAká tvrdosť? Každá má svoje pre a proti. Čím mäkšia, tým lepšia – nepoškodíte si ďasná a vyčistíte aj okolie krčkov zubov, kde sa najviac usadzuje povlak. Veľmi mäkká kefka je vhodná pre tých, čo majú citlivé zuby alebo ďasná.
Ak si kúpite tvrdú kefku, naučte sa správnu techniku, aby ste si zuby časom nepoškodili.

Potrebujem medzizubnú kefku?
Pre krásny úsmev nestačí len jedna kefka. Ideálne je mať aj medzizubnú kefku, ktorá sa hodí na čistenie medzi stoličkami. Hrúbku vyberajte podľa priechodnosti medzi zubami – veľkosť medzizubných priestorov vám zmeria dentálna hygienička.
Prípadne si kúpte tzv. štartovací balíček, kde sú rôzne hrúbky kefiek a skúsite, ktorá vám najlepšie „sadne“ medzi zuby. Čo to znamená? Medzizubnú kefku by ste mali bez problémov zasunúť medzi zuby, bez silného tlaku, ale súčasne by tam nemal byť zbytočný priestor.

medzizubné priestoryPrečítajte si tiež
Je účinnejšia medzizubná kefka alebo zubná niť?

Druhy zubných kefiek

Áno, existuje viacero druhov.

  • Klasické zubné kefky, aké používame najčastejšie. Rozhodujúce je zvoliť správnu tvrdosť vlákien.
  • Zubné kefky na strojček vyzerajú podobne ako klasické, ale často majú stredný rad vlákien kratší ako ostatné rady. Ten totiž čistí zámočky strojčekov a okolité štetiny samotné zuby.
  • Jednozväzkové zubné kefky majú drobný zväzok vlákien husto usporiadaných na konci malej hlavičky kefky. Slúžia na dočistenie zle dostupných miest ako zadné stoličky, či zadná strana dolných zubov.
  • Elektrické zubné kefky sú sonické, rotačné a elektrické kefky pre deti.
    Napríklad oscilačno-rotačná kefka osciluje rýchlosťou cca 8 až 9000 pohybov za minútu. Máte viacero programov a neraz smart funkcie.
    Sonická kefka čistí zuby aj 40.000 a viac kmitmi za minútu. Na výber sú aj rôzne programy ako bežné čistenie, masáž, extra jemné čistenie, bielenie ap.

zubné kefky

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Alza.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.