Danšari – umenie upratovať. Ako vyhodiť zbytočné veci? | 1.diel

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Radi sa obklopujeme vecami a drobnosťami. Odkladáme si darčeky od iných, hoci sa nám veľmi nehodia a vlastne ich ani nevyužívame. Každý týždeň, mesiac a rok nám pribudnú do bytu alebo domu zbytočnosti, ktoré sme ako zbytočnosti prestali vnímať. Viaže sa k nim spomienka, emócia ap. Stále sú to však zbytočnosti, ktoré nás zaťažujú, musíme sa o ne starať, utierať prach a zaberajú miesto.
Existujú tri typy ľudí, ktorí neradi vyhadzujú veci – ku ktorému patríte. Viac sa dočítate v našej prvej časti seriálu Danšari – umenie upratovať.
A ako teda vyhodiť zbytočné veci? Pre mnohých je to priam nesplniteľná úloha. Vedia presvedčiť sami seba, že to vlastne nie sú zbytočné veci a určite ich ešte budú potrebovať.

Danšari – umenie upratovať však hovorí, že ak máte izbu plnú harabúrd, je to, akoby ste sa topili v mori.
Preto musíte začať upratovať a zbavovať sa nepotrebných vecí čo najskôr. Určite to pôjde spočiatku ťažko, ale stačí ísť po krôčikoch. Upracte si zásuvku, skrinku, potom stôl. Už tieto malé zmeny vedia zbaviť ťarchy, stresu a napätia, ktoré podvedome cítime zavalení množstvom nepotrebných vecí.

Čo je danšari?
Je to technika, prostredníctvom ktorej spoznáte sami seba. Odstránite chaos vo svojom srdci. Je to metóda, ktorou upracete haraburdy vo svojom dome i v srdci a zlepšíte svoj život. Aby ste to dokázali, musíte:
DAN – zbaviť sa vecí, ktoré nepotrebujete.
ŠA – vyhodiť nahromadené zbytočnosti v byte. Dodržiavaním týchto dvoch pravidiel sa dostanete do stavu:
RI – prestanete lipnúť na veciach a dostanete svoje ja do priestoru, v ktorom bude slobodné.

umenie upratovať domácnosť

 

Danšari a umenie upratovať

danšari umenie upratovať„Za osem rokov, čo vediem kurz umenia upratovať, som sa stretla s mnohými ľuďmi, ktorí nechcú alebo nie sú schopní vyhadzovať zbytočnosti,“ vysvetľuje upratovacia poradkyňa Hideko Jamašitová, autorka úspešnej knihy Danšari – umenie upratovať. „Postupne som zistila, že existujú tri typy ľudí, ktorí radi haraburdy zhromažďujú. Samozrejme, nie každý sa nájde v jednej z týchto kategórií. Niektorí ľudia sú totiž zmiešané typy. No môžete získať ako-tak objektívny obraz o tom, aké máte tendencie.“
Takže tu sú tri typy ľudí, ktorí nevedia vyhadzovať – zamyslite sa, ku ktorému máte najbližšie a následne viete efektívnejšie pristúpiť k samotnému upratovaniu.

 

1.Typ utekajúci pred realitou

Typ človeka, ktorý je príliš zaneprázdnený na to, aby upratoval. Je to zapríčinené aj nedostatkom času stráveného doma. Je nespokojný so svojou domácnosťou.
Pravdou je, že väčšinou sa tvári zaneprázdnene, len aby nemusel byť doma. Alebo nechce byť doma, lebo je tam neporiadok. Vzniká začarovaný kruh.

 

2.Typ lipnúci na minulosti

Typ človeka odkladajúci si veci, ktoré nepoužíva, akoby to boli historické artefakty. Albumy aj trofeje, všetko starostlivo uschováva. Veľakrát sa v tom skrýva túžba po minulých šťastných časoch. Podobá sa prvému typu v odvracaní sa od reality.

 

3.Typ obávajúci sa budúcnosti

Typ človeka, ktorý investuje do budúcnosti napriek tomu, že nevie, čo bude. Poznávacím znamením sú nadmerné zásoby každodenných potrieb, ako sú napríklad hygienické vreckovky. Ak ich nemá, je zle. Ak sa mu minú, svoju pozornosť sústredí iba na neistotu. Spomedzi týchto troch typov je to najbežnejší typ.

poupratovať rýchlo a jednoduchoPrečítajte si tiež
Poupratovať rýchlo a jednoducho. Ako na to?

 

Skúste sa teda začať zbavovať zbytočných vecí a harabúrd.
Podľa danšari veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame.
Uvedomujme si kvalitu a množstvo vecí a odmietajme tie, ktoré už nevyužijeme alebo nepotrebujeme. Neskladujme a neuchovávajme bezcieľne veci, ktoré sme kedysi síce používali, ale už ich nepotrebujeme, no myslíme si, že ich niekedy ešte použijeme.
Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť – pokojne ich darujte tým, čo ich využijú. Jednoduchý príklad – máte plno starých kníh, ktoré ste už roky neotvorili. Prečo ich nedarovať antikvariátu, miestnej knižnici alebo ich postupne vkladajte do knižných búdok, ktoré máte v okolí.

Kto je Hideko Jamašitová?
Upratovacia poradkyňa Hideko Jamašitová sa počas štúdia na univerzite stretla s filozofiou oslobodenia od túžby po hmotných veciach (dangjó, šagjó, rigjó). Tú neskôr aplikovala do metódy sebapoznávania, ktorú do svojho života dokáže ktokoľvek vniesť upratovaním vecí.
Tak vzniklo nové umenie upratovať danšari, o ktorom napísala aj užitočnú knihu plnú rád a tipov Danšari – umenie upratovať.
Od roku 2000 organizuje ako upratovacia poradkyňa kurzy po celej krajine. Prax pozostávajúca z upratovania, uskladňovania, odkladania a čistenia zmení vaše zmýšľanie.

danšari umenie upratovaťAk vás zaujala táto téma, prečítajte si tiež
2.diel: Ako nás neporiadok oberá o zdravie a spôsobuje choroby
3.diel: Umenie upratovať. Krok za krokom

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.