Tetovanie a zdravotné riziká. Čo vám naozaj hrozí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tetovanie je dnes fenoménom a má ho čoraz viac mladých ľudí. V Európe je to každý deviaty obyvateľ, v USA dokonca 20% ľudí. Niektorí majú jednoduché a jednofarebné symboly, či slová. Iní zložitejšie obrazce vo farbe. Viacero tetovaní na rukách, nohách, na krku, chrbte či hrudi. Stále sa však objavujú pochybnosti, či je tetovanie naozaj neškodné alebo nesie so sebou zdravotné riziká.
Vedeli ste napríklad, že mnohé pigmenty v tetovacích farbách sú priemyselné farbivá, ktoré sa využívajú v tlačiarenských toneroch alebo automobilovom priemysle? Alebo že tetovacie farby môžu obsahovať potenciálne rakovinotvorné zložky?

Prirodzene, nemyslíme len na tetovací salón, ktorý môže byť zdrojom určitých rizík. Je asi samozrejmé, že budete pri výbere salónu mimoriadne obozretní a zistíte si o ňom čo najviac. Konkrétne skúsenosti, ohlasy, najlepšie priamo od ľudí, ktorí ho využili.
Práca so sterilnými a jednorazovými ihlami je základom, o ktorom netreba ani diskutovať. No vždy si zisťujte čo najviac referencií od predchádzajúcich zákazníkov, ideálne aj po dlhšom období od tetovania.

 

Rizikové farby?

Problémom však môže byť chemické zloženie farieb, ktorými vám tetujú do pokožky. To zloženie sa totiž nekontroluje a vy by ste sa naň mali teda pýtať.
Európska komisia urobila pred časom prieskum trhu a zistila, že v tetovacích atramentoch sa nebezpečné chemikálie naozaj často objavujú. Ide o nikel, kobalt, chróm, bárium, olovo, mangán alebo oxid titaničitý. To vysvetľuje pravdepodobne aj niektoré alergické reakcie, ktoré majú ľudia po tetovaní.
Iný prieskum urobili v Austrálii a tam dokonca našli potenciálne karcinogénne prímesi až v 1/5 farieb! Čiže 20% farieb má možné rakovinotvorné zložky.
U nás upozorňuje na konkrétne nebezpečné tetovacie značky Úrad verejného zdravotníctva SR.

tetovanie

 

Tetovanie a zdravotné riziká

Možnými zdravotnými rizikami po tetovaní sa už zaoberali vedci v mnohých krajinách. Viackrát a z rôznych uhlov.
Napadlo vám, čo sa stane s farbou, ktorou sa obrázok aplikuje na vašu pokožku? Zostáva na pokožke? Pod pokožkou? Alebo…?

Francúzski a nemeckí vedci si na to posvietili, aby zistili, či farby (a najmä tie škodlivé, ktoré sa na trhu jednoducho vyskytujú) zostávajú len pod kožou alebo začnú cestovať po tele. Skúmali štyroch mŕtvych, ktorí boli potetovaní a poskytli svoje telá na medicínske účely. Uložili ich telá do synchrotronového urýchľovača častíc v Grenobli.
A výsledok?
Nanočastice niektorých farieb skutočne putujú po tele a usádzajú sa v lymfatických uzlinách, ktoré následne zväčšujú. Práve to sú totiž miesta v našom tele, kde dochádza k zachytávaniu antigénov a cudzorodých látok. Informoval o tom časopis Scientific Reports.

Viac článkov zo sekcie ZDRAVIE.wellness silvester na slovensku

Čo teda tetovanie môže spôsobiť?

Je dokázané, že niektoré farby obsahujú škodlivé častice.
Zatiaľ nie je hodnoverne dokázané, že by tetovacie farby mohli prispievať k vzniku rakoviny alebo iných závažnejších zdravotných ochorení.
Je len na ľuďoch, či podstúpia možné riziko. Experiment totiž ukázal, že putujúce nanočastice v okolitých tkanivách spôsobujú štrukturálne zmeny. A to nie je dobré.

Už dnes však bývajú problémy s tetovaním. Nie sú síce časté, no bývajú závažné. Dlhodobejšie hromadenie farby vedie nielen k zväčšeniu uzlín, ale spôsobuje aj zápaly v tele.
Tetovanie by si mali dobre premyslieť aj ľudia s kožnými problémami, či so zníženou imunitou. S tetovaním sa neznášajú dobre rôzne lieky, napríklad imunodepresíva, lieky na liečbu rakoviny, reumatoidnej artitídy, lupusu, sklerózy multiplex, či lieky na riedenie krvi.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.