Prírodný bojovník proti ochoreniam – čierna ríbezľa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Často ju vidíme alebo priamo pestujeme v záhrade, no zabúdame, že tento ovocný krík toho skrýva viac než len aromatickú chuť. Ak váš jedálny lístok neobsahuje primerané množstvo ovocia, tak ho obohaťte čiernou ríbezľou, ktorá má priaznivé účinky na organizmus a funkciu orgánov. Je ideálnou voľbou aj v prípade, že potrebujete doplniť vitamíny.

 

Čo obsahuje čierna ríbezľa?

Strapce čiernej ríbezle sú bohatým zdrojom vitamínu C a antioxidantom, vďaka čomu si môžeme posilniť našu imunitu. Čierna ríbezľa výrazne vyrovnáva krvný tlak a je účinná pri zamedzení ukladaniu cholesterolu. Nezabudnite tiež na liečivé vlastnosti čiernej ríbezle, ktoré posilňujú žalúdok, činnosť srdca a svalov.

 

Prečo by ste mali jesť čiernu ríbezľu?

Medzi hlavné výhody čiernej ríbezle patria jej protizápalové vlastnosti, ktoré majú široké využitie pri boji s baktériami, problémami s močovými cestami alebo inými škodlivými vplyvmi. Je účinná pri infekčných ochoreniach, ako je napríklad lymská borelióza.
Čierna ríbezľa je účinnou bylinkovou kúrou v jednoduchšom štádiu lýmskej boreliózy, ktorá sa často prenáša kliešťami. Lymská borelióza vás môže postihnúť aj pri uštipnutí hmyzu, ako sú komáre alebo muchy.

zdravá čierna ríbezľa

 

Kedy je možné pestovať čierne ríbezle?

Hlavná sezóna čiernej ríbezle trvá počas leta, od júna až do augusta. Z plodov môžete pripraviť džem, letné nápoje alebo ich použiť do dezertov. Použiť nemusíte len plody, ale aj listy, z ktorých je možné pripraviť nálev. Plody čiernej ríbezle môžete zamraziť alebo naopak usušiť, vďaka čomu si ich budete môcť užívať celý rok.

Ako postupovať pri starostlivosti?

Ríbezle si vyžadujú každú jar prerezať, aby ste zvýšili ich úrodnosť. Nezabudnite ich dostatočne zalievať a pred prípadnými škodcami chráňte plody špeciálnymi textilnými sieťami.

kvalitné domáce sirupyPrečítajte si tiež
Ako sa robia kvalitné domáce sirupy?

 

Kde je vhodné miesto na sadenie ríbezlí?

Ker čiernej ríbelze je ideálne vsádzať na jeseň alebo jar. Ideálne je nájsť miesto, kde je výživná vzdušná pôda, ktorá dokáže zadržiavať vlhkosť. Čierna ríbezľa nie je nijako výberavá na pôdu, no vyhnite sa pôde so slabým odvodnením. Najlepšou voľbou je pôda, ktorá je bohatá na organické látky, ktorá dokáže živiť rastliny. Dôležité je, aby bolo miesto dostatočne slnečné, vhodná je aj vápenatá pôda. Medzi kríkmi by mala byť medzera aspoň okolo 3 metrov.

Čierna ríbezľa je unikátnym spôsobom, ako si môžete doplniť vitamíny, spestriť stravu a ešte k tomu využiť jej blahodárne účinky na zdravie. Vďaka silnej chuti sú čierne ríbezle vhodné pre sirupy, džemy a iné potravinové výrobky.  Ak vás opakovane postihujú infekčné ochorenia, ako je lymská borelióza, tak sa môžete spoľahnúť na jej liečivé vlastnosti.

— PR článok —
Foto: Nataly Studio/ Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.