Tolerancia. 7 spôsobov, ako ju získať, aby ste si zlepšili svoj život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý človek sa spolieha najmä na svoje skúsenosti a pohľad na svet. Vidieť ho potom z perspektívy iného človeka, navyše takej, ktorá nám je úplne cudzia, nie je jednoduché. V živote však niektoré situácie, ľudí a názory musíme prijať také, aké sú a prispôsobiť sa im, aj keď nám „nesadli“.
Práve to nás učí tolerancia, ktorá je základom nielen zdravých vzťahov, ale aj celej spoločnosti. Tolerantný prístup dokáže do života priniesť pokoj, harmóniu aj uzdravenie. Ak niekomu zlepší život, budete to hlavne vy sami. Preto máme pre vás 7 spôsobov, ako si vybudovať toleranciu.

 

Zahĺbte sa do vlastnej mysle 

Tolerancia je síce namierená na ľudí okolo vás, ale najviac vypovedá práve o vás. Vo väčšine prípadov nie je vybraný človek, ktorý vás niečím irituje, stelesnené zlo. Pravdepodobne len zabrnkal na strunku, ktorá je vo vás už dávno napätá. Otázkou potom zostáva, prečo je to tak.

Často to súvisí práve so sebavedomím – zrazu máte pocit ohrozenia – pracovného, ​​osobného, ​​rodičovského alebo výchovného. Človek, ktorý zabrnkal na strunu, o tom však vôbec nemusí vedieť. Prvým krokom na ceste k tolerancii je vedieť sa ponoriť do vlastnej mysle. Skúste sa preto zakaždým, keď vás podobná situácia ochromí, k danému momentu vrátiť a v pokoji ho vo svojej mysli znova rozobrať. Ak prídete na to, v čom je problém, bude sa vám v podobnej situácii lepšie reagovať. 

 

Prebuďte svoju zvedavosť

tolerancia a vďačnosťKeď s nami niekto nesúhlasí, je veľmi ľahké skĺznuť do toho, aby sme ho hneď začali súdiť. Veľkú úlohu pri učení sa tolerancii hrá empatia. Psychoterapeut Ryan Andrews radí zaujímať sa o názory druhých a počúvať, čo majú na srdci – so záujmom a dávkou zvedavosti. Keď niečomu z jeho postojov nebudete rozumieť, pýtajte sa. Tým si otvoríte cestu k novým myšlienkam, názorom alebo výzvam, ktoré ste predtým nevideli.

Neznamená to však, že s nimi musíte súhlasiť a meniť sami seba. Tolerancia nie je o bezhlavom prikyvovaní a bezvýhradnom akceptovaní cudzích postojov. Je o tom, že ste schopní prijať myšlienky názorovo odlišného človeka, aj keď s ním nie ste zajedno, a napriek tomu spolu môžete vyjsť,“ hovorí psychoterapeut.
Tolerantný človek vyslovuje svoj názor, nesúdi a dáva priestor na vyjadrenie sa aj druhému. Čím viac niekoho chápeme, tým viac sme ho schopní tolerovať.

Vyhľadávajte nových ľudí
Schopnosť vcítiť sa do iného človeka, jeho poznania aj pocitov, zohráva kľúčovú úlohu aj pri budovaní tolerancie. Na to, aby sme sa jej priučili, musíme zbierať sociálne skúsenosti. Odborníci odporúčajú snažiť sa čo najviac hovoriť s novými ľuďmi a spoznávať ich život, radosti i strasti. Nemusíte byť hneď s každým najlepší kamaráti. Ide najmä o to byť otvorený.
Psychiatrička Helen Reiss odporúča venovať sa s neznámymi ľuďmi spoločným projektom – pracovným, športovým či voľnočasovým. Úprimne si potom rozoberte, čo sa vám na tom páčilo a čo naopak nie. Môžete tak urobiť aj s partnerom alebo kamarátkou a potom si porovnať svoje myšlienky, čím sa posuniete nielen k empatii, ale aj k tolerancii.

 

Nová perspektíva 

Aby ste správne pochopili druhého človeka, je potrebné vedieť sa vžiť do jeho kože a vidieť danú problematiku z inej perspektívy. Možno vám niečím prekáža, no čo ak má za sebou nejaký nepríjemný zážitok? A čo ak podobným spôsobom prekážate niekomu vy?
Nikto sa nemôže zapáčiť všetkým. Ak sa na to pozriete aj z druhej stránky, budete všetko prijímať s väčším odstupom. 

Najlepšie je začať trénovať na situáciách, ktoré nie sú vypäté. „Keď vám partner hovorí o tom, aký mal deň, nejde len o to ho počúvať, ale skutočne vnímať a snažiť sa predstaviť seba samého v jeho koži. Uvidíte, že ani jeho život nie je vždy ľahký a budete mu možno oveľa bližšie,“ radí psychoterapeutka Melissa Utz. 

otvorenosť úprimnosť tolerancia

 

7 spôsobov, ako si vybudovať toleranciu

Týchto sedem spôsobov ponúka psychológ Lee Carver a môžu byť cestou, ako spoznáte sami seba, zlepšíte svoj život a najmä vzťahy k ostatným ľuďom a svetu ako takému.

ikona empatia1. Preberte zodpovednosť za svoje pocity

Keď vás niečo trápi alebo otravuje na niekom inom, je dobré si uvedomiť, že to trápi a otravuje VÁS. Druhá osoba si nemusí byť vedomá vašich pocitov, ani nehovoriac o tom, že by mala byť pripravená sa kvôli vám zmeniť. Vaše pocity sú vaše vlastné. Máte právo na zvládnutie sebaovládania, rovnako ako má druhý človek právo byť sám sebou.

 

ikona empatia2. Pozrite sa do svojho vnútra

Snažte sa nahliadnuť poza človeka a situáciu do svojej vlastnej mrzutosti. Vyhľadajte vo svojich pocitoch a spomienkach zdroj vášho problému:

  • Nedostávate niečo, čo chcete alebo potrebujete?
  • Nie je pozornosť zameraná na vás?
  • Hovorí alebo robí druhá osoba niečo, čo by ste si vy nedovolili urobiť alebo povedať?
  • Prečo ste mrzutí?

 

ikona empatia3. Skontrolujte svoje ego

Stáva sa, že iní ľudia narúšajú váš pokoj. Keď je vaša pohoda narušená, vaše ego môže chcieť odvetu. Nastáva prekročenie mentálnej alebo emocionálnej hranice, a preto sa cítite frustrovaný. Takto vaše ego vyjadruje svoj hnev na to, že sa vaša osobná pozornosť posunula niekam inam a už sa nesústredíte na to, čo ste pôvodne robili. Pamätajte, že nie ste svoje ego, ale jeho zdroj. Takto môžete pracovať na obmedzení dôležitosti niektorých vecí, ktoré cítite. 

 

ikona empatia4. Meditujte

Meditácia je ďalšou pomôckou, ako rozvinúť toleranciu. Tým, že sa upokojíte, sa môžete naučiť urobiť bleskovú kontrolu svojich myšlienok a pocitov skôr, než zareagujete. Začnite tým, že sa pri stresujúcich zážitkoch alebo ľuďoch budete pravidelne pozorovať a kontrolovať. Začnete reagovať láskavejšie a trpezlivejšie a postupne sa stanete lepšou verziou seba samého.  

meditácia a tolerancia

 

ikona empatia5. Nezabúdajte, že zmena je nevyhnutná 

Nič na svete nie je nemenné, neustále sa niečo deje. A tak je to dobre. Všetko musí mať svoj okamih. Aj vy sa môžete zmeniť z jedného okamihu na druhý. Nezabúdajte, že bez ohľadu na to, aká nepríjemná môže byť udalosť, ktorá vás vykoľajila, je to len dočasné.
Väčšina ľudí vo vašom živote je okolo vás iba za určitých okolností alebo určitý čas. Naopak, vaši najbližší vás otravujú len občas, inak sú príjemní, v opačnom prípade by vám neboli nablízku alebo by ste im nedovolili tam byť.

 

ikona empatia6. Použite svoju silu 

Pri riešení frustrujúcich zážitkov odložte svoju prvotnú emocionálnu reakciu. Rýchlo zistíte, že zážitok sa tak zmení. Je to preto, že ide o vašu pripútanosť k pocitom, ktoré sa za vybraným zážitkom nachádzajú. A práve táto pripútanosť im umožňuje zostať.
Vy však máte moc kontrolovať, ako veľmi vás nepríjemnosť ovplyvňuje. Aj keď vás niečo na osobe obťažuje, môžete vždy zamerať pozornosť na príjemnejšie aspekty tohto človeka alebo zážitku. Naučte sa, že ak aj vás niečo vytočí, môže to odísť bez akýchkoľvek pretrvávajúcich účinkov.

8 faktorov dobrých vzťahovPrečítajte si tiež
8 faktorov dobrých vzťahov.

 

ikona empatia7. Zachovajte si nadhľad

Aj keď si o sebe myslíte, že patríte k sympatickým ľuďom, stále je tam vonku niekto, kto by vás za takého nemusel považovať. Vzhľadom na neuveriteľné množstvo spôsobov premýšľania a správania je jednoducho nemožné, aby ste každému ulahodili. Je preto pravdepodobné, že sa tak nestalo. Opýtajte sa sami seba:
Správal som sa niekedy k niekomu nesprávnym spôsobom? Ako zareagoval?
Pamätajte na svoje vlastné chyby a na to, že vám bolo odpustené. Aj v tých najhorších časoch vám niekto prejavil láskavosť a trpezlivosť. Posuňte tieto cnosti ďalej tým, že ich prejavíte tiež.

 Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.