Dostupné suroviny, nie príliš drahé, a jednoduchý recept, ktorý zvládne aj začínajúca gazdinka. Segedínsky guláš sa stal klasikou aj na Slovensku, hoci pochádza z Maďarska. Receptov na segedínsky guláš je mnoho, ale klasika je len jedna.
Jeho základ tvorí mäso, kapusta, smotana a paprika. Podáva sa s parenou knedľou a chutí naozaj výborne. Treba však dodržať pár zásad, aby išlo naozaj o poctivý segedínsky guláš, ktorým nasýtite rodinu, návštevu a bude im náramne chutiť.
Základom je vhodné mäso a to bravčové. Nájdete aj recepty s kuracími náhradami, ale nerobte to. Nejde vám predsa len o mäso v omáčke s kapustou, ale o skutočný segedín, však? Vyhnite sa aj chudému mäsu. Šťavnaté je bravčové pliecko alebo stehno, je to čo potrebujeme.
Záleží aj na kapuste, akú vyberiete. Prosím, žiadna sladkokyslá, ale poctivá kapusta, napríklad stupavská z trhoviska.
Vždy použite kvalitnú 33 % smotanu – čím viac tuku, tým viac chuti. Tak to vravievali naše babičky a oplatí sa to dodržiavať.
Práve od tohto mesta je odvodený segedínsky guláš, no pravdepodobne len jazykovo. Je možné, že chutný segedín vznikol vo Viedni.
V Maďarsku totiž názov szegedi gulyás označuje prioritne iné jedlo – guláš so zeleninou a haluškami.
U Maďarov je segedínsky guláš známy skôr pod názvom sikulská kapusta (székelykáposzta). Tu však ide o jedlo bez knedlí, ako ich poznáme my.
Recept na poctivý segedínsky guláš
Nasledujúci recept je na približne 8 porcií. Príprava vám zaberie asi pol hodinky, samotné varenie 80 minút.
Suroviny:
- 0,7 kg bravčového pliecka (alebo stehno)
- 1 kg kyslej kapusty
- 1 veľká cibuľa
- bravčová masť alebo olej
- 1-2 lyžičky mletej sladkej papriky
- 250 ml tučnej sladkej smotany
- 1 – 2 lyžice hladkej múky na zátrepku
- 1/2 lyžičky čierne mleté korenie a 1 lyžička soli
- 1 hrsť sušených húb namočených v teplej vode.
Vyskúšajte aj ďalšie RECEPTY.
POSTUP:
Bravčové mäso opláchnite po rozbalení, osušte a nakrájajte na kocky. Nakrájajte na drobno cibuľu a osmažte dozlatista na bravčovej masti. Potom pridajte mäso, zmäknuté huby, sladkú papriku, čierne korenie a soľ. Počkajte kým mäso pustí šťavu, potom podlejte vodou – pokojne aj 2 hrnčeky vody. Mäso a neskôr aj s kapustou by mali byť stále ponorené v šťave. Duste asi 30 až 40 minút podľa potreby.
Zatiaľ si pokrájajte kapustu nadrobno, aby nebola príliš dlhá. Ak nemáte radi príliš kyslé, najskôr ju prepláchnite vodou. Prípadne si odložte pol hrnčeka šťavy z kapusty na dochutenie na záver. Potom ju pridajte k mäsu a duste domäkka aspon 30 minút všetko dohromady.
Nakoniec pridajte kelímok sladkej smotany.
Zahustite múkou rozrobenou vo vode, asi tak pol pohára a môžete dochutiť soľou, prípadne doliať kyslú šťavu z kapusty.
Ak chcete mať segedínsky guláš redší, resp. aj bezlepkový, nemusíte ho zahusťovať.
Podávajte s parenou knedľou.