Výcvik mačky. Naučte ju sadnúť na povel, tľapnúť a iné zábavné triky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte doma mačku, určite vám pri pohľade na titulok článku napadlo – mačka nie je pes, mačka sa nedá vycvičiť. Je príliš samostatná a nezávislá. Nejde to!
Omyl. Aj keď trénovanie mačky môže znieť zvláštne a v rozpore s je povahou, ide to. Základný výcvik, ako je schopnosť sedieť, má svoje výhody a z niektorých mačiek sú naozaj ochotní žiaci. Výcvik mačky vám uľahčí kontrolu a riadenie jej správania. Možno sa vám dokonca podarí ju naučiť zopár trikov alebo ju vycvičíte na chôdzu v postroji či na vôdzke 🙂

Výcvik mačky

V prvom rade musí mať mačka meno, ideálne krátke na dve, či tri slabiky. Takto ho ľahšie rozpozná a zareaguje naň. Tréningy by mali trvať spočiatku jednu alebo dve minúty, a najlepšie v rovnakom čase. Tichá miestnosť bez rušivých elementov je základ.
Ak chcete mačku prinútiť, aby k vám dobehla, zavolajte ju menom a zároveň jej ponúknite maškrtu. Keď sa priblíži, urobte krok späť a povedzte „poď“. Ak k vám podíde, dajte jej maškrtu a pochváľte ju. Aktivitu opakujte a zakaždým zväčšujte vzdialenosť, až kým k vám mačka na váš príkaz nepribehne z inej miestnosti. Následne by na vaše zavolanie mala reagovať aj bez maškrty.

Pre jedlo urobia čokoľvek

kniha Plemená mačiekTo už dobre viete, však? 🙂 Mačky sa rady učia, ak máte pre ne jedlú a chutnú odmenu. Na rozdiel od psov nereagujú na disciplínu.
Jednoduchým zavolaním mačku nenaučíte sedieť či dobehnúť, ale chutná pochúťka – napríklad sušená kuracina alebo dehydrovaná kreveta – a veľa jemnej chvály vám veľmi pomôžu. Mačky sa najlepšie učia, keď sú hladné; ideálne tesne pred jedlom.

Počas tréningu rozdeľte maškrty na malé porcie. Príliš veľa jedla príliš skoro spôsobí, že mačka prestane cítiť hlad a stratí záujem. „Mačky sa najlepšie učia približne od štyroch mesiacov. Mladým mačiatkam chýba koncentrácia; staré mačky už nové návyky nezaujímajú. Aktívne krátkosrsté mačky, ako sú siamské mačky, sa trénujú ľahšie ako iné plemená,“ radia odborníci v knihe Plemená mačiek – kompletný sprievodca. V knihe nájdete nielen prehľad 140 plemien, ale tiež užitočné rady pre starostlivosť, zdravie a chov mačiek.

Mňaučanie na povel

Naučili ste už mačku prísť k vám, keď ju zavoláte? Vyskúšajte ju naučiť mňaukať na povel. Zoberte si maškrtu a zavolajte mačku. Maškrtu držte v ruke, kým mačka nezamňauká – aj keď sa vám bude snažiť zobrať maškrtu z ruky.
Keď zamňauká, oslovte ju menom a zároveň jej podajte maškrtu. Cvičte s maškrtou aj bez nej, aby ste správanie upevnili, až kým mačka pri zvuku svojho mena vždy nezamňauká. Následne môžete začať maškrty postupne vyraďovať.

Ak vie vaša mačka na svoje meno reagovať mňaučaním, bude pre vás ľahšie ju nájsť. Táto zručnosť jej dokonca dokáže zachrániť život, ak náhodou niekde uviazne.

výcvik mačky

Naučte mačku sadnúť

Keď sa vaša mačka naučí dobehnúť na povel, môžete ju začať učiť sedieť. Ak dokáže sedieť bez vrtenia, bude oveľa jednoduchšie ju česať alebo nechať vyšetriť veterinárom.

Položte mačku na stôl tak, aby stála na všetkých štyroch nohách. Upútajte jej pozornosť maškrtou a držte ju niekoľko centimetrov nad jej hlavou. Ak je pochúťka príliš ďaleko, bude mať tendenciu zdvihnúť sa na zadné nohy a vziať vám ju z ruky.
Pomaly presuňte pochúťku mačke po hlave a medzi uši, a keď ju bude sledovať, postupne sa posadí. Vyslovte jej meno a v momente, keď si začne sadať, povedzte „sadni“. Následne povedzte „dobrá, sadni“ a dajte jej maškrtu. Asi po desiatich tréningoch by jej malo stačiť držanie ruky nad hlavou.

Prechádzky s domácou  mačkou  

mačka tréningPrečo by ste nemohli „venčiť“ mačku podobne ako psa? Veď ľudia už venčia aj prasiatka, morčatá, králiky ap.
Ak máte domácu mačku, zaobstarajte si vôdzku – mačka potrebuje postroj, nielen obojok, z ktorého môže ľahko vykĺznuť. Mačku najprv nechajte, aby si na nosenie postroja zvykla.

Nasaďte jej ho na 20 minút každý deň v priebehu niekoľkých dní. Dajte jej maškrty, pochváľte ju a uistite sa, že na nej postroj správne sedí. Následne pripnite vôdzku, nechajte mačku chvíľu samostatne sa prechádzať po interiéri a potom si vôdzku vezmite do rúk.

Napokon sa odvážte ísť von, ideálne do pokojnejšej oblasti. Mačka vás najskôr bude viesť, bude sa obzerať a očuchávať veci okolo seba. Vôdzku neťahajte v smere, ktorým chcete ísť. Namiesto toho mačku presvedčte jemnými príkazmi a maškrtami. Počas niekoľkých týždňov sa pri prechádzkach uvoľní.

ako urobiť mačku šťastnouPrečítajte si tiež
Keď mačka lieči – viete, ako funguje felinoterapia?

Zábavné triky

V spomínanej knihe Plemená mačiek nájdete aj nejaké tie zábavné triky, ktoré môžete svojho miláčika naučiť. Mačky sú naozaj veľmi hravé a určite im to neuškodí. Čo tak naučiť ju mávať labkou alebo si tľapnúť, či aportovať mačacie hračky? Alebo ju naučte skákať cez obruč.

 

Ak chcete, aby sa vaša mačka posadila alebo poprosila, držte jej nad hlavou maškrtu. Keď vstane, dajte jej maškrtu a povedzte „dobre“.
Ak chcete, aby si s vami sediaca mačka tľapla, podržte pred ňou hračku, napríklad pierka na konci palice. Keď zdvihne labku k hračke, povedzte „dobré tľapnutie“ alebo „dobre!“ a dajte jej odmenu. Po niekoľkých lekciách použite namiesto hračky ruku.

Skúste aj váľanie sudov. Keď mačka pred vami leží, pohybujte rukou pomaly nad ňou, aby sa musela prevaľovať zo strany na stranu (aby sledovala vašu ruku). Keď sa mačka prevalí správnym smerom, dajte jej malú maškrtu. Vytrvajte, až kým sa mačka úplne nepregúli o jedno celé kolo. Vždy robte cvičenie na jednu stranu.

Maškrty postupne vyraďte, až kým nebudete používať iba jasné signály rúk a verbálne povely. Pri výučbe trikov platia rovnaké zásady ako pri základnom výcviku: jedno- až dvojminútové sedenia pred jedlom, keď je vaša mačka hladná a ochotná jedlo si zaslúžiť. Vždy majte na pamäti trpezlivosť a veľa jemnej chvály. Ak vaša mačka nemá vhodnú náladu, nenúťte ju.

 

Zdroj a foto: kniha Plemená mačiek, zoohit.sk, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.