Lahodné makové rožteky z lístkového cesta | Jednoduchý recept

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rýchle, jednoduché a chutné. Presne také sú makové rožteky. Ak náhodou nemáte radi mak, žiadny problém – môžete si upiecť napríklad orechové, to necháme len na vás. Krehké cesto a šťavnatá jablkovo-maková náplň, ktorá zasýti, z nich robí ideálne sladké raňajky. Najlepšie chutia v kombinácii s vašou obľúbenou kávou, horúcou čokoládou alebo teplým kakaom.
Ak sa počas letných dní vyberiete na piknik s priateľmi, zabaľte rožteky do piknikového koša a ponúknite blízkych. Veríme, že aj vašim známym zachutia rovnako ako nám. ?

 

Nielen chutné, ale aj plné živín

Mak, jabĺčka, orechy a ideálne z vašej záhradky alebo z trhu. To všetko je nielen sladkým potešením, ale aj bohatou zásobárňou živín. O ich pozitívnych zdravotných účinkoch vedeli už naše staré mamy. Svedčí o tom množstvo tradičných a obľúbených receptov, ktoré môžete nájsť aj na našej webovej stránke. Napríklad chutný makovník či jablkový koláč.

Vedeli ste, že mak je bohatým zdrojom vlákniny, zdravých tukov a mangánu? Vďaka svojmu zloženiu pomáha udržiavať zdravé kosti, znižuje riziko srdcových chorôb a vláknina priaznivo vplýva na tráviaci systém.
Vlašské orechy takisto obsahujú zdravé tuky, mangán, ale aj vitamín B6, ktorý zabezpečuje správne fungovanie nervovej sústavy a mozgu. Zinok sa stará o imunitný systém a dôležitý je aj pri hojení rán.

 

Recept na makové rožteky z lístkového cesta

recept na makové rožtekyMy pripravujeme rožteky z kupovaného lístkového cesta, preto sú upečené za chvíľu. Ak si trúfate a máte čas, môžete si vyrobiť vlastné lístkové cesto. Výber náplne je len na vás. Neviete sa rozhodnúť, ktorú vyskúšať? Skúste obe, pričom z každej spravíte polovičnú dávku.

SUROVINY

  • 400 g lístkového cesta
  • 1 vajce na potretie

Maková náplň:

  • 4 väčšie jablká
  • 190 g pomletého maku
  • 60 g cukru

alebo Orechová náplň:

  • 300g orechov
  • 60ml mlieka (ak je zmes veľmi tuhá, pridajte mlieko podľa potreby)
  • 50g cukru

POSTUP:

recept postupLístkové cesto vyberieme z mrazničky o približne 4 hodiny skôr, aby sa rozmrazilo. Medzitým si očistíme jablká, nastrúhame a pomelieme mak. Do zmesi prisypeme cukor.

recept postupAk sa rozhodneme pre orechovú náplň, mlieko zohrejeme a rozpustíme v ňom cukor. Potom pridáme rozmixované orechy a postupujeme rovnako ako pri makovej plnke.

recept postupLístkové cesto si rozvaľkáme do tvaru tenkého obdĺžnika a vždy na okraj cesta pridávame lyžičkou plnku, presne ako vidíte na obrázku.
Následne plnku zavinieme a necháme širší okraj cesta na prekrytie, ktorý potrieme vajcom.

recept na makové rožteky postup

recept postupZrolovaný pás pokrájame na tri alebo štyri časti a z cesta vytvoríme rožteky, ktoré umiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie a opäť potrieme vajcom. Postup zopakujeme, pokiaľ neminieme všetko cesto. Rožteky vložíme do rúry vyhriatej na 200 stupňov Celzia a pečieme do ružova, približne 15 minút.

recept na makové rožteky

Foto: autorka/LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.