Umenie upratovať. Krok za krokom | 3.diel

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď si dokážete upratať okolo seba, prečistíte aj svoju myseľ a srdce. Je to jednoduché a pritom také účinné. Výborne to popisuje filozofia danšari – umenie upratovať.
A prvé, čo treba urobiť, aby ste si upratali v hlave, je prehodnotiť svoj vzťah s vecami v danom momente, teda „teraz“. Sústreďte sa na jedno miesto a začnite upratovať. Vyhadzovať a premiestňovať.
A tiež si povedzte, koľko času ste dnes ochotní venovať danšari.
Pol dňa? Hodinu? Pätnásť minút?

 

Ako sa naučiť umenie upratovať?

Venovať sa danšari je jednoduché a efektívne, ak si z času, ktorý máte, odvodíte miesto, na ktoré sa chcete sústrediť. Inými slovami, stačí aj jedna polička.
Ale môžete začať aj od peňaženky plnej pokladničných blokov. Určite vychádzate z predsudku, že izba sa nedá upratať, ak na to nemáte čas.

V umení upratovať je to však naopak. Môžete si zvoliť miesto podľa času, ktorý máte. Aj keď ste zaneprázdnení, dá sa začať už dnes. Pointou však je, že si musíte vybrať miesto, ktorého upratovanie dokážete za stanovený čas dokončiť. Ak to uprostred skončíte a poviete si, že to dokončíte na budúci týždeň, tak to už nedokončíte. Neuzavriete kapitolu a bude vás to mátať, trápiť, budete si to vnútorne vyčítať.
Keď sa vám podarí poriadne upratať jedno miesto, vaša motivácia sa prirodzene zvýši.

poriadok na stole

 

Upracte pre svoje šťastie, zdravie i bezpečie

Začnite miestami, ktoré sú základom prežitia. Ide teda o miesta, kde jete, spíte a vylučujete, ako sú kuchyňa, spálňa, toaleta, kúpeľňa a podobne.
Ak chcete niečo robiť so šťastím v domácnosti, začnite chodbou.
Ak chcete robiť niečo s vlastným šťastím, tak spálňou.

danšari umenie upratovaťZmenu zmýšľania si najviac uvedomíte pri miestach, ktoré súvisia s hĺbkou vašej psychiky. Sú to miesta, ktoré vyzerajú, že by ste ich hneď upratali, keby ste sa do toho pustili, ale z nejakého dôvodu ste sa im už dlho vyhýbate. Miesta, o ktorých iní nevedia, ale vás potajomky dráždia, napríklad zásuvka, ktorú ste už dlhé roky neotvorili. Odkladáte to so slovami: „Ale veď ostatní to nevidia.“
Keďže ich neotvárate, sú to priestory, ktoré si bežne ani veľmi neuvedomujete. No pretože vás dráždia a ich upratanie odkladáte na neskôr, stále vám vysávajú energiu.

„Ak premýšľate nad tým, že sa chcete trochu zmeniť, stať sa energickejšími a tieto miesta upracete ako prvé, všimnete si, že sa cítite trochu inak ako zvyčajne. Lepšie. Akoby ste otvorili ventil, cez ktorý utečú všetky výčitky svedomia. Je to pocit, akoby sa vaša izba zrazu rozsvietila po tom, čo ste vymenili zabudnutú vypálenú žiarivku,“ popisuje poradkyňa upratovania Hideko Jamašitová, autorka výbornej knihy Danšari – umenie upratovať.

 

Čo ak neviem systematicky upratovať?

Ľudia, ktorým nejde triedenie a uskladňovanie vecí, nebudú dobrí ani v triedení svojich vlastných myšlienok. A preto budú azda v menšom strese, ak začnú miestami, kde netreba triediť. Napríklad chladničkou, v ktorej je od vrchu po spodok iba jedlo, alebo skrinkou na topánky, kde nenájdete nič iné, len obuv.

Napriek tomu, je veľa ľudí, ktorí majú na mieste, kde očakávame iba jedlo alebo len topánky, aj mnoho iných vecí. Vezmime si napríklad miesto, kde si jednoducho kladieme otázky, v ktorých sme podmetom my: „Budem/Nebudem to jesť?“
A práve preto je toto miesto dokonalé na precvičovanie triedenia harabúrd. Keď v chladničke ponecháte iba jedlo, ktoré vyzerá chutne, bude vám jasné, čo by ste mali vyhodiť.
Proces danšari napreduje takto: vyhodiť, rozdeliť, uskladniť, pričom prvý krok – vyhodiť – treba robiť dôkladne.

danšari umenie upratovaťPrečítajte si tiež
1.diel: Danšari – umenie upratovať. Ako vyhodiť zbytočné veci?
2.diel: Ako nás neporiadok oberá o zdravie a spôsobuje choroby?

 

Ako vybrať to, čo treba vyhodiť?

Ak ste sa už rozhodli, odkiaľ budete vyhadzovať, tak sa tentoraz skúste zamyslieť nad tým, čo začnete vyhadzovať. Väčšinou sú to veci, ktoré vám prídu na um ako prvé. No môžete začať aj od vecí, ktoré nechcete vyhodiť, či takých, ktoré vás frustrujú.
Vecí, ako napríklad kniha, ktorú ste dostali od bývalého priateľa/priateľky. Či už si ich necháte, predáte, alebo vyhodíte, vedzte, že vyberanie zbytočností spomedzi vecí trvá dlho.

Ide aj o oblečenie či riad. Ak cítite, že vám na niečom záleží, odložte vyhadzovanie na neskôr. Určite máte niekde miesto, ktoré je plné smetí od vrchu po spodok. Začnite od neho. V tom prípade nebudete potrebovať veci triediť. Nech je vaše prvé ukazovadlo čo najjednoduchšie. Najskôr zvážte, či dané veci potrebujete, alebo nepotrebujete. Keď už toto ukazovadlo zvládnete a pozriete sa na miesto, ktoré ste upratali o deň skôr, budete všetko vidieť novými očami…


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.