Všetci si umývame zuby denne, niektorí aj dvakrát…a niektorí občas aj “pozabudnú” 🙂 No dobre vieme, že zdravý chrup a krásny úsmev sú výsledkom každodennej starostlivosti. A pozor – nielen o zuby, ale aj o medzizubné priestory. Že na tie až tak veľmi nemyslíte? Ani možno neviete, ako si ich správne čistiť? Alebo viete, no váhate, čo na ne použiť?
Áno, otázkou je, či je vhodnejšia a účinnejšia zubná niť alebo medzizubná kefka. A stačí vôbec jedna?
Medzizubné priestory
Klasická zubná kefka, ktorou si čistíme zuby, sa nedostane všade. Preto treba špeciálne vyčistiť aj medzizubné priestory. Tí, ktorí na ne zabúdajú, si koledujú o problémy. Medzi zubami nám totiž neostávajú iba zvyšky jedla, ktoré potom zapríčiňujú nepríjemný dych a vznik zubných kazov.
Problémom je ak zubný povlak. Ten sa zas podpisuje pod vznik zápalu ďasien. Pozrite si náš článok Starostlivosť o zuby. 10 chýb, ktoré robí väčšina z nás a ako sa im vyhnúť.
Po akom produkte teda siahnuť, aby sme predišli spomenutým nepríjemnostiam? Je účinnejšia medzizubná kefka alebo zubná niť? A čo ich kombinácia?
Poďme sa na to pozrieť.
Medzizubná kefka
V obchodoch nájdete medzizubné kefky rôznych farieb a veľkostí. Spravidla ide o malý kúsok drôtiku upevnenom na plastovej rukoväti, z ktorého vytŕčajú krátke nylonové štetinky v tvare valca.
Ktorá veľkosť je pre vás ale najoptimálnejšia? Túto otázku vám, samozrejme, najlepšie zodpovedia v zubnej ambulancii alebo na dentálnej hygiene. Ďalšou možnosťou je kúpa balíčka, ktorého obsahom je mix veľkostí. Ten rozmer, ktorý vám z nich vojde medzi medzizubné priestory bez použitia násilia, je ten správny, najoptimálnejší.
V praxi to znamená nasledovné – valec so štetinkami by mal priestor medzi zubami takmer celý vyplniť a nie úplne zaplniť, aby sa kefkou medzi zubami dalo aj pohybovať bez akéhokoľvek podráždenia. Stačí jeden pohyb dnu a von, ideálne večer pred samotným čistením zubov.
Povedané v skratke, medzizubná kefka sa dostane všade tam, kde klasická kefka nie. A jej vlákna dokážu dokonale vyplniť, čiže vyčistiť, medzizubné priestory. Tu je dobré pripomenúť, že tá najtenšia medzizubná kefka sa dostane skoro všade. Výnimkou sú len zuby, medzi ktorými sú priestory také úzke, že nimi prejde iba zubná niť.
Zubná niť
Hoci je medzizubná kefka nesmierne účinná, ku kompletnému dočisteniu zubov je predsa len potrebná aj zubná niť. Prečo? Tu sú dva hlavné dôvody.
- Prvým je, že zubná niť prenikne do tých najtesnejších medzizubných priestorov, ako sme už spomenuli vyššie.
- Ďalším je jej schopnosť vyčistenia ďasnového žliabka, čiže priestoru medzi zubom a ďasnom. Pod líniou ďasna sa totiž tiež hromadí zubný povlak, ktorý nemusí odstrániť zubná kefka.
Zubnú niť však treba používať s väčším citom než medzizubnú kefku, inak hrozí porezanie ďasna. Nie je to ale žiadna veda. Len treba dbať na pohyb, ktorým dostanete niť medzi zuby. Určite by nemal napodobňovať pílu, teda rezanie, ale mal by byť skôr jemný, vibračný.
Pokiaľ ide o materiál ako taký, lepšie spravíte, ak si zaobstaráte voskovanú zubnú niť, lebo sa ňou ľahšie dostanete do medzizubných priestorov v porovnaní s klasickým variantom.
K ukážkovo čistým medzizubným priestorom teda treba aj medzizubnú kefku, aj zubnú niť.
Foto: Freepik.com, Flickr, LepšíDeň.sk