Nebojte sa rozprávať so sebou samým. Je to normálne, dokonca to pomáha…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy sa niekedy pristihnete pri tom, že sa zhovárate sami so sebou? Mrmlete si popod nos, alebo dokonca hovoríte nahlas. Či už bežné myšlienky, možno ako niekomu odpoviete, prípadne sa nahlas povzbudzujete a dodávate si silu a odvahu slovne?
Nie je to nič neobvyklé a rozhodne nie škodlivé. Zvykne sa hovoriť, že len blázni sa zhovárajú sami so sebou. Že na takýchto ľudí si treba dať pozor, byť ostražitý…ale nie je to tak. Nebojte sa rozprávať so sebou, podľa psychológov to pomáha potvrdzovať si a overovať dôležité rozhodnutia.

Samovrava nie je škodlivá

kniha Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienokRozhovor so sebou samým nie je niečím, čoho by ste sa mali obávať. Každý sa rozpráva sám so sebou a čím je to, čo nám chodí po rozume emotívnejšie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že jednu či druhú myšlienku vyslovíme aj nahlas. Vyslovenie nadávky či všetkého, čo nás práve zamestnáva, nám slúži ako ventil a pomáha nám lepšie spracovať silné emócie. Väčšina rozhovorov so sebou samým však prebieha potichu, len v mysli.

„Ľudia s mimoriadne silným zmyslom pre morálku však na sebe niekedy môžu pozorovať jav, ktorý ich robí veľmi neistými, najmä na začiatku obsedantno-kompulzívnej poruchy. Počujú svoje nutkavé myšlienky vyslovované hlasom niekoho iného, pričom zároveň vedia, že ide o ich vlastné myšlienky,“ popisuje nemecký terapeut Klasu Bernhardt v knihe Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok.

Najmä postihnutí, ktorí dôverne poznajú metafory s anjelikom alebo diablikom, častejšie hovoria o takýchto nutkavých myšlienkach. Ak aj pri nutkavých myšlienkach vnímate cudzí hlas, NEZNAMENÁ to, že máte nejakú psychózu, dodáva odborník.
NIE STE blázon, iba váš mozog robí zopár bláznivých vecí, zatiaľ čo vy ste úplne pri zmysloch. To je presne dôvod, prečo postihnutých to, čo im z času na čas straší v hlave, tak desí.

ako sa mozog s nami zahráva - fakty na dlaniPrečítajte si tiež
Ako sa mozog s nami zahráva? 9 trikov.

Nebojte sa rozprávať so sebou

Historici, aj psychológovia už veľakrát dokázali, že rozprávanie sa so sebou samým môže byť znakom génia. Napríklad Albert Einstein si vraj zvykol opakovať svoje vety pošepky, čiže nielen v mysli.
Keď totiž hovoríte so sebou nahlas, váš mozog údajne pracuje efektívnejšie.  Cibríte si tak pamäť, lepšie si usporiadate myšlienky a aj následné rozhodnutie môže byť oveľa rozumnejšie ako keby ste si ho iba premysleli v hlave. Najmä ak na vás útočí množstvo argumentov, faktov, divokých myšlienok a vy neviete, čo skôr. Samovrava vám môže pomôcť kontrolovať proces rozhodovania a lepšie vyberať medzi argumentmi.

Podľa psychoterapeutky Dr.Heather Stevenson, ktorá sa venuje vzťahom, zlepšovaniu sebavedomia i finančnému wellnessu, zhováranie sa so sebou pomáha potláčať stres, napätie a úzkosť. Dokonca je vhodné pri strachu, keď sa nahlas ubezpečujeme, že to bude v poriadku, že to zvládnete (určite ste to veľakrát videli vo filmoch, či seriáloch 🙂 ).

nebojte sa rozprávať so sebou

A čo samovrava psychotikov?

U ľudí trpiacich psychózou je situácia úplne iná, pripomína Klaus Bernhardt. Psychotici doslova vystupujú z reality. Cítia sa prenasledovaní a často vidia veci, ktoré tam nie sú. Hoci aj oni počujú cudzie a hrozivé hlasy, nevnímajú ich ako vlastné myšlienkové konštrukcie.

„Pacienti s OCD zase vedia, že sa v myšlienkach rozprávajú sami so sebou, aj bez ohľadu na farbu hlasu. Ich myseľ funguje bezchybne a uvedomujú si nezmyselnosť svojich nutkavých myšlienok a konania, ktoré na seba sami uvalia. Tieto vnútorné konflikty vyvolávajú pocity viny a hanby,“ objasňuje.

Psychotici v tomto smere reagujú úplne inak. Keďže neraz nevedia odlíšiť svoje bláznivé predstavy od reality, často sa považujú za obete sprisahania a ustavične majú pocit, že ich niekto odniekiaľ pozoruje.

Spomínaná kniha Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok je vynikajúcou príručkou o všelijakých obsedantno-kompulzívnych poruchách, ktorými trpia milióny ľudí na celom svete. Umývanie si rúk, dokonalý poriadok, nekonečné opakovanie… Bernhardt v knihe vysvetľuje, ako takéto nutkavé správania vznikajú, kedy by ste mali vyhľadať pomoc. Využíva rôzne vedecké poznatky, konkrétne príklady a dáva užitočné rady.

 

Foto: Noxi, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.