Zámok Schloss Hof. Tip na krásny rodinný výlet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zámok Schloss Hof leží v susednom Rakúsku, no z bratislavskej Devínskej Novej Vsi je vzdialený na dohodenie kameňom. Je to obľúbené návštevné miesto rodín s deťmi, ale aj záujemcov o históriu. Môžete tam ísť pešo, ale aj na bicykloch, pričom využijete Most slobody vedúci ponad rieku Morava.
Zámok ponúka nielen pohľad do histórie, ale aj množstvo inteligentných zábavných atrakcií pre deti. V areáli zámku sa nachádza hospodársky dvor so zvieratami a niekoľko krásnych barokových záhrad.
Poďte sa nami na zámok – ukážeme vám ideálne trasy pešo, autom, vlakom aj na bicykloch. Nižšie nájdete presný popis, kadiaľ vyraziť a koľko vám to potrvá. Upozorníme na veci, ktoré si tam všímať alebo vyskúšať.

 

Zámok Schloss Hof

Nádherný zámok, ktorý máte pri pohľade z Devína a najmä z kopca Devínska kobyla ako na dlani.
Zámok dal v 18.storočí postaviť jeden z najbohatších mužov tej doby, princ Eugen Savojský. Pôsobivá architektúra, reprezentatívne vidiecke sídlo a nádherné terasovité záhrady.
Dnešnú podobu získal zámok Schloss Hof za panovania cisárovnej Márie Terézie, kedy sa stal najväčším vidieckym zámockým komplexom v celom Rakúsku.
V čase druhej svetovej vojny tam sídlil nemecký Wehrmacht, po vojne vojaci Červenej armády. Honosná obytná budova, umelecky tvarovaná terasovitá záhrada a idylický statok s mnohými vzácnymi druhmi zvierat tvoria spolu jeden celok, ktorý jedinečným spôsobom spája imperiálny prepych s vidieckou idylou.

Schloss Hof prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v roku 2005 a dnes je tam naozaj čo vidieť.
Po schodisku sa dostanete k prepychovým miestnostiam na 1.poschodí. Okruh sa začína v severnom trakte s bývalým obytným apartmánom princa Eugena, ktorý neskôr obýval aj cisár Jozef II. Z miestností východného traktu je nádherný výhľad na zámocký park.
Krásna je baroková kaplnka aj slávnostná sála v štýle klasicizmu. Rozhodne sa vám budú páčiť komnaty Márie Terézie v južnom trakte.

Komnata Márie Terézie

Komnata Márie Terézie.

 

Zámok aj pre deti

O 15:00 ponúka zámok prehliadku, ktorá je výkladom špeciálne prispôsobená deťom a je v slovenskom jazyku. Na záver prehliadky majú deti možnosť obliecť sa do krojov princezien a princov.

Po návšteve zámku, jeho záhrady a fontány môžete navštíviť miestny hospodársky dvor, kde chovajú poníky, biele oslíky, ovce, kozy, ťavy aj lamy. Celkovo vyše 200 zvierat. Na statku sa pestujú bylinky a v malých dielňach sa predvádzajú tradičné remeslá.
Od štvrtka do nedele sa môžete previezť na kočoch.

Schloss Hof ponúka aj zaujímavé akcie ako Veľkonočné a Vianočné trhy, Jarné a jesenné dni záhrad, Barokový sprievod zvierat, Slávenie Turíc, Veľká slávnosť koní, Dožinková slávnosť či Šarkaniáda.

Na zámku môžete absolvovať dva interaktívne okruhy, ktoré priblížia voľakedajší život na zámku a priľahlom statku. „V pokladni si vyzdvihnite kartičky a vašou úlohou je nájsť na statku jednotlivé „stanovištia“. Stanovištia reprezentujú vždy jedno povolanie, ako napríklad pekár, mastičkár, sokoliar, záhradník, poľovník a ďalšie. Všetky osoby sú symbolicky stvárnené v životnej veľkosti. Podľa popisu vo vybranom stanovišti musíte objaviť pečiatku, ktorou kartičku označíte. Za vyplnenú kartičku dostanete pamätnú mincu,“ popisuje zábavnú hru najmä pre deti Daniel Kollár a Viera Poláková v knihe Bratislava pre deti.

zvieratá na Schloss hofe

 

Ako sa dostať k zámku?

Stačí si vybrať dopravný prostriedok. My sme vyskúšali na bicykloch a na jar a v lete je to úžasný výlet. Aj pre rodiny s deťmi. Nižšie presne popisujeme, ako sa tam dostať.
Ak chcete ísť autom, východiskový bod si vezmime napríklad historické centrum Bratislavy. Autom sa vydajte cez Dunaj smerom na hraničný prechod Petržalka/Berg a potom k mestu Hainburg an der Donau. Za ním odbočíte na kruhovom objazde na most Donaubrücke a pokračujete po štátnej ceste B49 smerom na Engelhartstetten. Pri zámku Niederweiden odbočíte doprava a po niekoľkých minútach prídete k zámku Schloss Hof. Cesta potrvá cca 30 minút.
Vlakom: z vlaku vystúpte na stanici Marchegg, odkiaľ premáva zadarmo kyvadlová doprava k zámku Schloss Hof a zámku Niederweiden.
Dá sa tam dostať aj pešo, resp. kombinovane. Nasadnite na autobus (linka č. 21 a 28) a vystúpte v  Devínskej Novej Vsi na zastávke Novoveská. Odtiaľ prejdite pešo alebo na bicykli popri budove radnice k Mostu slobody. Od autobusovej zastávky do zámku vám to bude trvať cca 40 minút pešo a cca 10 minút na bicykli.
K zámku Schloss Hof sa môžete vybrať aj z Devína, kde zaparkujete auto a na bicykloch pokračujete popri rieke Morava až k Mostu slobody.

 

K Schloss Hofu na bicykli

k schloss hofu na bicykliPodľa tímu z vydavateľstva Dajama, ktoré publikuje skvelé cestovateľské a turistické knihy je najlepšie vyraziť pri prístave pre osobné lode v mestskej časti Devín. Na hrádzi sa napojíte na červeno značkovanú cyklotrasu EuroVelo 13 a prejdete okolo prístavu pre osobné lode. Po pravej strane miniete hrad Devín, po ľavej sútok Moravy a Dunaja a popri pamätníku Brána slobody vojdete do lesa.
Popri rieke Morave s výhľadmi na rakúsky breh prejdete k ceste pre autá, kde po chvíli starý asfalt cyklistického chodníka vystrieda pohodlný nový povrch. Pri rázcestníku Devínska Nová Ves, Na hriadkach, pokračujete priamo, prejdete okolo miestnych záhradiek a po chvíli uvidíte pred sebou Most slobody. Pod mostom sa nachádza detské ihrisko a starý bunker z obdobia druhej svetovej vojny.

Pri rázcestníku a veľkej tabuli s informáciami o zámku Schloss Hof vyjdete na most, z ktorého sa vám ponúkajú pekné výhľady na rieku Moravu a Malé Karpaty. Za mostom vás naviguje už samotný pohľad na zámok, ktorý je z týchto miest dobre viditeľný.
Do areálu zámku vojdete Moravskou bránou, ktorá je otvorená iba cez víkendy a sviatky. V pokladni si kúpte lístky a zaparkujte bicykle (na nádvorí zámku je zákaz bicyklovania). Pokračujte pešo k samotnému zámku, pri ktorom si možno oddýchnuť na ležadlách v zeleni trávnika. Na prízemí zámku sa nachádza odkladací priestor pre kočíky a skrinky na odloženie vecí, ako aj toalety.

Pozrite si aj ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Schloss Hof – užitočné informácie

Vstupné na zámok Schloss Hof:
dospelí: 13 €
deti 6-18 rokov: 8 €
rodinná vstupenka (2 dospelí, max. 3 deti): 34 €
deti do 6 rokov: zdarma.
Cena zahŕňa individuálnu návštevu zámku, statku a barokových záhrad.

Otváracia doba

  • v zimnej sezónne (30.11.-14.3.2018) denne: 10:00-16:00h (okrem 24.12.2018)
  • v letnej sezóne (15.3.-29.11.2018) denne: 10:00- 18:00h
  • Moravská brána (brána bližšie k cyklomostu od 15.3. do 18.11.2018) cez víkendy a sviatky: 10:00-17:30h.

Všetky podstatné informácie a aktuálne akcie nájdete na slovenskej verzii stránky zámku Schloss Hof.

Zdroj foto: Schlosshof.at, Dajama


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.