Ako sa zbaviť zubného kameňa? A dá sa mu vôbec vyhnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zubný kameň je zdravotný problém, ktorému mnohí pacienti neprikladajú takmer žiadnu dôležitosť.  Vnímajú ho výlučne ako estetický problém, čo však nie je celkom v poriadku. Ide totiž o veľmi nepríjemnú záležitosť,  ktorá môže ľahko prerásť do nemalých problémov.
Otázkou teda je – ako sa zbaviť zubného kameňa? Prečo vzniká a dá sa mu vôbec vyhnúť? Poradíme spoločne s odborníkmi so zubnej kliniky STOMALAB, kde majú bohaté skúsenosti s dentálnou hygienou, ale aj estetickou stomatológiou, stomatochirurgiou či implantológiou.

 

zubČo je to zubný kameň a ako vzniká

Prvou a najpodstatnejšou príčinou vzniku zubného kameňa je nedostatočná alebo tiež nesprávna zubná hygiena. Zachytené kúsky potravy na okrajoch ďasien, zubov a tiež v medzizubných priestoroch sa postupom času menia na mäkký zubný povlak. Ten hustne až napokon stvrdne na kameň.

Ako je možné, že niektorým ľuďom sa tvorí zubný kameň rýchlejšie ako tým druhým. A to aj napriek tomu, že ich ústna hygiena je rovnaká?
Odpoveď je prostá. Za vznik zubného kameňa môže aj kvalita vašich slín v kombinácii so zložením potravy, ktorú konzumujete. Výsledkom je ich zmineralizovanie a následný vznik zubného kameňa najmä na dolných rezákoch  a horných stoličkách, a teda na miestach, kde ústia slinné žľazy.

Za vznik zubného kameňa v ústnej dutine môže aj genetika a tiež celkový zdravotný stav pacienta. Samotný zubný kameň síce nie je daný geneticky, ale rozloženie zubov, ako aj ich tvar, áno. Prekrývajúce sa zuby či zuby s problematickým ryhovaním sú samozrejme oveľa náchylnejšie. Problémy so zubným kameňom môžu nastať aj v prípade užívania niektorých druhov liekov.

„Nikdy nebudeš kompletne oblečený bez úsmevu.“
Martin Charnin

Stomlab - ako sa zbaviť zubného kameňa

 

zubAko spoznáte zubný kameň

Zubný kameň si všimnete na prvý pohľad, a to hneď pri úsmeve. Ide o žltkasté alebo hnedasté nánosy, ktoré sa objavia najmä na miestach, kde sa zub spája s ďasnom. Obvykle najmä na vnútornej časti zubov a v medzizubných priestoroch.

Prečo je zubný kameň nebezpečný?

Aj keď zubný kameň predstavuje pre mnohých ľudí najmä estetický problém, neradno sa s nim zahrávať. Jeho podcenenie vám totiž môže spôsobiť nemalé komplikácie, ako:

  • Krvácanie ďasien a ich zápal
  • Parodontitídu, ktorá neraz končí vypadnutím jedného alebo viacerých zubov
  • Problémy s tráviacim traktom
  • Zápach z úst 

Stomlab - ako sa zbaviť zubného kameňa


zubAko odstrániť zubný kameň

Hneď na začiatok treba pripomenúť, že zubný kameň je na zuboch pevne prichytený. To znamená, že bežnou zubnou kefkou ho doma určite neodstránite. Navyše, mohlo by to byť aj celkom nebezpečné. Škriabať si zuby zubnou škrabkou totiž nepatrí zrovna medzi úkony, ktoré by ste mali vykonávať doma na vlastnú päsť .
Preto v prípade, že ste na svojich zuboch spozorovali zubný kameň, je čas zveriť sa do rúk odborníka.

Dentálna či zubná hygiena patrí medzi bežné úkony. Ide o bezbolestný zákrok, ktorý rozhodne netreba odkladať. Absolvovať by ste ju mali aspoň 2-krát ročne, no jej interval presne určí až dentálna hygienička po stanovení diagnózy.

Kvalitné služby za prijateľné ceny nájdete aj v moderne vybavenej stomatologickej klinike Stomalab, ktorá sa nachádza na bratislavskej Kolibe. Kvalitne odvedená práca, krátke čakacie doby či bezproblémové parkovanie vás iste presvedčia o tom, že návšteva u zubára nemusí byť len bolestivá.

Ako prebieha dentálna hygiena?
Dentálny hygienik pomocou ultrazvuku detailne odstráni tie najväčšie nánosy zubného kameňa. Zvyšok dočistí mechanicky kyretami.
Na záver povrch zuba pomocou pieskovania vyhladí a špeciálnou zubnou pastou doleští, čo má za výsledok nielen zdravé, ale aj belšie zuby.

potraviny, ktoré ničia naše zubyPrečítajte si tiež
Ktoré potraviny ničia naše zuby najviac?

 

zubAko predchádzať  vzniku

Najdôležitejšia je vždy prevencia, ktorú v tomto prípade predstavuje dôkladná starostlivosť o zuby. Nemali by ste zabúdať na:

  • Pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne po dobu 2 minút
  • Používanie sonickej zubnej kefky, ktorá pracuje efektívnejšie ako bežné kefky
  • Používanie kvalitnej zubnej pasty s fluoridom
  • Zubná niť dôkladne vyčistí aj medzizubné priestory, kam sa bežná kefka nedostane
  • Zdravý životný štýl bez alkoholu a cigariet
  • Dentálna hygiena, ktorú treba absolvovať aspoň 2-krát za rok

— PR článok —
Foto:  Stomalab, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.