Banánová šupka. 11 tipov, ako ju môžete využiť v domácnosti, či pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Banán je zdravý, chutný a zasýti – to všetko už vieme. Ale vedeli ste aj to, ako rôzne sa dá využiť banánová šupka? Nielen ako spoľahlivý prostriedok na pošmyknutie pre neprajníkov, ktorým ju podhodíte pod nohy 🙂 Skôr myslíme na užitočné veci, ako sa dá banánová šupka využiť – v domácnosti, kuchyni, na zmiernenie niektorých bolestí.
Ak ste ju doteraz vyhadzovali, alebo nanajvýš dávali do kompostu, kde je naozaj výbornou zložkou – zastavte sa a začnite uvažovať inak.

Vedeli ste, že banánová šupka funguje napríklad ako prírodné antidepresívum? Umyte šupku, povarte ju vo vode asi 10 minút a potom ju rozmixujte s troškou vody. Takýto nápoj je bohatý na serotonín, ktorý dodáva dobrú náladu a pozitívne myslenie.
Tu je 11 tipov, ako banánovú šupku využiť ešte lepšie.

 

Banánová šupka a jej využitie

Banán obsahuje množstvo živín, najmä draslík – už jeden banán zabezpečí približne 14 % dennej potreby draslíka. Výsledky výskumov dokazujú, že ľudia, ktorí konzumujú jedlá s vysokým obsahom draslíka, oveľa menej trpia na vysoký krvný tlak, infarkt myokardu a mozgové príhody – píšeme o tom aj v tomto našom článku.
Banán je ideálne občerstvenie medzi hlavnými jedlami v praktickom „balení“ plné vitamínov a minerálnych látok. Ak ho dojete, šupku už nevyhadzujte a pouvažujte, ktorý z nasledujúcich spôsobov využitia by sa vám hodil.

 

ikona banán1. Na omladenie pleti

Banánová šupka zmierňuje zápal a podráždenie na pokožke. Zastaví alebo úplne potlačí tvorbu pupienkov. Ak sa vám začnú objavovať na tele vyrážky a pokožka je podráždená, vezmite si banánovú šupku a niekoľko dní si ňou masírujte kožu krúživými pohybmi. Samozrejme vnútornou stranou 🙂
Nechajte účinkovať pár minút a potom umyte. Obsiahnuté ovocné kyseliny pomáhajú odstrániť odumreté kožné bunky. Minerály, vitamíny a antioxidanty pokožku zasa vyživia a rozžiaria.

 

banánová šupka proti svrbeniuikona banán2. Na zmiernenie svrbenia

Ak vás svrbí pokožka, či už po uštipnutí nejakým hmyzom alebo po pichnutí komárom, potrite si dané miesto banánovou šupkou. Obsahuje liečivé látky, ktoré pomôžu zmierniť svrbivý pocit a tiež bolesť. Rovnako vraj môžete postupovať pri vyrážkach aj lupienke.

 

ikona banán3. Pre belšie zuby

Skúste si párkrát „vyleštiť“ zuby vnútornou časťou banánovej šupky. Potom zuby už len dočistite klasickou zubnou kefkou a pastou.
Draslík a kyselina salicilová sa spolu s kyselinou citrónovou postarajú o to, aby vaše zuby boli belšie a doslova svietili. Takto to opakujte niekoľko týždňov a určite uvidíte výsledok. Šupka vám lepšie vyčistí škvrny od kávy, červeného vína, či nikotínu.

 

ikona banán4. Na odstránenie bradavíc

Verili by ste tomu? Banánová šupka pomáha lepšie odstraňovať bradavice. Kúsok šupky si vnútornou stranou priložte na postihnuté miesto a prelepte náplasťou. Nechajte pôsobiť 15-20 minút, prípadne aj cez noc a potom dajte dolu. Takto opakujte niekoľkokrát a po týždni sa dostaví výsledok.

 

ikona banán5. Na zadretú triesku

Niekedy sa to stane – zadriete si triesku a tá nechce ísť von. Bolí to, začne sa zapaľovať okolie…vyskúšajte nabudúce banánovú šupku. Odrežte si kúsok zo šupky a pritlačte dužinou na miesto s trieskou. Prelepte náplasťou. Nechajte takto asi polhodinku. Enzýmy zo šupky pôsobia na ranku a často doslova vytiahnu triesku spod kože.
Ak máte triesku veľmi hlboko, nechajte kúsok šupky na koži aj celú noc.

 

ikona banán6. Proti bolesti hlavy

Áno, banánová šupka pomáha potláčať bolesti hlavy. Hoci doteraz to nikto nedokázal hodnoverne vysvetliť a popísať samotný mechanizmus, je to tak. Niektorí vedci tvrdia, že je to vďaka účinným látkam draslík a kyselina acetylsalicilová, ktoré sú v šupke. Takže keď vás začína bolieť hlava, zjedzte banán a priložte si šupku vnútornou stranou na čelo. Seďte/ležte v pokoji a nechajte pôsobiť asi 20 minút.banánová šupka proti bolesti hlavy

 

ikona banán7. Zmäkčí mäso

Chystáte na nedeľný obed nejaké dobré mäso? Aby bolo naozaj šťavnaté a mäkučké, dajte pod mäso na dno pekáča šupky zo zrelého banánu. Vďaka nim sa mäso nebude vysušovať a bude jemnejšie.
Nezabudnite predtým šupku dobre opláchnuť pod vodou…alebo si kúpte bio banán 🙂

 

ikona banán8. Na topánky

Ak máte doma kožené topánky, vyskúšajte ich potrieť šupkou z banánu a potom preleštite handričkou. Uvidíte, že budú zamatovejšie, lesklejšie. Tiež to funguje na strieborné predmety, kuchynské vybavenie a dokonca na nábytok ako leštidlo.

 

ikona banán9. Na odstránenie atramentu z prstov

Používajú vaše deti v škole atramentové pero? Banánová šupka im spoľahlivo odstráni fľaky a škvrny z prstov. Obsahuje totiž prírodné oleje, ktoré oslabujú naviazanosť atramentu na pokožku. Atrament potom ide lepšie odstrániť.

recept banány v cestičkuPrečítajte si tiež
Skúste recept na banány v lístkovom ceste.

 

ikona banán10. Hnojivo na izbové rastliny

Už sme spomínali, že banánová šupka je ideálny zložka do domáceho kompostu. Obsahuje totiž veľa draslíka, horčíka a ďalších minerálov, ktoré pôsobia ako hnojivo.
Šupky môžete vysušiť, potom rozdrviť a zapracovať do hliny v kvetináčoch izbových rastlín. Alebo dajte čerstvú šupku do pohára vody a nechajte jeden deň lúhovať. Potom tou vodou zalievajte rastliny.
Mimochodom, banánovou šupkou môžete vyleštiť aj listy rastlín, dodáte im lesk a zbavíte ich nečistôt prirodzenou cestou.

 

ikona banán11. Proti ovocným muškám

Aj vám doma poletujú okolo misy s ovocím mušky? Je to otravné, ťažko sa ich zbavuje a určite nechcete na ne nič striekať.
Vyskúšajte túto prírodnú pascu – zoberte pohár s uzatvárateľným viečkom. Nasekajte do pohára banánovú šupku a pridajte aj trošku samotného banánu. Stačí lyžičku zmesi. Pohár zatvorte a urobte doň dierky klincom alebo nožom. Pokojne môžete pohár zatvoriť celofánom, či alobalom a popichať ho. Takýto pohár umiestnite tam, kde sa vyskytuje najviac mušiek – sladká vôňa banánu ich bude lákať, vlezú dnu, ale už nedokážu vyletieť von.
Keď sa podarí „vyzbierať“ čo najviac alebo všetky mušky, pohár umyte, prípadne vyhoďte.banán a šupka

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.