Korenistý sprej ako sebaobrana. Aký si vybrať a ako ho používať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nikdy neviete, kedy sa dostanete do konfliktu – bude vás niekto prenasledovať pri návrate domov, začnú vás slovne napádať na autobusovej zastávke alebo v MHD. Prípadne vás niekto bude obťažovať…bodaj by k tomu nikdy nedošlo, no lepšie je byť pripravený. Existuje veľa možností, ako sa brániť.
Najlepšie je úplne sa vyhnúť prípadnému útoku, dobré je poznať základné taktiky a účinné stratégie. Tiež môžete použiť nejaké pomôcky a medzi tie najefektívnejšie patrí určite korenistý sprej. Na internete ich kúpite už za pár eur, no dôležité je vedieť, čo by mal spĺňať, ako ho použiť a kedy.

Korenistý sprej

„Korenistý sprej máme radi. Odporúčame ho všetkým a máme kurzy, na ktorých s ním učíme zaobchádzať. Prečo? Korenistý sprej je lacný a ľahko dostupný. Na rozdiel od iných nástrojov/zbraní sa ho môžete naučiť používať veľmi rýchlo a nevyžaduje žiadne ďalšie priebežné školenie a udržiavanie zručností,“ tvrdia inštruktori sebaobrany Pavel a Jasmína Houdekovci. Na svojom Instagrame majú aj rôzne videá, no výborne celú problematiku sebaobrany zhrnuli v knihe Moderná sebaobrana. Nechýbajú v nej rady a konkrétne tipy, užitočné taktiky a stratégie proti prípadným agresorom.

Ale späť ku korenistému spreju.
Je ľahký a prenosný, takže nie je problém nosiť ho všade so sebou. Funguje na diaľku, agresora sa teda nemusíte dotýkať a veľkou výhodou je, že keď ho použijete, agresora nezraníte. Korenistý sprej je však hlavne veľmi účinný.

Pri kontakte s očami útočník pocíti s miernym oneskorením (približne 2 až 5 sekúnd) prudkú bolesť, ktorá ho donúti zavrieť oči a znemožní mu vidieť. Oči sa nedajú otvoriť dlhé minúty, a ak áno, sú zaplavené slzami. Pre vás to znamená, že máte dostatok času zmiznúť do bezpečia.

korenistý sprej a sebaobrana

Kedy ho použiť?

Z vyššie napísaného vyplýva aj jediný cieľ, kam budeme mieriť: na oči. Jediná vec, na ktorú si treba dať pozor, je spomínané oneskorenie. Skúsený agresor je schopný zasadiť niekoľko silných úderov za sekundu – preto je mimoriadne dôležité používať sprej z dostatočnej vzdialenosti a zostať v nej niekoľko sekúnd po použití spreja!

Ak je agresor pod vplyvom chemických látok (drogy, alkohol), nemusí preňho bolesť, ktorá pri zásahu vyradí triezveho človeka, predstavovať problém. Avšak zasiahnutý, bez ohľadu na svoj stav, nevidí, oči mu slzia a inštinktívne sa zatvárajú. Útočník môže byť schopný plne fungovať dobrých 20 – 30 sekúnd, aj keď je oslepený, než ho dostihnú ďalšie účinky (obmedzenie dýchania v dôsledku podráždenia sliznice atď.).

Po použití korenistého spreja je preto nevyhnutné dostať sa z dosahu útočníka, pretože aj oslepený človek môže byť nebezpečný, ak sa mu dostanete do rúk.

Ako korenistý sprej používať?

kniha Moderná sebaobranaHoudekovci výborne popisujú, ako korenistý sprej správne použiť, aby bol naozaj účinný.
„Zisťovať, akou silou skutočne treba stlačiť poistku (alebo že sprej jedným prstom vôbec nestlačíte, čo sme na kurze tiež videli), ako ďaleko sprej dostrekne, aký silný a široký prúd z neho v reálnej situácii vyjde a pod., to v reálnej situácii naozaj nechcete. Pokiaľ vás to len zdrží, budete mať šťastie, zrejme však sprej bez tréningu použiť nedokážete,“ vysvetľujú v knihe Moderná sebaobrana.

Navyše, veľa ľudí má nereálne očakávania, pretože príbalové letáky a predajcovia vo všeobecnosti preháňajú, najmä pokiaľ ide o dosah.
Ako sa teda naučiť zaobchádzať so sprejom?

Kúpte si dva kusy. Niektoré lepšie firmy vyrábajú aj cvičné spreje, ktoré sú úplne identické s tými skutočnými, naplnené iba emulziou bez účinnej látky. Jeden z nich si dôkladne otestujte niekde na odľahlom mieste, kde nehrozí nebezpečenstvo stretu s inými ľuďmi alebo so zvieratami. Otestujte

  • ovládanie
  • bezpečnostné uvoľnenie
  • dosah a presnosť
  • odpor vetra
  • či funguje aj horizontálne, tryskou nadol atď.

Podľa skúseností inštruktorov z kurzov je prevažná väčšina ľudí prekvapená, ako sa sprej v skutočnosti správa. Dosah je oveľa menší, ako si predstavovali, zvyčajne potrebujete mieriť oveľa vyššie, než ste očakávali, atď.

Pozor! Po použití sprej vyhoďte, aj keď ešte obsahuje dosť náplne. Po použití sa v spreji vytvoria netesnosti a postupne z neho unikne hnací plyn!

 

Kde je dobré sprej nosiť?

Ďalšou dôležitou vecou je miesto, kde sprej budete nosiť. Pre prípadné použitie musíte mať sprej okamžite poruke. Korenistý sprej na dne kabelky alebo v zadnom vrecku batohu je v krízových situáciách nanič. Noste ho tak, aby ste ho mali vždy na dosah ruky – v bočnom vrecku bundy, vo vrecku nohavíc atď.

Zásadné je, aby ste si opakovane vyskúšali jeho rýchle vytiahnutie, a to tak, že bude rovno pripravený na použitie (s prstom na tryske, nie napríklad obrátený opačne alebo hore nohami). Ak máte sprej poruke – napríklad vo vrecku –, v krízovej situácii ho môžete tajne nahmatať a mať ho pripravený v ruke. Potenciálny agresor uvidí len ruku vo vrecku. Jeho vytiahnutie a použitie potom môže byť veľmi rýchle.

V reálnej situácii sa sprejom nikdy (!!!) nevyhrážajte. Ak sa potrebujete brániť, vytiahnite ho a použite čo najskôr. Pokiaľ budete váhať, skúsený útočník to môže využiť a sprej vám zablokovať alebo vyraziť z ruky, alebo si stihne zakryť oči a pod.

Jasmína a Pavel Houdekovci

Jasmína a Pavel Houdekovci

Aký sprej si kúpiť

Pri výbere spreja vás bude zaujímať jeho veľkosť, náplň, druh poistky a typ trysky. Najbežnejšia veľkosť je 40 ml. Toto množstvo vystačí približne na 15 až 20 sekúnd nepretržitého prúdu, čo je dostatočné množstvo. Na druhej strane je takýto sprej pomerne veľký. Dobrý kompromis je sprej s obsahom 20 ml. Je malý, ľahko sa zmestí do každého vrecka a strieka asi 10 sekúnd, čo je stále dostatočne dlho.

gélový pepper sprej

Existuje niekoľko druhov korenistých sprejov v závislosti od spôsobu, akým z nich vychádza účinná látka: hmla, pena, lúč a gél.
Hmla vytvára oblak a najlepšie sa prirovnáva k rozprašovaču.
Pena vytvára chumáče, podobne ako tužidlo na vlasy.
Lúč („tekutá strela“) je koncentrovaný prúd. ktorý sa rozstrekne až po dopade.
Gél je látka, ktorá sa nerozstrekuje ani po dopade a je najlepšie porovnať ho ku gélom na vlasy.

„Práve ten gélový ako jediný odporúčame. Pri sebaobrane budete pravdepodobne musieť použiť sprej v uzavretom prostredí, ako sú miestnosť, vozidlo atď. Gél pri takomto použití nezamorí celú miestnosť, pretože jeho častice sú ťažké a okamžite klesajú k zemi. Taktiež sa podstatne menej rozstrekuje do strán po dopade na cieľ, a znižuje tak riziko zasiahnutia ďalších osôb alebo vás samotných,“ radí Jasmína a Pavel Houdekovci v knihe Moderná sebaobrana.

ako nás klamúPrečítajte si tiež
Techniky, ako nás klamú, zavádzajú a podvádzajú.

Na trhu nájdete aj rôzne kombinácie sprejov a svietidiel. Tie podľa nich nemožno odporučiť. Ak má svietidlo samostatné ovládanie, v krízovej situácii s vysokou hladinou adrenalínu je problém stlačiť správne tlačidlo (aby sa nerozsvietilo, keď chcem striekať sprej a naopak)
Ak ho nemá, je problematické to, že ak chcete mať pripravený sprej, musíte svietiť, aj keď nechcete – a tak na seba „navádzať“ útočníka.

Spreje sú zvyčajne vybavené rôznymi poistkami. Vyhnite sa, ak je to možné, výrobku s bezpečnostnou poistkou, ktorú treba odistiť nabok. Skúsenosti z ich seminárov ukázali vysokú pravdepodobnosť, že sa sprej pri odistení trochu otočí a sprej bude smerovať do strany, a nie priamo na útočníka.

 

Zdroj a foto: Ikar, Freepik.com,
FB/ModerniSebeobrana, TifanTex.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.