Pleseň na oknách, najmä na tesnení a v rohoch je častý problémy spôsobený nadmernou vlhkosťou. Tvorí sa predovšetkým počas zimy a treba si skontrolovať okná aj na konci tohto obdobia, pred príchodom jari. Takmer určite nájdete na oknách aspoň malé úseky s plesňou. Nielenže to nevyzerá vábne, ale môže to spôsobovať zdravotné problémy pre alergikov, aj pre ľudí s dýchacími ťažkosťami.
Ako odstrániť pleseň na oknách účinne a podomácky? Povieme, ako nám môže ublížiť a najmä – ako nedopustiť, aby sa nabudúce znovu tvorila.
Ako vzniká pleseň na oknách?
Pleseň sa tvorí v dôsledku nadmernej vlhkosti a nedostatočnej cirkulácie vzduchu. Medzi hlavné príčiny patrí kondenzácia vlhkosti. Teplý vnútorný vzduch sa stretne so studenou plochou skla, čo spôsobuje tvorbu kvapiek vody.
Tiež nedostatočné vetranie, zadržiavanie vlhkosti v interiéri podporuje rast plesní. Zlá tepelná izolácia – ak majú okná netesnosti alebo slabé izolačné vlastnosti, povrch skla sa ochladzuje rýchlejšie.
Príčinou môže byť aj vysoká vnútorná vlhkosť – napríklad pri sušení bielizne v byte alebo nedostatočnom odvetraní kuchyne a kúpeľne. Prečítajte si náš článok Aká má byť vlhkosť v byte, či v dome? Koľko percent a v ktorej miestnosti?
Zbavte sa plesne na oknách
Ak sa pleseň už objavila, treba ju čo najskôr odstrániť.
1. Ocot alebo peroxid vodíka
Sú to prírodné prostriedky s antibakteriálnym účinkom.
Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a naneste na postihnuté miesto pomocou handričky alebo špongie. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a potom zotrite.
Prípadne môžete použiť peroxid vodíka (3 %) – nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte priamo na pleseň. Po zaschnutí zotrite.
2. Jedlá sóda
Zmiešajte jedlú sódu s vodou, aby ste vytvorili bielu pastu. Naneste ju na pleseň a po zaschnutí vydrhnite zubnou kefkou. Jedlá sóda pomáha odstraňovať vlhkosť, čo znižuje rast plesní.
3. Esenciálne oleje (tea tree, levanduľa)
Zmiešajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s vodou a nastriekajte na postihnuté miesto. Tento prírodný prostriedok zabíja pleseň a pomáha zabrániť jej návratu.
Prečítajte si tiež
Prirodzené spôsoby,
ako eliminovať vznik vlhkosti v kúpeľni.
4. Savo proti plesniam
Ide o účinnú chemickú látku, ktorá nielen odstráni pleseň, ale aj dezinfikuje povrch. Nastriekajte ju na postihnuté miesto, nechajte pôsobiť podľa návodu a potom utrite alebo nechajte zaschnúť.
5. Chemické prostriedky
Ak nechcete použiť prírodné, domáce prostriedky, ktoré sú neškodnejšie, ale pre niekoho môžu byť málo účinné – použite prostriedky proti plesniam z obchodu, napríklad chlórové či fungicídne spreje.
U ľudí s oslabeným imunitným systémom môže pleseň spôsobiť závažné infekcie. Kontakt s plesňou môže spôsobiť podráždenie a vyrážky.
Plesne tiež môžu oslabiť imunitný systém, spôsobiť bolesti hlavy a únavu.
Ako predísť tvorbe plesne?
Prevencia je samozrejme najlepším riešením proti plesni. Už preventívne pred zimou použite antifungicídne nátery na okenné rámy. Nám sa výborne osvedčila obyčajná ponožka, ktorú naplníte zmesou ryže a soli. Zaviažete a položíte na parapetný rám, na dlhé trojdielne okno sme dali dve ponožky do rohov, kde sa tvorilo najviac vlhkosti a dokonca vlhol aj múr a opadávala omietka. Takáto “odvhlčovacia ponožka” pohltí veľké množstvo vlhkosti a radikálne zníži tvorbu plesní (viď obrázok vyššie).
Tu je niekoľko krokov, ktoré pomôžu:
- Pravidelné vetranie minimálne 2-3x denne na pár minút rýchlo vyvetrať, aby sa vymenil vzduch.
- Používanie odvlhčovačov, ktoré pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti.
- Správne vykurovanie, čiže rovnomerná teplota v miestnosti pomáha zamedziť kondenzácii.
- Dobrá izolácia okien – kvalitné tesnenie a izolačné dvojsklá alebo trojsklá znižujú tepelný rozdiel.
- Používanie absorpčných materiálov, napríklad silica gel alebo soľ môžu pomôcť regulovať vlhkosť.
Zdroj a foto: lepšíDeň.sk, Freepik.com