Aká zubná pasta je pre zdravie mojich zubov najlepšia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Používame ju každý deň, mnohí aj dvakrát denne a priznajme si to – často podľahneme reklame a kúpime takú zubnú pastu, ktorú nám odporučia „odborníci“ v telke, či v časopise. Alebo vyberieme viac menej náhodne podľa obalu, či zvýraznených „pozitívnych“ slov na tube. Pritom na paste záleží, hoci jej netreba používať veľa, no denne prichádza do kontaktu s vašimi zubami, takže vyberajte s rozumom a myslite na niekoľko dôležitých pravidiel. Poradíme, aká zubná pasta je najlepšia, čo v nej hľadať, ako ju používať a či je lepšia elektrická zubná kefka ako klasická.
 

Takže aká zubná pasta?

Väčšina z nás pevne verí, že pravidelné čistenie zubov so zubnou pastou je dôležité pri prevencii vzniku zubného povlaku a zubného kazu. Zubní špecialisti nám to hovoria už celé storočie, takže niet dôvodu na pochybnosti, však? Nie celkom.

Pravdou je, že ani samotná zubná pasta ani čistenie nie sú tým, čo prvotne zabraňuje kazu – je ním zázračná zložka, fluorid, ktorý dosahuje tento cieľ tak, že preniká cez ďasná a posilňuje zubnú sklovinu.

 

Zázračný fluorid

aká zubná pasta a kefka?Hlavnou príčinou zubného kazu nie je povlak, ale to, čo jete. Dávno pred zubnými pastami a predtým, ako ľudia začali mlieť múku a robiť z nej chlieb, koláče a rezance, bol zubný kaz taký zriedkavý ako sliepka so zubmi. Dnes je strava plná karbohydrátov a cukrov, ktoré vo veľkom zásobujú vaše ústa mikróbmi a tie tvoria kyseliny poškodzujúce sklovinu.

Fluorid jednoznačne zamedzuje kazu, ale z takzvaných bieliacich zubných pást nebudú vaše zuby žiariť – môžu odstrániť žltkastý nádych, neočakávajte však chrup filmovej hviezdy. Niektoré obsahujú abrazívne zložky, ktorých účinnosť je otázna. Fľaky buď strhnú alebo utrú. Iné obsahujú chemické látky, ktoré poskytujú len dočasný bieliaci účinok.

Ako prehľadne uvádza Stuart Farrimond v úžasnej knihe Veda života, fluorid je najdôležitejšia zložka zubných pást, lebo zamedzuje vzniku zubného kazu. Obsah fluoridu sa meria v PPM (parts per million).

Ak má 0 PPM – vaša zubná pasta nemá fluorid, riskujete vznik kazu.
Ak má pasta 1000 – 1250 PPM – je to malé množstvo fluoridu, ktoré poskytuje nízku ochranu.
Ak je v paste 1450 až 1500 PPM – to je ideálne množstvo fluoridu pre dobrú ochranu

ako si udržať zdravé zubyPrečítajte si tiež
5 prírodných receptov na zdravé zuby, ich bielenie a voňavý dych.

 

Je jedno, ako silno drhnete, farbu zubov z detských čias nikdy nevrátite. Práve naopak, počas starnutia sa sklovina pomaly a neodvrátiteľne stenčuje a odhaľuje viac spodnej žltkastej vrstvy nazývanej dentín.
Niektoré zubné pasty určené pre ľudí s citlivými zubami naozaj účinkujú – dočasne upchajú mikroskopické dierky v dentíne, ktoré spôsobujú bolesť pri konzumácii zmrzliny či studených nápojov.

Vedeli ste, že zubné pasty s dostatočným množstvom fluoridu zamedzia až 25% kazov, ktoré by inak vznikli?

 

Ako používať zubnú pastu?

  • POUŽÍVAJTE ZUBNÚ PASTU S FLUORIDOM a nechajte fluorid v ústach úplne vsiaknuť tak, že po umytí zubov ústa nevypláchnete, len vypľujete zvyšky.
  • ČISTITE SI PRAVIDELNE jemnými pohybmi aj ďasná, aby ste ich nepoškodili.
  • NEPOUŽÍVAJTE ÚSTNU VODU 30 minút po čistení, lebo vypláchne zubnú pastu a zníži množstvo fluoridu.

 

 

Klamlivá reklama

Názor, že zubná pasta dokáže odstrániť povlak nepochádza od vedcov, ale od amerického obchodníka Clauda Hopkinsa, ktorý pracoval pre americkú spoločnosť Pepsodent vyrábajúcu zubné pasty začiatkom 20. storočia. Dovtedy sa zubná pasta predávala ako kozmetický výrobok, ktorý dlhšie udržiaval zuby belšie, hoci nebol príliš dobrý ani na to.

Bez akéhokoľvek vedeckého dôkazu marketingový maestro vytvoril reklamnú kampaň na pútavú ale nepresnú myšlienku, že Pepsodent dokáže odstrániť tú „vrstvu“ na zuboch, ktorá spôsobovala ich stmavnutie a choroby ďasien. Zubná pasta mala obsahovať zložku bojujúcu proti kazu nazývanú „irium“ – pôsobivo znejúci vedecký názov, ktorý je dnes len Hopkinsovou verziou penidla známeho ako laurylsulfát sodný. Aj keď odborníci ostro kritizovali kampaň ako klamlivú, získala si verejnosť a výrobok sa úspešne predával po celom svete.

Sebavedomé tvrdenia neboli opodstatnené – Pepsodent bol rovnako neúčinný v prevencii zubného kazu ako ktorýkoľvek iný konkurenčný výrobok. V skutočnosti, kým sa o niekoľko desaťročí nepridal do zubných pást fluorid, zubné pasty len pekne penili a zanechávali mätovú chuť.

aká zubná pasta

 

Je elektronická kefka lepšia?

Elektrické zubné kefky sú bežným vybavením našich kúpeľní – sú naozaj lepšie ako starý dobrý ramenný pohon alebo sú len výstrelkom pre milovníkov elektroniky?

Reklamy často deklarujú, že „väčšina zubných hygienikov odporúča elektronické zubné kefky“. Väčšinu týchto výskumov však realizujú tí, ktorých sa to týka – konkrétne samotní výrobcovia zubných kefiek –, takže by sme ich mali brať s rezervou. Nezaujatý vedecký pohľad dokazuje, že niektoré elektronické zubné kefky naozaj očistia zuby lepšie, ak sa používajú správne, i keď ich mimoriadna schopnosť odstraňovať zubný povlak nie je taká, ako výrobcovia vyhlasujú.

Prístroje s hlavicami krútiacimi sa na jednu a potom na druhú stranu (rotačné a oscilačné) sú najlepšie. Tvrdenia o „ultrasonických“ hlaviciach, ktoré vibrujú veľkou rýchlosťou, stoja na menej pevných základoch a pravdepodobne ide skôr o výmysly. Ak používate elektronickú zubnú kefku, pamätajte si, že ňou nemusíte šúchať. Krútiaca sa hlavica vykoná prácu za vás, takže štetiny treba len premiestňovať na všetky zubné povrchy, ako aj medzi ne. Pri príliš silnom tlaku na zuby hrozí riziko odštiepenia zubnej skloviny.

Zdroj: kniha Veda života. Internet
Foto: Príroda, Unsplash.com

kniha Veda života


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.