Výplach nosa pomôže pri alergii aj nachladnutí. Poradíme, ako na to

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Množstvo ľudí trpí alergiami a ich počet sa stále zvyšuje. Po pandémii je aj naša imunita oslabená, a tak sa často objavujú respiračné ochorenia. Okrem zdravej životosprávy, ktorá výrazne podporuje našu imunitu, si môžete pri alergii alebo nachladnutí pomôcť aj správnou hygienou nosa.
Tá spočíva vo výplachu nosa pomocou kanvičky a soľného roztoku. Ako vám výplach nosa môže pomôcť pri alergii a nachladnutí? Naozaj to funguje? A ako si správne nos vyplachovať?

Výplach nosa pri alergii

Ak vás trápi sezónna či celoročná alergická nádcha a často máte pocit upchatého nosa, vašu liečbu by ste mohli doplniť o výplach nosa. Ide o odporúčaný podporný prostriedok pri liečbe alergickej nádchy, ktorý pomáha odstraňovať alergény z nosa.

Alergény ako peľ, prach a iné častice sa môžu usadiť na sliznici nosa a spôsobiť alergickú reakciu, napríklad kýchanie či vodnatý výtok z nosa. Výplachom dochádza k zmierňovaniu zápalu a zároveň k zlepšovaniu prekrvenia sliznice nosa. Tým sa prejavy alergie zjemnia.

Dôležité je, aby ste výplach nosa robili pravidelne a používali pri tom správnu techniku a vhodný typ roztoku. Zabránite tak možnému podráždeniu nosovej sliznice, ktoré by váš stav ešte zhoršilo.

konvička výplach nosa

Ako si správne vyplachovať nos?

Na výplach nosa sa používajú hypertonické soľné roztoky, morská voda či minerálne vody. Použiť však môžete aj soľný roztok, ktorý si pripravíte doma.
Stačí v litri prevarenej vody rozpustiť dve čajové lyžičky soli. Voda by mala mať teplotu 37 stupňov, aby bola blízka teplote tela. Ak si zadovážite kanvičku na výplach nosa, je k nej priložená aj odmerka na soľ, a tak nepotrebujete nič vážiť.

Postup pri výplachu nosa pomocou kanvičky:

  1. Do kanvičky dajte jednu odmerku soli a zalejte ju teplou prevarenou vodou
  2. Ústie kanvičky priložte k nosovej dierke, dýchajte ústami
  3. Pritlačte bradu čo najviac k hrudi, predkloňte sa nad umývadlo
  4. Hlavu nakloňte jemne do na stranu druhej nosovej dierky
  5. Pomaly nalievajte do nosovej dierky vodu. Tá začne pretekať nosom a vytečie von druhou dierkou.
  6. Keď pretečie polovica vody, vodu, ktorá zostala v nose, vysmrkajte a opakujte postup s druhou dierkou
  7. Po skončení výplachu sa vysmrkajte a uistite sa, že v nose ani v dutinách nezostala žiadna voda

Môžete si pozrieť krátke inštruktážne video a hneď vám to bude jasné 🙂

 

Výplachy pomôžu aj pri nachladnutí

Výplachy nosa pomocou nosovej kanvičky sú výborné aj ako prevencia a podporná liečba pri nachladnutí. Takáto hygiena nosa totiž otužuje nosnú sliznicu a tá je potom odolnejšia voči bakteriálnym aj vírusovým ochoreniam.

V prípade nachladnutia výplach uľaví od pocitu upchatého nosa. Okrem toho môžete predísť tomu, aby sa infekcia rozšírila a spôsobila napríklad zápal nosových dutín, stredného ucha či krku.
Pravidelné výplachy nosa sú vhodné nielen pri nachladnutí a alergii. Odporúčajú sa aj ľuďom pracujúcim v prašnom prostredí alebo tým, ktorí žijú v priemyselných oblastiach.

kvapky alebo sprej do nosaPrečítajte si tiež
Kvapky a sprej do nosa. Ako ich správne používať a hrozí závislosť?

Výplachy nosa – otázky a odpovede

ikona lupaSú výplachy vhodné pre každého?
Výplachy sú vhodné pre všetky vekové kategórie, pomocou kanvičky môžete vyplachovať nos aj deťom v predškolskom veku.

ikona lupaAko často si môžem vyplachovať nos?
V prípade prevencie a pri alergickej nádche stačí raz denne, ideálne hneď ráno. Pri akútnych problémoch to môže byť 2 až 4-krát denne.

ikona lupaMôžem používať na výplach nosa minerálku?
Áno, na výplach nosa sú vhodné aj niektoré minerálne vody. Kupujte ich však v lekárni, kde ich zoženiete aj v podobe koncentrátu.

výplach nosa aj pre deti

Foto: Rhinohorn.sk, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.