Aj vy používate nosové kvapky, keď dostanete nádchu a ťažko sa vám dýcha? Je to najbežnejší postup a rôzne kvapky či spreje ako Otrivin, Sanorin, Muconasal, Olynth, Nasivin patria v zimných mesiacoch v lekárňach medzi najpredávanejšie. Pravdou je, že takéto kvapky zlepšia dýchanie a vďaka nim sliznica odpuchne. Väčšina ľudí však nedokáže kvapky správne používať.
Je naozaj pravda, že sprej do nosa môže spôsobiť závislosť? Že nám môže uškodiť? Lekári tvrdia – rozhodne áno!
Ako správne používať kvapky a sprej do nosa
Poviete si – aká v tom už môže byť veda? Nakvapkám, či streknem do nosa a hotovo.
Omyl.
Bežne si ich nakvapkáme do nosa postojačky so zaklonenou hlavou, alebo sediac na stoličke. Prípadne si tak strekneme sprej, ako to robí žena na fotke vpravo.
Vtedy však kvapky pretečú po spodine nosovej dutiny, dostanú sa do nosohltana a následne ich jednoducho prehltneme. Látka zo spreja zasa nepokryje postihnuté miesto a celé to je úplne zbytočné.
Kvapky ani sprej nesplnia účel a u novorodencov môžu byť dokonca neurotoxické. Čiže postihnú centrálny nervový systém…
Kvapky do nosa by sme si však mali kvapkať v inej polohe, ako upozornil pre periodikum Téma profesor Viktor Chrobok z Pardubickej nemocnice.
Zápaly mávame totiž v nosových aj vo vedľajších nosových dutinách, takže správne kvapkanie je nesmierne dôležité, hoci sa nám to zdá triviálne.
Ak teda chcete uvoľniť vývody hlavných aj vedľajších nosových dutín, musíte sa dať do polohy klaňania Mekke. „Kľaknete si na kolená, položíte čelo na podlahu a kvapnete si do nosa,” popisuje profesor Chrobok.
Prípadne si môžete kvapky aplikovať v ľahu na boku. Vtedy sa účinná látka dostane k vývodom vedľajších nosových dutín, kde sú potrebné.
Ak používate sprej do nosa, pred aplikáciou sa dobre vysmrkajte. Rozprašovač zaveďte do nosovej dierky tak, aby smeroval ľahko do boku. Nie však k nosovej priehradke, ale akoby proti zorničke oka. V danej chvíli si druhú dierku zapchajte, pritlačte prstom na stranu nosa. Keď streknete, nadýchnite sa nosom a tak sa účinná látka dostane čo najďalej do nosovej dutiny.
Závislosť od nosových kvapiek?
Ak pričasto používate nosové kvapky, môže vám to uškodiť.
Čo je to pričasto a prečo by škodili?
Podľa odborníkov sa nosovými kvapkami môžete predávkovať a naozaj vzniká závislosť. Mali by ste ich preto používať nanajvýš týždeň. Ak nemáte nos stále priechodný, vymeňte ich za iné, ale ani tie nepoužívajte dlho.
Závislosť sa prejavuje jednoducho: keď si streknete alebo aplikujete kvapky do nosa, priechodnosť sa zlepší, ale len na krátky čas. Potom sa sliznica paradoxne ešte viac zdurí a je vám ťažšie. Opäť siahnete po kvapkách, opäť rýchlo odznejú…niektorí ľudia majú dokonca kvapky na nočnom stolíku a používajú ich celú noc, aby sa vôbec vyspali.
Iní ich používajú dlhodobo aj celú zimu.
Sanorinizmus
Áno, má to aj odborný názov – sanorinizmus je negatívny fenomén 21.storočia. Napohľad ste zdraví, všetko je v poriadku…len si niekoľkokrát denne musíte vstreknúť do nosa tento zázračný roztok. Používate ho čoraz častejšie a máte pocit, že jeho účinok stále klesá.
A dôsledok? Sliznica v nose je akoby stále zdurená, opuchnutá a vám sa zle dýcha. Môže dokonca dôjsť k poškodeniu sliznice a prídete o čuch. Prípadne to niekedy zájde až k trvalému poškodeniu nosovej priehradky.
Ak máte podobné problémy a myslíte si, že trpíte sanorinizmom, navštívte svojho ORL špecialistu. Možno vám pomôžu nosové kortikoidné spreje, ktoré majú protizápalový účinok a zmierňujú opuch sliznice. Nie sú návykové, ale účinok nastupuje až po niekoľkých dňoch pravidelného užívania, takže treba byť trpezlivý.
„Závislosť od liekov sa môže vytvoriť už za niekoľko týždňov. Odvykanie trvá aj celý život,” upozorňuje pre Primar.sme.sk MUDr. Gabriela Juríková.
Prečítajte si tiež
Kašeľ, nádcha, bolesti hrdla. Tipy slávnej liečiteľky Hildegardy.
Inhalovanie, aromaterapia či morská voda
Takže ak máte nádchu, ťažko sa vám dýcha a nemôžete poriadne spať, vyskúšajte aj naparovanie. Stačí zohriať vodu a zaliať sypaný šalviový alebo harmančekový čaj. Nechajte chvíľu pod pokrievkou a potom sa naparujte pod osuškou.
Príznaky nádchy vedia zmierniť aj výplachy nosovej dutiny morskou vodou, soľným roztokom, alebo aspoň bežnou vodou, do ktorej pridáte štipku soli. Nie každý dokáže vdýchnuť nosom slanú vodu, však? Takéto prepláchnutie dutiny však zlepšuje kvalitu sliznice.
„Hypertonický roztok morskej vody je prírodnou cestou, ako sa zbaviť závislosti. Jeho používanie je bezpečné a môže sa aplikovať tehotným a dojčiacim ženám a deťom,” radí farmaceutka z lekárne Dr.Max Katarína Naďová.
Vyskúšať môžete aj aromaterapiu. Na papierovú vreckovku kvapnite zo dve tri kvapky eukylaptu, tymianu, myrthy alebo borievky. Stlačte ju do guľôčky a vdychujte striedavo nosom a ústami.
Foto: Freepic.com, Pixabay.com