Neviete si poradiť s bolesťami krčnej chrbtice? Vyskúšajte zdravotné vankúše

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolesti krčnej chrbtice pri spánku trápia čoraz viac ľudí. Zarážajúce však je, že sa tieto bolesti týkajú čoraz mladšej populácie. Dôvodom je sedavé zamestnanie, málo pohybu a prirodzene i nevyhovujúce prostredie pre spánok. V tomto smere pritom niekedy stačí urobiť iba maličkosť – zaobstarať si zdravotný vankúš. Viac o tom si povieme v našom článku.

Ako vznikajú bolesti krčnej chrbtice?

Základným problémom pracujúcich v dnešnom modernom svete je, že sa menej hýbu. V minulosti ľudia pri práci vykonávali viac pohybovej aktivity, ktorá rozhýbala celé telo. A  to vo veľkej miere chránilo pred problémami s pohybovým aparátom. Dnes ale počet ľudí so sedavým zamestnaním narastá a preto riziko vzniku bolesti chrbtice hrozí už v mladom veku.

Ďalšou príčinou je zlé držanie tela. A zase to väčšinou súvisí so sedavým zamestnaním – hrbenie sa nad počítačom alebo mobilmi. Krčnú chrbticu veľmi zaťažuje práve predklonená hlava a oči smerujúce nadol. A to z dlhodobého hľadiska môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

A v neposlednom rade tu je spánok v nesprávnej polohe, čo súvisí s používaním nevhodných matracov a najmä bežných vankúšov. Tie svojou konštrukciou a zlými anatomickými vlastnosťami dostávajú krčnú chrbticu pri spánku do neprirodzenej polohy. Tým sa nenarúša iba prirodzené zakrivenie v tejto oblasti, ale rovnako aj pokojný a kvalitný spánok.

Príčiny vzniku bolestí v oblasti krčnej chrbtice môžeme sumarizovať nasledovne:

 • málo pohybu,
 • nesprávne držanie tela pri chôdzi a sedení,
 • sedavé zamestnanie,
 • nadváha,
 • zranenie,
 • spánok v nesprávnej polohe – zlý matrac a vankúš.
Vedeli ste, že…
…bolesti krčnej chrbtice môže vyvolať aj stres? Ten totiž negatívne pôsobí na držanie tela. V strese je telo napnuté a stuhnuté. A pokiaľ stres trvá dlhší čas, zákonite sa to prejaví aj na fyzickom a duševnom zdraví. Napríklad stres dokáže okrem bolestí krčnej chrbtice spôsobiť aj žalúdočné a tráviace problémy, či bolesti hlavy a dokonca aj depresiu.

Zdravotné následky neriešenia tohto problému

zdravotný vankúšDlhodobé bolesti krčnej chrbtice môžu znamenať vážnejšie zdravotné problémy, ktoré majú komplexný charakter s pestrými klinickými obrazmi s rôznymi príznakmi. Samotné bolesti môžu vyžarovať nielen do oblasti krčnej chrbtice, ale dokonca aj do hrudníku, hlavy a ramena. Veľmi často tiež spôsobujú tŕpnutie prstov na ruke a svalové spazmy.

Dlhotrvajúce bolesti tiež môžu spôsobovať stres a zlú náladu, čo sa prejaví aj v zhoršenej kvalite sociálneho života. Ako sme už v článku zmienili, stres totiž môže negatívne ovplyvniť držanie tela a to zvyčajne vedie aj k bolestiam ďalších oblastí chrbtice, najmä v bedrovej časti chrbtového oblúka.

Prirodzene, neriešené bolesti krčnej chrbtice vedú tiež k nedostatku spánku, ktorý sa najčastejšie prejavuje únavou a neschopnosťou sústrediť sa. Rovnako vyvoláva podráždenosť, nervozitu, pomalšie reakcie a problémy s rečou.

Spánková absencia je preto veľmi závažným faktorom, ktorý nenarúša iba celkovú výkonnosť organizmu, ale spôsobuje aj oslabenie imunitného systému a tým pádom i zvýšenú náchylnosť ku chorobám. Čo je však dôležité, ak tento stav trvá dlhšie, môže to viesť k celému radu civilizačných ochorení – problémy so srdcom,  obezita, cukrovka…

Našťastie, pokiaľ si odmyslíme zdravú životosprávu a pohyb, je možné tieto zdravotné problémy efektívne riešiť vhodnou úpravou spánkového prostredia. Prirodzene, čo sa týka bolestí krčnej chrbtice, tak prvou zmenou, na ktorú by ste mali pamätať, je zaobstaranie si kvalitného vankúša pre lepší spánok.

zlý spánok a 11 následkovPrečítajte si tiež
11 následkov, ktoré môže mať zlý spánok alebo jeho nedostatok.

Zdravotné a anatomické vankúše

Bolesti krčnej chrbtice má totiž väčšinou na svedomí nesprávne zvolený klasický vankúš. V súvislosti s týmto zdravotným problémom pomôžu najmä anatomicky tvarované vankúše, ktoré majú zvyčajne tvar dvojitej vlnovky. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Práve tento tvar sa totiž dokáže najlepšie prispôsobiť krivkám v oblasti krku a zabezpečiť pri spánku správnu polohu hlavy.

krčná chrbtica a zdravotné vankúše

Pochopiteľne, pri výbere zdravotných a anatomických vankúšov je dôležité dbať na ich kvalitu. Napríklad firma Vitaherbals.sk má vo svojej ponuke iba vankúše vyrobené z kvalitnej pamäťovej peny, ktorá so sebou prináša aj ďalšie zdravotné benefity, ako je len odstránenie bolestí krčnej chrbtice.

Medzi najdôležitejšie zdravotné benefity anatomických vankúšov patria najmä nasledovné:

 • zabezpečujú správnu polohu hlavy pri spánku a jej fixáciu,
 • relaxujú svalstvo v oblasti krku,
 • prispôsobia sa tvaru krčnej chrbtice čím umožnia pokojnejší spánok,
 • majú hypoalergénne vlastnosti,
 • riešia aj problémy s chrápaním a s apnoe,
 • jednoduchá údržba.

krčná chrbtica a zdravotné vankúše

Vedeli ste, že…
…pamäťová pena pri pôsobení ľudského tepla mäkne, tvaruje sa podľa kriviek uloženej časti tela a má schopnosť vrátiť sa do pôvodného tvaru? Rovnako umožňuje efektívne rozložiť váhu tela a minimalizovať tlak na oblasti postihnuté bolesťou.

Záver

Bolesti krčnej chrbtice sú čoraz častejším problémom, za ktorý môže zlá životospráva, nedostatok pohybu a v neposlednom rade aj nevhodné spánkové prostredie. V tomto smere ale existuje jednoduché riešenie – kúpa kvalitného zdravotného alebo anatomického vankúša. Dobrou správou je, že okrem bolesti, si dokážu tieto vankúše poradiť aj s chrápaním alebo so spánkovým apnoe.

TS, foto: Pexels.com, Vitaherbals.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.