Vo štvrtok 9.11. sledujte jedinečné divadlo na oblohe. Mesiac zakryje Venušu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po polárnej žiare, ktorú sme mohli sledovať na mnohých miestach Slovenska prichádza ďalšie jedinečné divadlo na oblohe. Vo štvrtok 9. 11. nastane vzácny astronomický úkaz – Mesiac zakryje Venušu. Podmienky na pozorovanie sú mimoriadne priaznivé – podobné boli naposledy v júni 2007 a zopakujú sa až 14. septembra 2026.
Takže čo a kedy môžete pozorovať?

Mesiac zakryje Venušu

Zákryt Venuše Mesiacom nastane krátko predpoludním, vo štvrtok 9.novembra 2023. Voľným okom budete môcť vidieť Venušu ako malú jasnú bodku tesne pri Mesiaci. A to ešte pred tým, ako ju zakryje.

Slovenský zväz astronómov odporúča sledovať oblohu 9. novembra ešte pred východom slnka. Privstaňte si trošku, presnejšie medzi 4.00 až 5.30 hod. Nad juhovýchodným obzorom bude Venuša len kúsok pod Mesiacom a celý úkaz bude viditeľný aj bez ďalekohľadu.

Jasný pohľad na obe telesá bude až triédrom alebo malým ďalekohľadom. Vo výkonnejšom ďalekohľade bude Venuša viditeľná vo fáze, keď bude z nej osvetlená len polovica. Mesiac bude pri začiatku zakrývať malý kotúčik Venuše asi minútu a podobne sa bude spoza neosvetleného okraja Mesiaca aj odkrývať.

mesiac zakryje Venušu

Slovenský zväz astronómov priniesol aj nákres a peknú fotografiu. Pre znalých pridávame aj detailnejšie údaje: zákryt nastáva v uhlovej vzdialenosti 46° od Slnka (maximálna vzdialenosť je 47°). Kosák Mesiaca nájdete bez väčších problémov vpravo od Slnka a potom za dobrých pozorovacích podmienok zbadáte pri ňom aj Venušu ako malú jasnú bodku.

Ak vstanete skoro ráno, nad juhovýchodným obzorom uvidíte „ležiaci“ kosáčik Mesiaca a len kúsok pod ním (2,5°) aj jasnú Venušu.

Jiří GrygarPrečítajte si tiež
Jiří Grygar. Muž, ktorý nám otvoril okná do vesmíru.

Zdroj a foto: SZAA.org


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.