Zubná pasta – je jedno aká, alebo na tom záleží? Podľa čoho si vybrať tú správnu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vybrať si spomedzi množstva zubných pást dá niekedy poriadne zabrať. Ako laik neviete, po ktorom type či značke siahnuť a ktoré zložky si všímať. Schválne – podľa čoho ste vyberali pastu, čo máte doma? Zaujala vás reklama? Máte svoju obľúbenú značku a tú kupujete vždy? Čítali ste niekde článok, že „táto“ je najvhodnejšia a preto ste si ju kúpili?
Nie je však zubná pasta ako zubná pasta 🙂 Poradíme, podľa akých kritérií sa riadiť a čo si všímať.

 

Aká je tá správna zubná pasta?

dieťa si čistí zuby zubná pasta a kefkaTaká, ktorá neškodí a máte po jej použití príjemný pocit. Nižšie uvádzame, čo sledovať, aby vám pasta neškodila. Chuťové vlastnosti sú čisto na vás. No nezabúdajte, že pasta je len doplnkom zubnej kefky. Oveľa viac záleží na pravidelnom a správnom čistení zubov, i medzizubných priestorov.
Avšak platí, že ak máte citlivé zuby, vyberajte pasty s väčším množstvom fluoridov, ktoré pomáhajú uzatvárať citlivé kanáliky.
Pri zápaloch a krvácaní ďasien siahnite po pastách so zložkami, ktoré spevňujú ďasná, prípadne obsahujú chlórhexidín (antibakteriálna zložka).
Mávate častejšie afty? Treba sa vyhýbať pastám s penidlami SLS a SCS, ako píšeme nižšie.

 

ikona zubAko je to s fluoridmi

Zubné pasty obsahujú fluoridy, ktoré majú viacero foriem i koncentrácií. Všeobecne ide o najčastejšiu zložku zubných pást. Ak vás trápi otázka, či sú zdraviu prospešné, alebo naopak škodia, viacero odborníkov sa prikláňa k prvej možnosti.
Fluoridy totiž účinne predchádzajú vzniku zubnému kazu, zabraňujú zápalu a súčasne poskytujú ochranu zubnej sklovine, ktorú navyše aj spevňujú. Avšak ani používanie pasty so zvýšeným obsahom fluoridu nie je zárukou, že na zuboch nevznikne kaz. Dôležitejšie je správne a pravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov. Ďalšou svetlou stránkou fluoridov je ich antibakteriálna schopnosť.

Každá zubná pasta musí mať na svojom obale vyčíslené množstvo fluoridov, ktoré obsahuje.
Pri detských pastách by to nemalo byť viac ako 500 ppm.
Pokiaľ ide o pasty pre dorast a dospelých, maximum by nemalo prevýšiť 1450 ppm.

A čo fluorid sodný?

Šetrnejšou verziou fluoridových pást sú tie s prítomnosťou fluoridu sodného, ktoré sú vhodné pre ľudí so sklonmi k podráždeniu ústnej sliznice alebo ich zvyknú trápiť afty v ústach. Fluorid sodný má prírodný pôvod a taktiež poskytuje efektívnu ochranu pred zubným kazom. Jeho účinnosť je porovnateľná s pastami s obsahom aminfluoridov, čo je organická forma fluoridov. Aj pasty s aminfluoridmi sú vhodné pre ľudí s citlivými zubami.

kefka a zubná pasta

 

ikona zubBieliace pasty nedokážu vyčariť perličkový vzhľad

Ak túžite po snehobielych zuboch, budete musieť navštíviť špecialistu, pretože len odborný zásah dokáže výrazne vybieliť chrup. Úloha bieliacich zubných pást je iná, a to zlikvidovať z povrchu zubov nahromadené pigmenty napríklad z kávy, čaju, červeného vína či fajčenia. A prinavrátiť tak zubom ich prirodzenú farbu. Takže nenaleťte reklame, že bieliaca pasta urobí z vašich zubov žiarivé krištáľové perly.

Pasty s bieliacim účinkom zvyknú obsahovať abrazívne zložky. Práve tie mechanickým čistením odstraňujú farebné pigmenty zo skloviny. Platí, že čím početnejšie sú v paste zastúpené, tým vyššia je hodnota RDA, čo je bezpečnostný index abrazivity. Hodnota RDA by však nemala presiahnuť hodnotu 149. Ideálne množstvo predstavuje 50-70 RDA, čiže akýsi stred.

Skúsili ste čiernu pastu?

V súčasnosti medzi najpopulárnejšie zubné pasty s bieliacim účinkom patria tie s obsahom s aktívneho uhlia. Ide o takzvané čierne pasty. Ich nevýhodou je absentujúci, prípadne veľmi nízky obsah spomenutých fluoridov, ktoré zabraňujú kazovosti.
Pokiaľ ide o najnovšie typy bieliacich zubných pást, v ich zložení nájdeme enzýmy, častokrát sú prírodného pôvodu. Výhodou týchto pást je nízka prítomnosť RDA.

starostlivosť o zubyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o zuby. 10 chýb, ktoré robíme.

 

ikona zubPozor na sulfáty

Ak sa pozriete na zloženie najmä lacnejších zubných pást, hneď na začiatku nájdete zložku, ktorá nesie názov Sodium Lauryl Sulphate (v skratke SLS). Táto zložka je okrem zubných pást bežne prítomná aj v šampónoch, sprchových géloch či produktoch určených na umývanie riadu a podpisuje sa pod vysušenú či podráždenú pokožku.

Jej úlohou je vytvoriť penu a v prípade pást dodáva pocit falošnej čistoty. Ide o pocit, keď si jazykom prejdete po zuboch a máte dojem, že sú hladké ako sklo. V skutočnosti však môžu byť stále zanesené nečistotami. Ak sa v paste nachádza SLS, jeho koncentrácia by nemala byť vyššia ako dve percentá. Najlepšie spravíte, ak si zaobstaráte pastu oslobodenú od SLS.

Foto: Pixabay.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.