Ktoré potraviny ničia naše zuby najviac?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci chceme mať zdravé zuby a mnohí sa o nej aj príkladne staráme. Obmedzujeme sladké, umývame si zuby dvakrát denne, chodievame na dentálnu hygienu…a predsa sa nám urobí kaz, zápal alebo nás proste bolia. Existujú totiž potraviny, ktoré ničia naše zuby, hoci by sme to nečakali. Nielen sladké nápoje, karamelky a iné lepkavé cukríky, ale napríklad aj uhorky. No verili by ste tomu? Vysvetlenie je jednoduché – kyselina v octe, ktorý sa pri zaváraní uhoriek používa, poškodzuje zubnú sklovinu.
A tiež nám škodí jeden módny výstrelok, ale o tom nižšie.

Kým sa pustíme do výpočtu potravín, jedna zaujímavosť. Odborníci sledovali 20-tisíc ľudí a potvrdilo sa im, že už občasná konzumácia jedného sladeného nápoja denne zvyšuje riziko straty 1 až 5 zubov o neuveriteľných 44%! Oproti ľuďom, ktorí nepijú sladené nápoje vôbec.

Zdravie zubov samozrejme ovplyvňuje viacero faktorov ako sú genetické predispozície, celkové zdravie, ústna hygiena a prirodzene strava. Cukry a kyseliny dokážu v našich ústach narobiť poriadnu neplechu. Cukrami sa v ústach živia mnohé baktérie a podieľajú sa aj na vzniku zubného povlaku.
Tak sa teda pozrime si upozornenia stomatológov, ktoré potraviny ničia naše zuby najviac.

 

ikona zubSladkosti

Toto ste určite čakali a nie je čo riešiť. Mäkké sladké cukríky, lízatká, karamelky, gumové medvedíky – to všetko sa lepí na zuby a vtláča do medzizubných priestorov. Radšej si teda dajte čokoládu ako karamelku, pretože čokoláda sa roztopí.
Cukor totiž chutí baktériám, ktoré sa na zuby prichytia a vytvárajú zubný povlak. A vy ich veselo vyživujete, kŕmite ich ako domáce zvieratká. Baktérie následne premenia cukor na kyselinu a tá odvápňuje zubnú sklovinu. Napokon vzniká zubný kaz.
Takže každou sladkosťou dodávate energiu škodlivým baktériám v ústach.

 

ikona zubSladké a bublinkové nápoje

Sladené nápoje sú doslova rozbuškou pre zuby. Spomínali sme to vyššie pri štúdii expertov. Doplníme, že ak si doprajete sladený nápoj 2 až 3-krát denne, v neskoršom veku môžete prísť o viac ako 6 zubov, a to trojnásobne oproti tým, čo takéto nápoje nepijú.

Deťom škodia predovšetkým rôzne ovocné nápoje, ktorých je v obchodoch neúrekom. Krásne balené, v malých fľaštičkách, tubách, štýlových nádobkách. U tínedžerov ani netreba spomínať rôzne energy drinky. Najhoršie je, ak si z takýchto sladkých, ovocných a energetických nápojov uchlipkávate po celý deň. Sliny totiž nemajú čas neutralizovať kyseliny v ústach a tak sa prirodzene oslabuje zubná sklovina.
Zubnej sklovine nerobia dobre ani perlivé nápoje, dokonca aj bez cukru.

zuby čisté a špinavé

 

ikona zubOvocie

Hoci obsahuje veľa vitamínov a prospešných látok, ovocie tiež obsahuje cukry a nežiadúce kyseliny. Ide najmä o citrusy, ktoré kvôli kyselinám odvápňujú povrch zubnej skloviny. Najagresívnejší je podľa odborníkov grapefruit a citrón, najmenej šťava z pomaranča. Niektoré babské rady dokonca hovorili: vložte si plátok citrónu na zuby, aby sa vám rozpustil zubný kameň. Hlúposť. Zuby predsa nie sú rýchlovarná kanvica 🙂

Problémy môžu spôsobiť aj banány, či jablká, o ktorých sa kedysi vravelo – jablko večer namiesto zubnej kefky. Omyl.
Naše odporúčanie – po konzumácii ovocia si hneď nechoďte čistiť zuby, pretože hrozí riziko citlivých zubov a odhalených krčkov.

Problematické je aj sušené ovocie, ktoré obsahuje veľa cukru. Okrem toho je lepkavé, prilepí sa na sklovinu a tam dlhodobo škodí.

 

ikona zubAlkoholické nápoje

Aj vás suší po alkohole? Asi takmer každého a má to negatívny vplyv aj na zuby. Ústa sa dehydratujú a netvoria sa sliny, ktoré sú však veľmi cenné v boji proti zubnému kazu. Udržiavajú tiež väčšiu čistotu v ústnej dutine. Navyše sa tak zvyšuje riziko paradontózy, čiže zápalu ďasien.
Víno zasa obsahuje látky nazývané chromogény, ktoré zafarbujú zuby. Triesloviny majú tiež tendenciu vysušovať ústa. Horšie je biele ako červené víno, a najhoršie je šumivé víno, pretože bublinky pôsobia na sklovinu rovnako ako kyselina.
Náš tip: spolu s vínom si doprajte aj syr, ktorý je bohatý na vápnik, fosfor a bielkoviny. To všetko zasa chráni zuby pred kyselinami, takže sa celkový efekt vyrovná.

krajšie a zdravé zubyPrečítajte si tiež
Prírodné prostriedky na krajšie a zdravé zuby.

 

ikona zubRôzne pochutiny

Slané chipsy, arašidové chrumky, tyčinky, krekry…to všetko obsahuje rafinované sacharidy. Pri ich konzumácii vzniká v ústach kašovitá hmota, ktorá sa následne usádza na stoličkách a v medzizubných priestoroch. Určite to poznáte, keď vám medzi zubami zostali malé zrniečka z chrumiek, alebo zlepené kúsky z chipsov.
Dobrý nie je ani popcorn, pretože ostré šupky zvyknú uviaznuť pod zubami, zaseknú sa do ďasien. Tam ich narúšajú a baktérie majú sviatok.

Pozor by ste si mali dať aj na kávu a čaj. Nepoškodzujú zuby priamo, ale zafarbujú ich rovnako ako cigarety, tabak. Niektoré druhy čierneho čaju farbia zuby ešte viac ako káva.

Obmedzte aj rôzne omáčky a dipy, najmä tie kupované. Obsahujú priveľa cukru. Hustá omáčka navyše prilipne na zubnú sklovinu a pomaly ju rozkladá.

 

ikona zubŠkodlivý módny výstrelok

A čo je to za módny výstrelok, ktorý nám ničí zuby? Asi vám už mnohým napadlo, že je to piercing – či už priamo na jazyku alebo na pere. Piercingové guľôčky ničia zubnú sklovinu veľmi rýchlo, obrusujú ju a spôsobujú tak nielen zubný kaz, ale aj nebezpečné zápalové procesy v ústach. Tie môžu skončiť naozaj bolestivou a drahou výmenou celého chrupu.

Čo našim zubom prospieva?
Napríklad žuvačky, ktoré podporujú tvorbu slín a tie odplavujú nežiadúce kyseliny. Dodávajú zubom aj potrebný fosfor a vápnik.
Mliečne výrobky sú tiež dôležitým zdrojom vápniku, najmä syr, ktorý obsahuje bielkovinu zvanú kaseín. Ten spevňuje a „opravuje“ zubnú sklovinu.
Zubom robia dobre aj potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je avokádo, brokolica a listová zelenina.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.