Staráte sa o svoje zuby dostatočne? A ste si istý, že aj správne? Ruku na srdce – najmä dámy neváhajú stráviť mesačne aj hodiny na kozmetike, alebo manikúre/pedikúre, či u kaderníka… ale na poctivú starostlivosť o zuby akosi zabúdame. Umyť si ich dvakrát denne, ráno a večer, je len základné minimum.
Pri výbere zubnej pasty sa riadime skôr reklamou alebo pekným obalom. Nepoužívame medzizubné kefky. Nad tým, že nám občas krváca ďasno mávneme len rukou… Pritom len veľmi málo ľudí netrápia zubné kazy, nekrvácajú im ďasná, majú zuby v správnom postavení a nepoškodzujú si ich. Len málokto si uvedomuje zápach zo svojich vlastných úst.
Pozrime sa na 10 najčastejších chýb pri starostlivosti o zuby, ktoré robíme takmer všetci.
Starostlivosť o zuby
Tento zoznam chýb nie je subjektívny, alebo domnienka – ide o sledovanie a skúsenosti lekárov, ktorý sa starajú o zubnú hygienu a zuby ako také.
1.Čistenie zubov
Väčšina ľudí si nečistí zuby dostatočne dlho a starostlivo. Skúste si niekedy nastaviť 3 minúty na mobile a čistite si zuby – bude sa vám to zdať dlhšie, ako to robíte zvyčajne. Myslíme si totiž, že si ich čistíme tri, aj viac minút. A pritom je to sotva minútka, možno dve. Testy ukázali, že v priemere si zuby čistíme iba 43 sekúnd!
2.Starostlivé čistenie
To je druhá najčastejšie chyba – s kefkou prečistíme prednú časť, potom plôšky, vľavo-vpravo, hore-dolu…a hotovo. Pritom zuby treba čistiť stanoveným spôsobom, ktorý vám najlepšie predvedie zubná hygienička. Aj zuby zvnútra, aj horšie dostupné zuby, na ktoré zabúdame. Ak si čistíte zuby zlou technikou, aj najdrahšia zubná kefka je vám nanič.
Pozrite si, ako si správne čistiť zuby:
3. Medzizubné kefky
Tie používa len málokto, prípadne ak ich aj máme doma, siahneme po nich párkrát za týždeň. Pritom v medzizubných priestoroch sa nám usádza množstvo nečistôt, ktoré nám následne robia problémy. Pravdou je, že často ani nevieme, ako si tie medzierky správne očistiť, aby sme sa zbavili drobných zvyškov jedla a zubného povlaku, ktorý v konečnom dôsledku spôsobuje vznik zubných kazov a paradontózy.
Okrem medzizubných kefiek používajte aj zubné nite, ktoré sa dostanú tam, kam klasická zubná kefka nie.
4. Čistenie jazyka
Až 90% ľudí zabúda pri čistení zubov na očistenie jazyka. Ide pritom o miesto výskytu obrovského množstva baktérií, ktoré prispievajú ku vzniku nepríjemného zápachu z úst. Mnohé zubné kefky majú z druhej strany škrabku práve na očistenie jazyka. Viacerí výrobcovia produktov ústnej hygieny však ponúkajú aj škrabky špeciálne na jazyk, ktoré sú mimoriadne účinné v boji proti zápachu z úst.
5. Ako často meniť zubnú kefku?
V prvom rade treba povedať, že ju nemeníme tak často ako treba. Z najnovších sčítaní zubných kefiek vyšlo číslo: 1,8 kefky na osobu a rok. Pritom odborníci odporúčajú meniť kefku každé tri mesiace, alebo aspoň každý polrok a bezpodmienečne vždy po tom, čo prekonáte nejakú infekčnú chorobu. Premnožené množstvo baktérií v ústnej dutine sa uchytáva aj ja kefke, ktorú v čase choroby používate. Takže po vyliečení si dobrovoľne opäť zanášate do organizmu škodlivé baktérie.
6. Správna zubná kefka
Často zostávame pri tvrdších kefkách, pretože máme pocit, že si tak lepšie vyčistíme zuby. To je však omyl. Nechce sa nám prejsť na mäkšie kefky, pretože to znamená dlhšie a starostlivejšie čistenie, ale zároveň aj poctivejšie a efektívnejšie. Vďaka jemnému povrchu kefky budete mať istotu, že sa vám zuby a ďasná nepoškriabu.
Aká zubná kefka je teda správna? Taká, ktorá sa používa 🙂 Všeobecne však možno odporučiť kefku s rovnako dlhými mäkkými vláknami v jednom smere.
7. Správna zubná pasta
Dôležitý je aj správny výber zubnej pasty. Ak máte citlivé zuby, vyberte si zubnú pastu, ktorá obsahuje zložky posilňujúce zubnú sklovinu ako fluorid, vápnik ai. Ak trpíte parodontitídou zamerajte sa na pasty, ktoré znižujú krvácanie a zápaly ďasien. Bieliace zubné pasty radšej nekupujte – ich bieliaci účinok býva najčastejšie len šikovný marketingový ťah.
8. Jedlo pred a po vyčistení zubov
Áno, podľa prieskumov si mnohí ešte doprajú nejaký ten kúsok jedla, či sladený nápoj večer po očistení zubov. „Veď si vypláchnem zuby, ten kúsok ma nezabije,“ obhajujeme sa.
Tiež je dobré vedieť, že zuby si netreba umývať hneď po jedle. Tento problém sa vyskytuje najmä ráno, kedy nemáme veľa času, zhltneme raňajky, umyjeme zuby a bežíme do práce.
Medzi konzumáciou potravín a umývaním zubov by však malo ubehnúť ideálne aspoň 20 až 30 minút.
Čistenie zubov kefkou ihneď po jedení môže mať negatívny vplyv na sklovinu. Rizikové sú pritom najmä potraviny či nápoje, ktoré obsahujú veľa kyselín.
9. Bielenie zubov
Snažíme sa sami vybieliť zuby, aby sa nám blýskali, aby žiarili. A často to robíme nesprávnymi prípravkami alebo zlou technikou. Radšej navštívte stomatológa, ktorý vám opraví zubné kazy. Potom choďte k zubnej hygieničke, ktorá vám zuby profesionálne vybieli.
Prečítajte si tiež
Ktoré potraviny ničia naše zuby najviac?
10. Ústna voda
Niektorí ľudia používajú dlhodobo ústnu vodu v domnienke, že si tak pomáhajú. No nie je to správne. Ústne vody s chlórhexidínom sú určené na riešenie akútnych problémov, ako je krvácanie ďasien, ich zdurenie alebo nepríjemné a bolestivé afty.
Vo vyšších koncentráciách sa môže takýto prípravok používať nanajvýš 14 dní a potom treba ísť na kontrolu k lekárovi. Pri dlhodobom používaní môže dôjsť k ovplyvneniu chuti alebo k zafarbeniu zubov pigmentom.