Aké sú výhody bidetu? Oplatí sa ho dokúpiť? Inštalácia a cena bidetov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme doma bidet alebo nie je naň priestor a len ste o ňom počuli? Vo svete je čoraz obľúbenejší a napríklad v USA po covide doslova explodoval trh s bidetmi. V Japonsku má bidet až 60 percent domácností. Pripája sa k existujúcej toalete, stojí pár desiatok eur a ak máte na to priestor, rozhodne sa vyplatí. Je šetrnejší k pokožke, pohodlný na používanie a určite aj zdravší.
Aké sú výhody bidetu, ale aj nevýhody? Aké druhy bidetov máme a pre ktorý sa rozhodnúť? Koľko stoja a ako sa vlastne bidet používa? Odpovieme.

Výhody bidetu

  • bidet výhody a nevýhody

    WC a bidet 2v1

    Bidety dokázateľne znižujú spotrebu toaletného papiera v domácnostiach približne o 80 percent. Ultramäkké rolky sa vyrábajú zo zrelých alebo starých stromov drvených pre ich dlhšie vlákna.

  • Bidet má však najmä hygienické a zdravotné výhody.
  • Bidet umožňuje dôkladnejšie a efektívnejšie čistenie po použití toalety v porovnaní s papierom. Tým sa môže znížiť riziko podráždenia, infekcií a nepríjemného zápachu.
  • Používanie bidetu môže pomôcť predchádzať rôznym infekciám a podráždeniam, ktoré môžu byť spôsobené nečistotami a baktériami. Voda bidetu je lepšia ako mydlo, ktoré likviduje prirodzene kyslé prostredie brániace šíreniu baktérií.
  • Ako sme naznačili vyššie, bidet môže prispieť k ekologickejšiemu správaniu tým, že pomáha redukovať spotrebu toaletného papiera. To môže byť nielen šetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj ekonomicky výhodné.
  • Bidet môže pomôcť zmierňovať problémy so zápchou tým, že umožňuje ľahšie a rýchlejšie vyprázdňovanie čreva. Ocenia ho najmä ľudia s hemoroidmi.
Nevýhody bidetov?
Je pravdou, že na Slovensku je bidet ojedinelý a u mnohých sa spája skôr s luxusom. Vídame ho najmä v hoteloch…a neraz ho ani nevyskúšame, prípadne ho prejdeme bez povšimnutia. Máme voči nemu predsudky.
Tiež ľudia predpokladajú, že je bidet príliš drahý, že zaberá príliš veľa miesta a je potrebná prípojka teplej vody. Priznajme si však aj nevýhodu v podobe šetrenia životného prostredia – síce ušetríte stromy na papier, no pri opláchnutí miniete cca 3 litre vody.

správne sprchovaniePrečítajte si tiež
Správne sprchovanie. Ktoré chyby robíme v sprche najčastejšie?

Ako sa používa bidet?

Samozrejme, výhody bidetu môžu byť individuálne a závisia od osobných preferencií. A tiež potrieb každého z nás. V niektorých častiach sveta je bidet bežnou súčasťou hygienických návykov, zatiaľ čo v iných krajinách môže byť menej rozšírený.

Jeho použitie je jednoduché. Prúdom vody očistíte oblasť konečníka bez akéhokoľvek drsného tlaku alebo trenia, ktoré môžu spôsobiť ďalšie zápaly a nepohodlie. Voda pôsobí na podráždenú kožu i ranky v oblasti konečníka upokojujúco a tento typ očisty je nielen príjemný, ale aj veľmi pohodlný. Následne si partie osušíte papierom.

Pri elektronickom bidete si po vykonaní potreby vyberiete na ovládači, či máte záujem o análny alebo perineálny oplach. Stlačíte tlačidlo s popisom „wash“. Zo sedátka vyjde tryska, ktorá vám opláchne genitálie a análnu oblasť. Po umytí stlačíte tlačidlo „stop“.
Následne navolíte funkciu vysušenia. Pokiaľ ju na ovládači nemáte, použijete toaletný papier.

ako sa používa bidet

Ako sa inštaluje bidet?

Ideálne je, ak máte v kúpeľni dostatok priestoru (najmä v domoch), ale dnes už vedia bidet pekne namontovať aj v klasických bytoch, ktoré nemajú toľko priestoru.

Prídavný bidet sa teda hodí do väčších kúpeľní, najmä do domov. Dobré je naň myslieť už pri plánovaní kúpeľne, prípadne pri rekonštrukcii. Závesný prídavný bidet sa pohybuje v cene okolo 200€.
Samostatné bidetové sedátko pre oblé misy zoženiete za cca 130€.
Predáva sa aj bidetový nadstavec, neelektrický samočistiaci postrekovač studenej a teplej vody, v cene okolo 40€.

WC + bidet. V malých kúpeľniach je ideálnym riešením WC s bidetom 2v1. Tento typ zariadenia funguje na princípe zabudovania bidetovej trysky priamo v toalete. Takéto spojenie toalety s bidetom vás vyjde na cca 170€ a vyššie podľa kvality, komfortu ap. Bidetová tryska je pritom nastaviteľná do všetkých smerov.

Ak si budete vyberať, zvoľte elektronický bidet. Oplach prebieha s využitím dýzy (prípadne nastaviteľného perlátora u bidetovej batérie), ktorú môžete nasmerovať požadovaným smerom. Niekedy sú dýzy dokonca dve (pre genitálie a análnu oblasť). Je výborný pre seniorov, ľudí s hendikepom, pre ženy po pôrode alebo v období menštruácie.
Všetko potrebné ovládate diaľkovým ovládaním, ktoré je súčasťou balenia. Bidetová doska je vybavená samočistiacou sprchovou dýzou a nočným svetlom.

V tomto prípade musíte zabezpečiť prívod elektrického prúdu (tzn. zásuvky vhodné do vlhkého prostredia). Výkonné dýzy ponúkajú množstvo funkcií, ktoré umožňujú nielen regulovať intenzitu a teplotu vody, ale aj prispôsobiť ich potrebám konkrétnej osoby (výška postavy, muž alebo žena).
Súčasťou sprchovacej dosky môže byť aj prúd vzduchu určený k vysušeniu intímnych partií po ich opláchnutí. Niektoré varianty ponúkajú aj reguláciu teploty prúdu vzduchu.

Ako používať bidet? Pozrite si video:

 

Foto: Vecteezy.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.