Krvavý mesiac je ľudový názov pre úplné zatmenie Mesiaca, pri ktorom Mesiac nadobúda červenkastý odtieň. Tento jav nastáva, keď sa Zem dostane presne medzi Slnko a Mesiac, pričom zemská atmosféra rozptyľuje modré svetlo a prepúšťa iba červené a oranžové odtiene, ktoré osvetľujú Mesiac.
A práve takýto krvavý Mesiac budeme môcť vidieť zo štvrtka 13.marca na piatok 14.marca. Takýto úkaz sa vyskytuje niekoľkokrát za dekádu, no viditeľnosť závisí od miesta na Zemi. Bude sa dať vidieť aj u nás na Slovensku? Kedy presne a ako ho pozorovať? A vedeli ste, že si kedysi ľudia spájali Krvavý mesiac s rôznymi poverami?
Krvavý Mesiac vo svete…
Kedy presne bude viditeľný?
Záleží na tom, v akom časovom pásme sa nachádzate. Zatmenie nastane večer 13. marca alebo veľmi skoro ráno 14. marca. Na pozorovanie zatmenia nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, aj keď ďalekohľad rozhodne zlepšia pohľad na oblohu. Dá sa pozorovať voľným okom a neuškodí vášmu zraku.
Najlepšie podmienky na sledovanie sú v prírode, na vidieku, čiže mimo jasných mestských svetiel. Ak si chcete Krvavý Mesiac odfotiť, NASA odporúča položiť telefón na statív a nastaviť fotoaparát tak, aby snímal dlhé expozície trvajúce aspoň niekoľko sekúnd.
Začne sa to nenápadne – zemský tieň začne prekrývať Mesiac a voľným okom to bude „vyzerať, ako keby sa z mesačného disku uhryzlo“. Ideálne podmienky na pozorovanie budú v Tichom oceáne.
K úplnému zatmeniu Mesiaca dôjde v piatok 14.marca ráno okolo ôsmej hodiny. Vtedy sa sfarbí do červena a do normálu sa vráti okolo desiatej hodiny. Takže „krvavé“ divadlo potrvá približne dve hodiny, užijú si ho najmä tam, kde je tma – spomínaný Tichý oceán, Severná a Južná Amerika.
Prečítajte si tiež
Jiří Grygar. Muž, ktorý nám otvoril okná do vesmíru.
…a na Slovensku
Budeme ho môcť vidieť aj na Slovensku, ale nie v plnej kráse, keďže bude u nás už svetlo a deň. „Zo Slovenska bude pozorovateľné len ako polotieňové zatmenie ráno pred západom Mesiaca,“ uvádza Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied.
Vstup Mesiaca do polotieňa sa na Slovensku udeje o 4:57. Následne Mesiac zapadne okolo 6:10.
Mýty, legendy a povery
V mnohých kultúrach bol krvavý mesiac považovaný za zlé znamenia. Napríklad:
- Babylončania verili, že je to varovanie pred smrťou kráľa.
- Vikingovia si mysleli, že Mesiac požiera vlčí démon Sköll.
- Aztékovia videli v krvavom mesiaci znamenie hnevu bohov a vykonávali obety.
- Biblia spomína „krvavý mesiac“ ako znamenie konca sveta.
- V modernej dobe sa krvavý mesiac spája s konšpiráciami o príchode apokalypsy, no v skutočnosti ide o úplne prirodzený astronomický úkaz.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, AÚ SAV, ilustračné foto Freepik.com