VIDA! Zábavný vedecký park v Brne – oplatí sa? Čo tam zažijete? Koľko to stojí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi rôzne experimenty, objavy a vedecké vecičky? Chcete rozpútať malé tornádo alebo si vyskúšať moderovanie počasia? Alebo máte radšej astronómiu a túžite odštartovať vlastnú raketu? Môžete tiež nazrieť do vnútra obrovského srdca alebo vyskúšať si prvú pomoc na figurínach.
VIDA! Science centrum v Brne je zábavný vedecký park, ktorý zaujme malých i veľkých, mužov aj ženy. Môžete tam experimentovať alebo len pozorovať, no určite sa dozviete všeličo zaujímavé.
Ako sa tam dostať, koľko to stojí, dá sa tam najesť a na koľko hodín vás to zabaví? Poradíme.

VIDA! Zábavný vedecký park

Tento park je úplne samoobslužný, čiže vojdete dnu a chodíte k exponátom a experimentom, ktoré vás zaujímajú najviac. Vždy máte pri nich popis alebo môžete len tak skúšať. Nikto vás nenaháňa, nikam sa nemusíte ponáhľať alebo prispôsobovať.
Expozičná plocha má cca 4600 m2 a určite tam strávite cca 3 hodiny. To platí pre bežnú rodinu, ale ak máte vedecky založené deti, ale mimoriadne zvedavé, určite tam strávite aj viac času.

Zaplatíte vstupné a môžete tam byť celý deň, dokonca máte 3 odchody a návraty cez turniket – ak si chcete niekam odskočiť, najesť sa vonku ap. V cene vstupenky sú aj predstavenia v Divadle vědy.

A propos, viete prečo sa centrum volá Vida? Nuž, pri skúšaní exponátov a experimentoch si možno veľakrát poviete: „A vida! To som netušil“ 🙂 Dôvodov na takéto milé prekvapenie je veru dosť.

VIDA! vedecké zábavné centrum Brno

Ako sa tam dostať?

VIDA! sa nachádza pri brnenskom výstavisku v bývalom pavilóne D. Do GPS si zadajte adresu Křížkovského 12. Ak prichádzate autom, počas dňa až do 17:00 môžete parkovať v uličkách bezplatne. Asi 100 metrov od vchodu je malé bezplatné parkovisko – my sme prišli okolo 10:30 a bolo skoro prázdne, no potom sa rýchlo zapĺňalo.

Otváracie hodiny:
pondelok až piatok od 9:00 do 18:00
sobota a nedeľa od 10:00 do 18:00

Cena vstupného:
Bežné vstupné je 250 Kč (10,60€).
Deti do 15 rokov, študenti do 26 rokov, seniori – 150 Kč (6,40€).
Rodina 2 dospelí + 1 až 3 deti: 650 Kč (27,60€)

Tu nájdete všetky ceny vstupného, tiež možnosti ako sa tam dostať autom, MHD, zo stanice. A ďalšie dôležité informácie.

VIDA! vedecké zábavné centrum Brno mapa

Čo tam možno vidieť?

V hale nájdete vyše 180 interaktívnych exponátov, ktoré sú rozdelené do štyroch častí: planéta, civilizácia, človek a mikrosvet. V samostatnej časti Detské science centrum sa venujú deťom od 2 do 6 rokov.
Od mája do septembra je otvorená aj Vonkajšia expozícia.
Okrem vyššie spomínaných vecí môžete zažiť naozaj všeličo.
Tu je pár tipov, čo bavilo nás a čo odporúčame:

  • postavte sa na kovovú platňu, chyťte sa tyče a zažite zemetrasenie
  • odhaľte záhadu Bermudského trojuholníka
  • vyskúšajte rotujúcu miestnosť: vstúpite dnu a miestnosť sa roztočí
  • otestujte rontgenové oči a preskúmajte spoločenstvo mravcov
  • pozrite si simulátor povodne a zaplavte domčeky
  • pozorujte lavínu, model tsunami, cyklón aj gejzír
  • preskúmajte zrakové chyby cez okuliare: ako vidia krátkozrakí, ďalekozrakí, so sivým zákalom…alebo ako vidia psy, či hmyz?
  • Vyskúšajte si, ako svetlo ovplyvňuje fotosyntézu na rastlinách

V hale sú malé stolíky, na ktorých sú rôzny hlavolamy a rébusy. Môžete si poprezerať orgány v tele a vyskúšať masáž srdca na figuríne. Natiahnite črevo z človeka, aby ste zistil, aké je dlhé a zmerajte si výšku svojho výskoku.

FOTOgaléria z vedeckého zábavného centra VIDA!

Vedecké predstavenia

Divadle vědy bývajú každý deň pekné science show, čiže predstavenia plné zábavných pokusov a experimentov. Počas týždňa bývajú o 10:30, 11:30 a 15:30. Cez víkend o 11:30, 15:30 a 16:30. Vždy ich však vyhlasujú aj rozhlasom, takže aj keby ste sa zabudli, upozornia vás na to.  Potom sa však ponáhľajte, lebo kapacita sály je cca 80 ľudí a zvykne sa pekne zaplniť.

My sme boli na predstavení o lietaní – ako je možné, že lietajú niekoľkotonové lietadlá? Prečo nevzlietne formula 1 a ako to, že pri kope futbalistu lopta letí krivo, zatočí sa a trafí presne do brány?
Predstavenie trvá asi 30 minút, takže obsedia aj menšie deti.

Služby a občerstvenie

V hale máte samozrejme skrinky na uschovanie kabátov či tašiek. Nechýbajú toalety. A v priestoroch science centra – v suteréne – je aj malá reštaurácia, kde podávajú niekoľko jedál. Ide však o bežnejšiu, takpovediac staničnú a jednoduchšiu kuchyňu, čiže nie každému môže vyhovovať. V tom prípade môžete vyjsť von a vyhľadať nejaké reštaurácie v blízkosti centra (pokojne sa na lístok môžete opäť vrátiť, je na ňom čiarový kód, ktorý vás pustí cez turniket).

Divadlo vedy VIDA

Foto: LepšíDeň.sk, Vida.cz


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.