Ako nás neporiadok oberá o zdravie a spôsobuje choroby? | 2.diel

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V podvedomí máme zakorenené, že sa musíme pripraviť na nejaké nebezpečenstvo. A tak zhŕňame, zhromažďujeme a odkladáme. Na horšie časy. Už dávno sme však prekonali potrebné zásoby. Naše domácnosti prekypujú vecami. Máme ich oveľa viac, ako ich potrebujeme…a ako ich vôbec dokážeme využiť.
Navyše žijeme v extrémne nevyrovnanom období. Plnom stresu, napätia, neustáleho náhlenia, starostí a zvyšujúcich sa nárokov. Neporiadok okolo nás – v dome, byte, v kancelárii – nás oberá o pokoj a dokonca ovplyvňuje naše zdravie. Pomaličky a nenápadne, takže si to ani neuvedomujeme.

Florence Nightingalová vytvorila už pomerne dávno teóriu o prostredí na bývanie, ktorej základom je poriadok a čistota. Samozrejme, že sa nemyslí nablýskaný nábytok a dlážka či koberec bez smietky. Skôr ide o zbavenie sa harabúrd a nepotrebných vecí, ktoré nás obklopujú. Nedokážeme sa ich vzdať, hromadíme ich, plníme si nimi domovy…a tak zaťažujeme sami seba. Psychicky, neskôr aj fyzicky, oberáme sa o zdravie. Takýto neporiadok vo veciach spôsobuje choroby, stresuje nás a dostáva pod tlak.

Nightingalová mala už pred sto rokmi hlboké vedomosti o vzťahu ľudských chorôb a prostredia, v ktorom žijeme. Je známa ako „dáma s lampášom“, ale málo sa vie o tom, že dokázala vyvodiť mechanizmus vzniku chorôb z prostredia, v ktorom ľudia bývali.

Florence Nightingaleová
Florence sa narodila v roku 1820 a mnoho rokov sa venovala starostlivosti o vojakov. Celý život vlastne zasvätila druhým a podarilo sa jej navždy zmeniť tvár zdravotníctva. Neustále upozorňovala na dostatočné hygienické podmienky, čisté oblečenie, správne stravovanie a vhodné prostredie, v ktorom žijeme.
Navrhla napríklad výťah, ktorým dopravovali jedlo na určené poschodie. Vymyslela signalizačné zariadenie od lôžka pacienta. Vďaka nej bola teplá voda dostupná v celej nemocnici…
Napísala vyše 200 kníh, článkov a správ. Viac ako 2000 listov.

neporiadok

 

Čím viac je vecí, tým viac je trápenia

Ak platí, že 20% vecí vám v štyroch prípadoch z piatich bude stačiť, ostatných 80% je v podstate len otravná existencia a viac získate, ak ich vyhodíte.
Nevyhadzovaním strácate.

“Keď začínate s umením upratovať a čelíte pocitom ľútosti veci vyhodiť, najúčinnejšie je pripomenúť si, koľko toho stratíte, ak ich nevyhodíte. Čím viac vecí vlastníte, tým viac vás prenasleduje pocit, že sa o ne musíte starať. Ale ak ste zaneprázdnení a nemáte na to čas, utopíte sa v záplave harabúrd,” vysvetľuje poradkyňa upratovania Hideko Yamashitová, autorka knihy Danšari – umenie upratovať.

No keď máte málo vecí, nemá vás čo zaplaviť ani v búrlivejšom období. Ak navyše budete vlastniť iba malé množstvo vecí, ktoré sa vám ešte i páčia, bude aj starostlivosť o ne zábavná. Veď sú to veci, ktoré máte radi. Vysielajú na rovnakej vlnovej dĺžke a ich existenciu ovplyvňuje pozitívna energia.
Tak ako je to u vašich priateľov. Možno povedať, že umenie upratovať je proces, ktorým vytvárate v izbe prostredie, kde sú iba vaši priatelia.

danšari umenie upratovaťPrečítajte si
1.diel: Danšari – umenie upratovať. Ako vyhodiť zbytočné veci?
3.diel: Umenie upratovať. Krok za krokom

 

Neporiadok spôsobuje choroby

Možno ste si všimli, ako sa vám zmení nálada, keď prídete domov z práce…a tam vás čaká neporiadok. Neumytý riad, rozhádzané hračky, oblečenie pohádzané kade-tade. Vedci dokázali, že neporiadok a špina naozaj negatívne vplývajú na našu psychiku. Spôsobujú nám úzkosť a vyvolávajú v nás bezmocnosť.
A to všetko platí aj pre kanceláriu, v ktorej sa nám na stole kopia tlačivá, dokumenty a papiere.
Rovnako je to v prípade auta, ktoré nemáte čas povysávať, všade samé omrvinky po deťoch a pod sedadlami papieriky, či obaly z jedla.

„Neporiadok doma alebo v práci spôsobuje pocity úzkosti, bezmocnosti a ochromuje nás. Len zriedkavo ho však identifikujeme ako významný zdroj stresu v našom živote,“ napísala psychologička Sherrie Bourg Carter v článku Psychology Today.
Ženy pritom znášajú neporiadok horšie ako muži. Zvyšuje sa množstvo stresového hormónu kortizol v ich tele a môže to negatívne vplývať aj na vzťahy. Oberá ich to o pokoj, nie sú šťastné a upadajú neraz do depresie.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.