Sprej na medveďa. Ako funguje, koľko stojí a je naozaj účinný?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stretnúť medveďa v lese bolo ešte pred časom pomerne vzácnosťou. Niektorí v to dokonca dúfali – očakávali adrenalínový zážitok, vzrušenie, no nedomysleli dôsledky. Často minimálne vážne zranenia, niekedy až smrť. Útoky medveďov sa v posledných mesiacoch objavujú čoraz častejšie a tak je namieste otázka: musíte sa obávať ísť na bežnú turistiku? Kde je najväčší výskyt medveďov? A pomôže mi sprej na medveďa? Ako vlastne funguje, koľko stojí a kde ho viem kúpiť?

 

Čo robiť pri strete s medveďom?

Medvede sa objavujú v blízkosti domov, dedín, na lesných chodníkoch, ktoré sú značenou turistickou cestou. A pohybujú sa tam neraz aj rodičia s deťmi…

ikona mobilMedveď zaútočil na horského záchranára.
Medvede útočili v Kremnických vrchoch aj v Prievidzi.
Medvedica sa zahryzla mužovi do čela, skončil v nemocnici.

To je len pár titulkov z médií. V bezpečí nie sú ani záchranári, odborníci, či profíci. Útok medveďa nie je podľa štatistík príliš častý, no vylúčiť sa nedá. Existuje niekoľko odporúčaní, na ktoré by ste mali myslieť:

 • buďte ostražitejší najmä v ranných a večerných hodinách, či v noci
 • dávajte si pozor v hustom poraste, vtedy zvýšte hlasitosť (pískajte, tlieskajte, robte hluk)
 • veľakrát pomôže opatrný, tichý ústup (nefoťte medveďa, nesnažte sa ho odplašiť, ustupujte cúvaním a neukážte mu chrbát)
 • občas pomohlo vylezenie na najbližší strom, ale nezabúdajte, že medveď dokáže liezť na stromy
 • aktuálne najúčinnejšia ochrana je sprej proti medveďom

 

Ako funguje sprej na medveďa

sprej na medveďaV jednej štúdii vedci skúmali efektivitu spreja na základe reálnych útokov medveďa. Prieskum robili na Aljaške medzi rokmi 1985 až 2006, pričom celkovo išlo o 83 incidentov, počas ktorých bol použitý sprej na medvede.
Výsledok? V 92%-tách prípadov sa podarilo útok medveďa hnedého úplne zastaviť a celkovo v 98%-tách sa incident skončil bez zranení.

Za najúčinnejší sa považuje paprikový sprej. Ten by mal mať minimálne 225 g a obsahovať jedno až dve percentá kapsaicínu s dostrekom aspoň 7,5 metra.

Koncentrovaný paprikový sprej dráždi sliznice a iné citlivé miesta medveďa (a teda nielen jeho 🙂 ). Materiál sa rozpráši, čím sa vytvorí oblak horiacej pary – pozor, ak vám zasiahne oči, môže spôsobiť dočasnú slepotu.
Sprej má výhodu, že nie je ťažký, plechovka sa vám vmestí do batoha. Ľahko sa používa, má širší záber a nie je smrteľný.

 

Koľko stojí, ako vyberať a ako sprej použiť?

sprej na medveďaNajdôležitejšie vlastnosti kvalitného spreja na medvede sú koncentrácia účinných látok a dostrel. Najlepšie spreje zasiahnu cieľ aj na vzdialenosť 10 metrov, minimálne by ste mali hľadať dosah 7 metrov a viac.

Kúpte si napríklad Obranný sprej pred medveďom FOR BearBuster, je aj s puzdrom a má obsah 300 ml. Vyjde vás síce na necelých 70€, no je praktickejší, má dostatočný obsah až 8 metrov – polovičná náplň vás vyjde o cca 15 eur lacnejšie. Bez puzdra stojí 150 ml sprej okolo 35€.

turistika na SlovenskuPrečítajte si tiež
Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel.

Postup, ako použiť sprej

Je dobré vyskúšať si „nanečisto“ sprej ešte pred turistikou. Niekde na záhrade alebo na začiatku výletu na okraji lesa. Prax sa vždy zíde – keď už na vás útočí medveď, alebo naňho narazíte, môžete na všeličo zabudnúť, spanikáriť, neviete rýchlo vytiahnuť sprej ap.

 • vyberte sprej z puzdra a odstráňte bezpečnostný uzáver, aj bezpečnostný jazýček
 • pevne nádobku uchopte a nasmerujte na cieľ-medveďa
 • mierte na hlavu, tvár (oči, ústa) medveďa: rozprášený oblak pri prekonávaní vzdialenosti mierne klesne + myslite na smer a silu vetra
 • stlačte spúšť v krátkych dávkach po troch až piatich sekundách. Vytvoríte oblak účinnej látky, ktorá zasiahne medveďa (čiže striekajte až keď je cca 8-10 metrov od vás)
 • ak by medveďa nezastavila prvá dávka, po chvíli opakujte
 • keď zasiahnuté zviera ustúpi, opatrne a ticho sa vzdiaľte a dostaňte na bezpečné miesto

Pozrite si video, ako správne používať sprej na medvede:

 

— PR článok —
Foto: Roy.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.