Ako si užiť jarnú turistickú sezónu čo najlepšie  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Potrebujete si vyvetrať hlavu, odbúrať stres a zlepšiť po zime náladu? Pohyb posilňuje imunitu, dodáva energiu a predlžuje aktívny vek. Turistika prispieva nielen k lepšej fyzickej a psychickej kondícii, ale aj k optimálnej hmotnosti.

Pokiaľ máte radi turistiku, zrejme ste sa už stretli aj so severskou chôdzou. Podstata severskej chôdze spočíva v tom, že znásobuje efekt klasickej chôdze bez zvýšenia námahy. Pri severskej chôdzi má športovec k dlaniam pripútané turistické paličky, ktoré mu poskytujú oporu a zároveň umožňujú ľahký pohyb rúk vpred a vzad. Turistická palica je vyrobená z ľahkého kovu a má buď fixnú alebo nastaviteľnú dĺžku. Je dobré vedieť, že pri správnej technike používania turistických paličiek športovec spáli viac kalórií, než pri bežnej chôdzi, pretože pri súbežnom pohybe rúk a nôh sa zapája do pohybu oveľa viac svalov v tele. A navyše, chôdza s paličkami je neporovnateľne jednoduchšia a pohodlnejšia.

Pohodlné športové oblečenie

Ako sa obliecť na turistický výlet do hôr? Jedna z najdôležitejších vecí pri turistike v každom ročnom období je adekvátne oblečenie a obuv. Do horského prostredia je dobré vyberať funkčné materiály, ktoré si uchovávajú svoje vlastnosti aj v náročných poveternostných podmienkach. Funkčné oblečenie turistovi zabezpečí nielen optimálnu telesnú teplotu, ale odvedie z tela aj nadbytočnú vlhkosť. A ako sa ochrániť pred dažďom a vetrom?

Dobrým tipom sú vodovzdorné pánske aj dámske turistické nohavice a vetrovky, ktoré sú nepremokavé, no zároveň priedušné. Turistické zvršky by však mali byť aj vetru odolné a komfort oblečenia zvyšuje tiež kvalitné podšitie. Na turistickom výlete je podstatná aj vhodná pokrývka hlavy. Pri výbere športového oblečenia je vo všeobecnosti potrebné myslieť nielen na dizajn, ale najmä na vlastnosti materiálov, aby odev turistu nesklamal ani v nepriaznivom počasí.

turistika na SlovenskuPrečítajte si tiež
Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel.

Kvalitná turistická obuv

Ako vybrať turistickú obuv? Turistická obuv má byť pohodlná, má dokonale kopírovať tvar chodidiel a pri chôdzi má dopriať telu stabilitu. Tiež má byť správne tvarovaná – má mať vhodný strih, dĺžku aj šírku. Skvelým tipom je Salewa obuv, ktorá športovcovi poskytuje pohodlie v každom smere. Je pevná, avšak mäkká a pružná, má nízku hmotnosť a vhodné materiálové zloženie.

Do turistickej obuvi je možné používať tiež športové vložky. Gélové vložky pri chôdzi navodzujú pocit ľahkosti – zmierňujú silu dopadu chodidla, tlmia svalovú a kĺbovú únavu. A kedy treba športovú obuv vymeniť? Turistickú obuv je potrebné vymeniť za novú, ak javí známky mechanického poškodenia. Keď je obuv viditeľne opotrebovaná – popraskaná, roztrhaná či inak poškodená.

TS, foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.