Dá sa cez online zoznamovanie nájsť skutočná láska? 3 dôležité kroky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takúto otázku si kladú mnohí nezadaní, ktorí už vyskúšali všeličo: dokážem si cez online zoznamovanie nájsť vhodného partnera? Skutočnú lásku a vzťah, ktorý vydrží?
Mnoho ľudí na celom svete sa stretlo a našlo svojich partnerov práve prostredníctvom online zoznamovacích stránok a aplikácií. Internet poskytuje príležitosť stretávať ľudí, ktorých by ste inak možno nikdy nepoznali. A môže to byť efektívny spôsob, ako nájsť niekoho, s kým máte spoločné záujmy a hodnoty.

Ako na online zoznamovanie?

Prirodzene, v prvom rade je dôležité zachovať opatrnosť a byť si vedomý možných rizík. Niektorí ľudia môžu klamať alebo prekrúcať svoje informácie. Pri osobných stretnutiach je dôležité sa stretnúť na verejných miestach a informovať blízkych o vašich plánoch.
To sú asi základné veci, ktoré už boli vyslovené veľakrát.

Základom však je, že ak sa chcete zoznámiť online, je nevyhnutné byť otvorený novým možnostiam a byť trpezlivý. Nie všetky online zoznamovacie skúsenosti budú úspešné na prvýkrát, ale mnoho ľudí našlo dlhodobý vzťah alebo manželstvo prostredníctvom online zoznamovania.

„Ľudia pristupujú k online zoznamovaniu ako k  nakupovaniu, a to je chyba: posúvajú profily hore-dolu a zboka nabok, aby našli ideálneho človeka, ako keby hľadali ideálne džínsy. Mrzí ma to, ale ideálneho človeka nenájdete,“ píše britská psychoterapeutka a autorka viacerých bestsellerov Philippa Perryová v knihe Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi. Skvelá kniha o vzťahoch, zvládaní konfliktov a hľadaní lásky.

Toto by si mali prečítať všetci, ktorých milujete

ikona zdvihnutý palec1.krok – prestaňte posudzovať

Philippa radí – odložte posudzovanie bokom. Ľudia vycítia „posudzovača“ na  kilometer. Prestaňte ľudí škatuľkovať, veď napokon váš typ nemusí byť váš typ. V dnešných časoch internetového randenia sa ťažko prijímajú záväzky, pretože máme nekonečný výber. Keď sa pre niečo rozhodneme, zároveň niečo ukončíme a  nadviazať vzťah s jedným človekom znamená odmietnuť možnosť iného výberu. Je prirodzené, že chceme mať všetko, ale mať vzťah, ktorý môže do niečoho prerásť, znamená rozlúčiť sa s  možnosťou stretnúť iných ľudí.

ikona zdvihnutý palec2.krok – neváhajte, konajte

Ľudia sa nechcú rozhodnúť zle, ale strach z pochybenia môže znamenať, že budú večne váhať. A tak len scrollujete, prezeráte si „vhodných adeptov a adeptky“, posudzujete, zvažujete, premýšľate…

Psychológ Barry Schwartz skúmal, ako veľmi naše možnosti výberu ovplyvňujú náš pocit z  prijatých rozhodnutí. Jeho výskum ukázal, že:

keď majú ľudia na výber 6 čokoládových bonbónov, rozhodnú sa rýchlo a sú so svojím výberom spokojní
keď ich majú na výber 100, väčšina ľudí si nevyberie prvý, ktorý by im mohol chutiť, ale rozmýšľajú o všetkých, a keď si konečne jeden vyberú, sú oveľa menej spokojní ako tí, čo mali na výber iba šesť.

Schwartz tiež zistil, že ľudia zvyknú patriť buď medzi zástancov maximalizmu, alebo prívržencov spokojdosti (to slovo zložené z výrazov „spokojnosť“ a „dosť“).
Maximalisti očakávajú dokonalosť.
Prívrženci spokojdosti majú prístup „to postačí“.

Čo myslíte, kto je vo všeobecnosti spokojnejší?
Áno, vyznávači spokojdosti. „Je normálne mať obavy, že za rohom čaká niečo lepšie, a preto máme problém so záväzkami. Napriek tomu nám to, čo si zvolíme, prinesie najväčšie uspokojenie, pretože práve samotný záväzok, rovnako – ak nie viac – ako jeho objekt, predstavuje dobré rozhodnutie,“ vysvetľuje Philippa Perryová vo svojej knihe.

online zoznamkaPrečítajte si tiež
Online zoznamka? Výhody a nevýhody
+ 40 otázok, ktoré nakopnú konverzáciu.

ikona zdvihnutý palec3.krok – nehľadajte hneď ideál

Ak randíte a  máte pocit, že musíte nájsť ideálneho človeka, psychoterapeutka radí, aby ste sa najprv uspokojili s  niekým zhruba ideálnym. Berte lásku ako niečo, na čom sa aktívne podieľate, nie ako niečo, čo vás pasívne zasiahne. A nevnímajte sami seba iba ako toho, kto si vyberá, ale dovoľte, aby vás niekto našiel.

Musíte si zvyknúť na neistotu. Nesnažte sa toľko, choďte na schôdzky a výlety, aby ste sa zabavili, a neberte zoznamovanie ako pracovný pohovor alebo povinnosť. Buďte otvorení, buďte sami sebou a v prvom rade si to užívajte.

Existuje množstvo online zoznamiek, dokonca aj rebríčky tých najlepších, bez úchylov ap. Medzi najlepšie hodnotené patrí napríklad Elite Date, Be2, prípadne Partner na úrovni. Dobré skóre má aj Singles50, menej už Spoznajme sa.
Niektoré zoznamky sú zdarma, no často tam ľudia hľadajú len flirt. Na platených to registrovaní myslia vážnejšie a sú ochotní zaplatiť za to, aby stretli niekoho naozaj vhodného.

funguje online zoznamovanie

Foto: LepšíDeň.sk/Tatran, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.