V európskych metropolách sú krásne hvezdárne, ktoré priťahujú odborníkov, milovníkov astronómie aj bežných ľudí. Kuffnerova hvezdáreň vo Viedni, Štefánikova hvezdáreň v Prahe, Konkolyho hvezdáreň v Budapešti, ale tiež Parížske observatórium (Observatoire de Paris), jedno z najstarších na svete (1671), prípadne Kráľovské observatórium Greenwich v Londýne.
Jednoducho, európske hlavné mestá majú svoje hvezdárne, no Bratislava bola donedávna jediná, ktorá nemala takéto observatórium. To sa zmenilo a hvezdáreň v Bratislave už môžete navštíviť. Kde sa nachádza, čo tam nájdete a čím je unikátne?
Hvezdáreň v Bratislave
Nové observatórium sa nachádza na budove nemeckej medzinárodnej školy – DSB Observatórium je vlastne školská hvezdáreň na streche Deutsche Schule Bratislava, no prístupná je každému. Inštitúcia vyťažila zo svojej polohy, keďže stojí nad Bratislavou. V miestnej časti Kramáre.
Otcom myšlienky bol Sven Roßbach, otec bývalých žiačok školy, ktorý na jeseň v roku 2019 kempoval s manželkou v oblasti Hohe Wand pri Viedni. „Je tam výborné miesto na pozorovanie, pretože je tam prirodzená nočná obloha bez svetelného smogu… Keď sa položil základný kameň projektu rekonštrukcie budovy školy DSB, skrsla vo mne myšlienka postaviť hvezdáreň na okrúhlej strešnej časti budovy. Manželka ma presvedčila, aby som najprv spravil rešerš a informoval sa o možnostiach realizácie. Tak som sa dostal do kontaktu s o.z. Slovenské planetáriá, s Petrom Volekom a Jurajom Kubicom,“ približuje myšlienku a následnú realizáciu Sven.
DSB Observatórium je prvá verejná hvezdáreň v Bratislave. Jej realizácia bola možná výlučne vďaka sponzorom a aj preto sú vstupy platené, cenník majú na svojej stránke.
Jedno z najmodernejších observatórií
Hvezdáreň má hlavne popularizačný charakter. Ukazujú ľuďom základné súhvezdia, aby sa orientovali na oblohe, pretože mnoho ľudí okrem Veľkého voza toho veľa nepozná. Program vždy prispôsobia tomu, čo je v dnom období vidno na oblohe. „Keď je veľa planét, prípadne do toho ešte mesiac, tak to sú samozrejme vďačné objekty, ktoré väčšinou ohúria. Doplníme ich možno nejakými zaujímavými dvojhviezdami, hviezdokopami, prípadne ukážeme nejakú galaxiu,“ povedal pre reláciu Slovensko v obrazoch lektor Peter Bartek.
Bratislava predtým nemala žiadnu verejnú hvezdáreň, čo bola škoda – nielen pre verejnosť, ale aj pre školy s deťmi.
Observatórium nad Bratislavou je jedným z najmodernejších na Slovensku. Má bezbariérový prístup a unikátnu konštrukciu. Kupola sa otáča synchrónne s podlahou. Optickú sústavu hlavného ďalekohľadu tvoria dve hyperrobotické zrkadlá.
Vybavenie observatória
Veľké zrkadlo Omegon Ritchey-Chretien Pro RC 406/3250 zbiera svetlo. Má priemer 40 centimetrov a dokáže zozbierať približne 500-krát viac svetla ako naše ľudské oko. Pohľad na Mesiac je napríklad taký výrazný, že musíte niekedy použiť filter, aby vás to neoslepilo.
Druhý slnečný ďalekohľad Coronado ST 70/400 SolarMax III BF15 s úzkopásmovým filtrom na sledovanie slnečnej chromosféry obsahuje špeciálny filter jednej vlnovej dĺžky, kde je výrazne oslabené slnečné svetlo. Súčasne je možné sledovať aj javy ako slnečné erupcie alebo protuberancie, čím sa obohacuje denné pozorovanie nočnej oblohy.
Program pre školy a verejnosť
Astronomické aktivity organizujú v spolupráci s hvezdárňami a planetáriami v rámci celého Slovenska. Prinášajú program pre školy od materských škôl po stredné školy, pričom sa snažia spájať vedu a zábavu, učenie so zážitkom. Odhaľujú zákonitosti vesmíru spôsobom, ktorý je prístupný a pútavý pre mladých nadšencov astronómie.
Exkurzie pre školy majú pravidelne každý štvrtok doobeda, v čase od 8:30 do 11:30. Program je nastavený na 2 hodiny.
Počas teoretickej časti lektori deťom poskytnú všeobecné informácie o vesmíre – slnečná sústava, ročné obdobia, deň a noc, zatmenie, súhvezdia, svetové strany, kozmonautika, ďalekohľady a optika, svetelné znečistenie, parky tmavej oblohy. Názornou formou ich oboznámia s jednotlivými telesami a základnými princípmi vesmíru.
Počas praktickej časti lektori predstavia žiakom špecifický tvar kupoly observatória a zoznámia ich s ďalekohľadom a spôsobom jeho fungovania.
Prečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy.
Kde ich hľadať?
Pozorovania pre verejné skupiny sa uskutočňujú pri minimálnom počte 7 osôb, pričom kapacita jednej skupiny je obmedzená na 15 účastníkov.
Termíny otvárajú postupne podľa predpokladanej predpovede počasia, dispozícii lektorov a príp. očakávaných úkazov na oblohe. Sú nastavené na pravidelnej báze každú stredu. Ponúkané dátumy sú k nahliadnutiu v sekcii Rezervácie na ich stránke.
DSB Observatórium ponúka aj individuálne pozorovania. Sú ideálne pre malé skupiny alebo jednotlivcov, ktorí túžia po zážitku na mieru – či už ako darček k narodeninám, romantický večer vo dvojici, alebo jednoducho pozorovanie v užšom kruhu.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Observatorium-dsb.sk
Slovensko v obrazoch