Pri športe sme to zažili asi všetci. Tú nepríjemnú, mučivú bolesť pod rebrami, keď napríklad bežíme….a najradšej by sme zastavili, ale snažíme sa to prekonať. Je to v poriadku? Prečo vzniká pichanie v boku, čo sa vtedy deje v tele. A najmä – čo treba urobiť, ak si zrazu uvedomíte: „pichá ma v boku“?
Mimochodom, vedci ho nazývajú ETAP, skratka zo spojenia exercise-related transient abdominal pain. Aj keď už isté indície sú, stále sa nevie, čo spôsobuje túto zvláštnu bodavú bolesť.
Prečo nás pichá v boku?
K pichaniu v boku často dochádza počas skákavých aktivít, ako sú beh či jazda na koni. „Niektorých vedcov to viedlo k teórii, že pichanie v boku spôsobujú väzy pripojené k vašim vnútorným orgánom presilené opakovaným mykaním,“ tvrdí popularizátor vedy Stuart Farrimond, autor knihy Veda života, ktorá vyšla aj v slovenčine a ponúka 219 zaujímavostí z každodenného života.
Stuart pokračuje: „Podľa inej teórie, vnútorná horská dráha môže zastavovať prívod krvi do vašej bránice – tuhého svalu naspodku hrudníka, ktorý sa stlačí dole, aby sa vaše pľúca mohli pri nádychu nafúknuť – a spôsobuje jej kŕč.“
Je tiež pravdepodobnejšie, že vás začne pichať v boku, keď cvičíte hneď po jedle či vypití sladkého nápoja. Súvisí to s ďalšou teóriou, že bolesť vychádza z črevných kŕčov či nedostatku krvi v črevách.
I keď voči nemu nie sú imúnni ani špičkoví atléti, vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím ste v lepšej forme, tým je menej pravdepodobné, že budete trpieť pichaním v boku.
Ako sa vyhnúť pichaniu v boku?
Nuž, nie je ľahké sa mu vyhnúť. Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžete spraviť, aby ste ho udržali na uzde. A ak vás chytí, zvoľnite tempo a počkajte kým prejde.
- S cvičením začnite pomaly a udávajte si tempo sami. Je pravdepodobnejšie, že sa pichanie v boku objaví, keď začnete sprudka. To je pri hromadných športoch, behoch, pomerne časté – prepálite to, necháte sa strhnúť ostatnými, eufóriou, no telo na takú nárazovú záťaž nie je celkom pripravené.
- Vyhnite sa jedeniu a pitiu veľmi sladkých nápojov tesne pred cvičením. Podľa zistení odborníkov, športové nápoje sú zvyčajne v poriadku, nemali by vám uškodiť.
- Držte si vzpriamenú pozíciu, aby ste neobmedzovali svoju bránicu alebo črevá. Práve nevhodné držanie tela, pozícia pri behu spôsobuje problémy bránici alebo črevám, a tie reagujú pichaním v boku.
- Najčastejšie nás pichá v boku pri behaní. Ako radí RunForRun.sk, pred behom sa dôkladne rozcvičte a rozdýchajte. Pri samotnom behu dýchajte hlbokým „bráničným“ spôsobom. Nedýchajte len hrudnou časťou pľúc ale aj ich dolnou časťou. Aktívne vydychujte.
- Dôležité je tiež priebežne a systematicky posilňovať svalstvo trupu, najmä brušné svaly a „core“. Vyskúšajte napríklad týchto 7 cvičení proti brušnej obezite.
Prečítajte si tiež
Ako si vybrať tenisky na behanie? Ktoré sú vhodné?
Pichá ma v boku – čo mám robiť?
Pichaniu v boku sa nevyhnú ani profesionálni športovci, a pritom môžu dodržiavať všetky pravidlá. Keď už vás napríklad pri behu začne pichať v boku, zastavte a počkajte, kým pichanie prestane. Až potom pokračujte miernym tempom. Môžete tiež kráčať s hlbokým dýchaním.
Niekedy pomáha zatlačiť si rukou na bolestivé miesto a niekoľkokrát sa prudko zohnúť do predklonu s výdychom.
Ak nechcete, či nemôžete zastaviť, pokúste sa zladiť dýchanie s rytmom behu. Vypnite si v airpodoch hudbu, či audioknihu 🙂 a sústreďte sa na dýchanie: prispôsobte rytmus nádychu a výdychu s tempom behu. Tri kroky-nádych, tri kroky-výdych a toto opakujte.
Pri behu sa zatláčajte rukou bolestivé miesto dozadu, pričom tlačenie prerušíte pri nádychu.
Ak vás pichá v pravom boku, čo je častejšia situácia, vydychujte/nadychujte v okamihu, keď sa ľavá noha dotkne zeme. Pri zriedkavejšom pichaní v ľavom boku to robte opačne.
Foto: Vecteezy.com