Recept na guláš so zemiakmi, ktorý nikdy nesklame

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozmýšľate, čo jednoduché a chutné pripraviť na obed, ideálne jedlo z jedného hrnca? Snáď neexistuje pokrm, ktorý má viac variácií, ako práve guláš. A my vám ponúkame jeden osvedčený recept na guláš so zemiakmi, ktorý si určite obľúbite. Veď ako sa vraví: „Kde sa guláš varí, tam sa dobre darí.“ 🙂

Všeličo o guláši
kotlíkový guláš

Kotlíkový guláš.

Guláš, alebo aj guľáš (obidve sú spisovné), je hustá výdatná polievka, ktorej podstatu tvorí dusené mäso: bravčové alebo hovädzie, prípadne ich kombinácia. Rôzne guláše a perkelty jednoznačne patria do slovenskej kuchyne.
Pokrm obsahuje množstvo ďalších variabilných ingrediencií: cibuľu, ktorá by mala byť v pomere 1:1 s mäsom, rôzne koreniny, ktorých základom je mletá červená paprika, mleté čierne korenie, rasca a majorán. Známe sú kombinácie s baraním či teľacím mäsom, prípadne aj s divinou.

Neustále pribúdajú a vznikajú nové varianty tohto klasického tradičného jedla, na ktorom si pochutnávajú Slováci, Češi i Maďari. Na svoje si prídu aj vegetariáni, ak namiesto mäsa použijú huby (čerstvú hlivu alebo šampiňóny), prípadne sójové mäso alebo strukoviny (fazuľa, šošovica a pod.).

Toto pastierske jedlo si prisvojuje predovšetkým maďarská kuchyňa. Pravý maďarský guláš (gulyas) je pikantná pochúťka, obľúbená v rôznych kútoch sveta. Nikdy sa nezahusťuje múkou a nemá príliš veľa šťavy.  Každá rodina si uchováva ten najlepší recept, na ktorý nedá dopustiť.

Pravidlá pri varení guláša:

  • Základom guláša je dostatok cibule. Malo by jej byť také množstvo ako mäsa, pretože práve cibuľa dodá gulášu tú skvelú chuť.
  • Do guláša má ísť mäso, ktoré obsahuje tuk. Môžete použiť aj iný typ, napríklad karé, ale počítajte s tým, že bude trocha suchšie.
  • Namiesto paradajky a papriky môžete použiť hotové, sterilizované lečo – pripravené z čerstvej zeleniny však chutí vždy lepšie.
  • Pri guláši nepoužívame veľa druhov rôznorodého korenia – potlačili by jeho prirodzenú chuť.

 

Recept na klasický guláš

mäso do gulášaZáklad tvorí mäso pokrájané na kocky, udusené na cibuli s mletou červenou paprikou a ďalšími chutnými prísadami. Hotové mäso je mäkké a šťavnaté, s mierne zahustenou šťavou. Pokrm má charakteristickú chuť i vôňu použitých surovín. Aj vám sa už zbierajú slinky na klasický gulášik?

SUROVINY

  • 500g bravčového mäsa (pliecko, stehno, karé)
  • 60 g tuku (rastlinný olej alebo bravčová masť)
  • 300 g cibule
  • 1 ks zeleninovej papriky
  • 1 ks väčšej paradajky
  • 20 g rajčiakového pretlaku
  • 2-3 strúčiky cesnaku
  • koreniny: mletá rasca, mletá červená paprika, čierne korenie, majoránka
  • voda alebo vývar
  • soľ

POSTUP

recept postupNajprv si nachystáme a nakrájame všetky potrebné ingrediencie. Očistené, umyté a osušené mäso pokrájame na približne rovnaké časti.  Cibuľu ošúpeme a nakrájame na drobné kúsky. Paprikový lusk umyjeme, odstránime jaderník a tiež nadrobno nakrájame. Paradajku zhora ostrým nožom narežeme do kríža a ponoríme na niekoľko minút do horúcej vody. Potom ju veľmi ľahko a jednoducho ošúpeme a tiež nakrájame.

recept postupNa rozohriatom tuku opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Keď je už dostatočne orestovaná a chytá zlatistú farbu, postupne pridáme aj nakrájanú papriku a paradajku.

recept postupDo tohto lečového základu dáme pokrájané mäso, rajčiakový pretlak, rozotretý cesnak, podľa chuti všetky pripravené koreniny (červenú papriku, čierne korenie, rascu a majoránku). Podlejeme vodou alebo vývarom a pod pokrievkou dusíme do polomäkka. Občas dolejeme vodu alebo vývar a premiešame.

recept na guláš postup

recept postupKto varí guláš v tlakovom hrnci, môže rovno pridať aj na kocky nakrájané zemiaky. Pri varení v hrnci ich stačí pridať neskôr, cca pol hodinku pred dovarením. Pred dokončením podľa chuti dosolíme. Šťavu necedíme. Ako prílohu podávame čerstvý krajec bieleho chleba, príp. pečiva.

recept postupGuláš by sa rozhodne nemal zahusťovať múkou. Ak ale aj vy obľubujete hustejšiu šťavu, môžete ho zahustiť nastrúhaným zemiakom, rozmixovaním časti obsahu (bez mäsa, samozrejme), alebo na zahustenie použiť zemiakový škrob.
Dobrú chuť!

recept na guláš postup

Ďalšie tipy na prípravu guláša

Na guláši sa vraj nedá nič pokaziť, iba vylepšiť. Niektorí preto guláš ochutia pivom, vínom, či štamperlíkom niečoho ostrejšieho. A najlepší guláš je kotlíkový, pretože dym a čerstvý vzduch pridá jedlu „fajnový šmak“.

Do gulášu sa hodí obyčajné svetlé pivo a kvalita v tomto prípade nehrá rolu. Český Plzeň je vynikajúci, no gulášu by dodal horkastú chuť.
Naproti tomu do guláša z diviny a hovädziny sa hodí červené víno. Na mnohých miestach Slovenska prebieha každoročne množstvo súťaží vo varení toho najlepšieho – zvyčajne kotlíkového – gulášu.

recept na segedínsky gulášVyskúšajte tiež
Recept na poctivý segedínsky guláš.

Uvarili 500 litrov guláša!
O zápis do Guinessovej knihy rekordov sa pokúsil Bratislavčan Richard Hajdin, ktorý pred rokmi v Jelenci zorganizoval „guláš párty“ pod názvom Guláš Cup 2004. Išlo o varenie gulášu v kotle, z ktorého sa mohlo zasýtiť až tisíc hladných krkov. Na príprave sa podieľalo desať ľudí, ktorí museli očistiť 50 kg zemiakov, rovnaké množstvo cibule a štyri kilá cesnaku. Okrem toho do kotla putovalo 120 kilogramov mäsa, desať kg masti, tri kilá soli, dve kilá mletej papriky, kilo rasce a pol kila korenia. Guláš sa začal variť o deviatej ráno a hotový bol o pol štvrtej popoludní.

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Wikimedia/Lily15


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.