Svet vtákov. Ich správanie, život a zaujímavosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Život vtákov sa do istej miery podobá nášmu životu. Aj medzi vtákmi je on – samec a ona – samica a majú svoje deti. Tie ich deti, majú zasa svoje deti. Tak ako my s manželkou sme vychovali naše deti, aj rodičia vtákov vychovávajú svoje potomstvo. Výchova detí u ľudí je podobná, avšak s istým rozdielom. A práve v ňom je najväčší „háčik“ a tajomstvo vtáčieho života. Každý druh má na výchovu svojich mláďat totiž iné podmienky, iné spôsoby rozmnožovania či „predsvadobných a svadobných hier“, spevu a pytačiek…

Takto nádherne sa prihovára Ivan Kňaze. Už jeho otec choval okrasné vtáky a on sám už ako 12-ročný chlapec chodieval poza humná do lesa, aby sledoval lesné vtáctvo. V roku 1964 sa stal členom Československej ornitologickej spoločnosti a dodnes zostal nadšencom všetkého, čo sa týka vtákov. Je zasväteným odborníkom a úžasne o vtáčom živote rozpráva vo svojej knihe Vtáčie územia.

„Chcem vám v nej priblížiť nielen to, na ktorom vtáčom území žije určitý vtáčí druh, ale aj jeho aktuálne pozorovanie a správanie tak, ako som ho prežil. A to precítenie prajem aj vám. Pozývam vás s touto knižkou do prírody a prajem veľa pekných zážitkov pri objavovaní a pozorovaní vtáčikov, pretože ony sú tu aj pre nás,“ odkazuje Ivan Kňaze.

kniha vtáčie územia

 

Svet vtákov je neuveriteľne pútavý

Slovensko je vďaka veľkému množstvu žijúcich operencov veľmi pestrofarebnou krajinou a ponúka veľa prírodných zákutí s najrôznejšími vtáčími druhmi.  Presne o tom je kniha Vtáčie územia.
Je rozdelená na Západné, Východné a Stredné Slovensko. V každej časti sa autor venuje jednotlivým chráneným vtáčím územiam.
Od Starej Moravy, Budkovianskych rybníkov, cez Staré Lazy, Príslopy, Stredné Piecky, až po Kamenné a Líščiu dieru.

V počiatočných výpravách za vtákmi po celej našej krajine som chcel mať jednotlivé druhy vtákov zaznamenané aj fotograficky a z etologického hľadiska zachytené aj ich správanie,“ spomína Ivan Kňaze. „Postupne, keď sa už môj archív fotografií zaplnil skoro všetkými druhmi žijúcimi na Slovensku, som sa začal viac venovať pozorovaniu ďalekohľadom a zapisovaniu zaujímavých alebo aj nevšedných spôsobov správania jednotlivých druhov.“

Poznámky si písal na kúsky papierov a potom vždy večer ich prepisoval do malého zošita. Počas zimy si nakoniec všetky poznámky prepisoval do ucelených súborov do veľkého zošita, obložil sa ornitologickými knihami a porovnával svoje postrehy s odborníkmi – profesionálnymi ornitológmi.

kniha vtáčie územia Ivan Kňaze

 

Jedinečná kniha Vtáčie územia

Takto neskôr zostavil texty o správaní každého druhu, ktorý u nás hniezdi alebo sa len určitý čas zdržuje, migruje či preletuje. Celý život sa venuje problematike hniezdenia vtákov. A na komplexnosti a pútavosti knihy to vidno.

Ako uvádza vydavateľ knihy Daniel Kollár, „fauna Slovenska je naozaj mimoriadne pestrá a odhaduje sa na niekoľko desiatok tisíc druhov živočíchov, ktoré žijú v lesoch, pri vodných tokoch a plochách, ale aj na poliach, stepiach, lúkach či pasienkoch, t. z. v otvorenej krajine, ktorej rozloha na Slovensku neustále rastie. V plnej miere to platí aj o jednotlivých vtáčích druhoch. K nim treba ešte pridať aj prostredie skál či alpínskych lúk, pretože vo vysokohorskom prostredí hniezdia viaceré dravé vtáky, ktoré sú ozdobou tohto atraktívneho prírodného prostredia.“

 

Správanie a zvyky operencov

  • Viete, ktoré vtáčiky žijú počas zimy starostlivý život vo veľkých spoločenstvách?
  • Ktorý samček nôti každý rok pre samičku nádhernú ľubozvučnú pieseň, že prekoná aj najlepších vtáčích spevákov a každý rok ju neustále vylepšuje?
  • Alebo kde hniezdia svrčiak šalviovitý či lyska čierna?

V knihe Vtáčie územia sa dozviete oveľa viac. Každá kapitola sa začína stručným popisom daného vtáčieho územia so slepou mapkou Slovenska a vyznačenou lokalitou. Potom nasledujú vtáky typické pre dané územie, ich popis, zaujímavosti a správanie.
No a prirodzene množstvo farebných fotografií – či už vtákov z detailu alebo v ich prirodzenom prostredí.

kniha vtáčie územia

Zdroj a foto: Dajama


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.